Haber Detayı
02 Ocak 2018 - Salı 10:05 Bu haber 418 kez okundu
 
2018’de şehir değişecek
Yılmaz, “2018 Bingöl’de çok farklı bir şehir ortamı oluşturmak yönünde ilerlemeler sağlayacağımız bir yıl olacak” dedi.
Haberi


Yılmaz, “Türkiye; güçlü lider, güçlü hükümet ve doğru politikalarla geleceğe yürümeye devam edecek”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz özel bir işletmede gazetecilerle bir araya gelerek 2017 yılını değerlendirdi. Bingöl’de yapılacak projelerden de bahseden Yılmaz son olarak gazetecilerin sorularını cevapladı.

2017’de yaşanan en büyük gelişmenin 16 Nisan’da halkın iradesiyle yönetim sisteminde yapılan değişiklik olduğunu belirten Yılmaz, şöyle konuştu: “Partili Cumhurbaşkanlığı sürecini yaşıyoruz. Bir geçiş sürecindeyiz. 2019 Kasım ayında yeni sistem hayata geçmiş olacak. Referandum Türkiye’nin değişim iradesini gösteriyor. Türkiye’nin 21. Yüzyıldaki iddiasını ortaya koyuyor. Ekonomik açıdan da bu değişiklik çok önemli. Artık istikrar kalıcı hale geliyor. 5 yılda 1 seçim olacak. Arada seçim olmayacak. Siyasi istikrar partilere bağlı olmadan kurumsal bir hale gelecek. Sistemden kaynaklanan bir istikrar olacak. Siyasi istikrar olmadan ekonomik istikrar ve refah olmuyor. 90’lı yıllarda istikrarsızlığın bedelini gördük. Son 15 yılda da siyasi istikrarın neler kazandırdığını gördük.

“Kalkınma hızlanacak”

Türkiye son 15 yılda, her yıl ortalama 5.7 civarında bir büyüme hızı yakaladı. 230 milyar dolarlık ekonomi 860 milyar dolara yükseldi. Kişi başına gelirimiz 3 bin 500’den 11 binlere yaklaştı. İhracatımız 36 milyardan geçen yıl itibari ile 143 milyar dolar olmuş. Bütün bu gelişmeler siyasi istikrarın sonuçları. 2019 seçimlerinden sonra Türkiye kalkınmada yeni bir döneme girecek. Yeni bir ivme kazanacak. Bir taraftan bu siyasi istikrar ve öngörülebilirlikle diğer taraftan da daha seri kararlar alan daha seri uygulayan ve bürokrasiyi azaltan bir yönetim modeliyle yolumuza devam edeceğiz. Bu kalkınma sürecimizi de hızlandırmış olacak. Öngörülebilirliğin arttığı, istihdamın arttığı, güvenin pekiştiği bir ortamda bürokrasinin azaldığı bir ortamda kalkınma sürecimiz de hızlanacak. Türkiye iddialı bir ülke. 21 yüzyılın parlayan yükselen ülkelerinden biri. Bu sistemle birlikte her alanda demokraside, dış politikada her alanda yeni bir ivme ile daha ileriye gittiğimiz bir dönem yaşayacağız.

“Türkiye büyümede lider”

2017 ekonomisine baktığımız zaman yine çok önemli başarılara imza atılan bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Son çeyrek rakamları henüz belli değil. İlk üç çeyreğin rakamlarını değerlendirecek olursak, 9 ayda ekonomik büyümemiz yüzde 7,4, ekonomik büyümemiz ise çift haneli oldu. 11.1 gibi bir ekonomik büyüme sağlandı. Bu G20 ülkeleri içinde bizi birinci sıraya taşıdı. Çin’in, Hindistan’ın önüne geçerek. Yüzde 7’nin üzerinde büyüme gösteren bir ülke yok. Türkiye dünyada en üst sırada olan bir büyüme performansı gösterdi. Yılı da umarım yüzde 7’nin üstünde tamamlayacağız, buda son çeyrekteki performansa bağlı. Son çeyrekte de öncü rakamlara baktığımda büyümenin devam ettiğini görüyoruz. 2017 büyümü de tarihimize çok parlak bir yıl olarak geçecek”

“1 milyon 233 bin istihdam ürettik”

Bir taraftan büyüdük bir taraftan da istihdamı arttırdık. İstihdam dostu bir büyüme sağladık. Bunu da istihdam rakamlarından görüyoruz. TÜİK’in en son açıkladığı eylül ayı rakamları olarak baktığımızda, 2016 Eylül, 2017 Eylül ile mukayese ettiğimizde bir yıllık dönemde ekonomimiz 1 milyon 233 bin yeni istihdam üretmiş. Nüfusa oranla baktığımızda dünyada bu şekilde istihdam üreten bir ekonomi daha var mı bilmiyorum. Türkiye ekonomisi büyümenin nimetlerini topluma yaymış oldu.2018’de Türkiye büyümeye devam edecek. Burada en önemli pay şüphesiz milletimizin. Hükümetimiz doğru zamanlarda doğru kararlar aldı. Güçlü lider, güçlü hükümet, iyi bir yönetim ve doğru politikalarla geleceğe yürümeye devam edecek.” Dedi.

“Kudüs, barışa katkı sağlayacak”

Geçen yılda damga vuran bir diğer olayın Kudüs meselesi olduğunu söyleyen Yılmaz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini görmüş olduk. İslam İşbirliğini topladı. İkili görüşmeler yaptı ve son olarak Birleşmiş Milletlerde 128 ülkenin oyu ile Trump yönetiminin kararının insanlık vicdanında bir karşılık bulmadığını görmüş olduk. Bu aslında Dünya’nın geleceği adına umut veren bir gelişme. Demekki vicdan ve merhamet ölmemiş. Amerikan yetkililerinin ülkelere dönük parasal tehditlerin boşa çıkması ayrıca sevindirici. Buna liderlik yaptığı için Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Kudüs konusunda insanlık doğru yolu bulacak. İnsanlık barışı Kudüs’ün barışından geçiyor. Kudüs, 3 semavi dinin merkezi aynı zamanda insanlığın şehri. Kudüs’ü belli bir kesimin tekeline verme anlayışını vicdanların kabul etmesi mümkün değil. Bu gelişmeler Ortadoğu’da barışın sağlanmasına katkıda bulunacak”

"2018'de şehir değişecek"

 

 

Bingöl’de 2017’de yapılan çalışmaları değerlendiren Yılmaz, ŞÜTAŞ, Kent Meydanı, Vadi Projesi, Hükümet Konağı, Kentsel Dönüşüm projeleriyle Bingöl’ün 2018’de değişimler yaşayacağını söyledi.

2017’nin Bingöl için köprüler yılı olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bingöl’le ilgili 1 yılda çok şeyler oldu. En önemlisi Hastanenin topluma hizmet vermeye başlaması oldu. Günlük 5 bin insanın gittiği, hizmet aldığı bir hastane var. Büyük bir memnuniyet var. 2017 Bingöl için köprüler yılı oldu. Çapakçur Köprüsü’nü rekor bir zamanda tamamladık. Nisan’da yıktık, Kasım’da hizmete aldık. İki yakayı yaklaştırdı. Yürüyerek geçilebiliyor. Daha da güzelleştirme yönünde çalışmalarımız devam edecek. Vadi ıslah çalışmalı devam ediyor. DSİ çalışıyor. Ardından Belediyemiz çalışma yapacak. Vadi ile köprü bütünleştiği zaman çok önemli bir şehir kültürü oluşacak. İstihdam konusunda 2 önemli projeyi hayata geçirdik. Tekstilkent tahsisleri yapıldı. İŞGEM’i tamamladık. Üniversitemiz büyümeye devam ediyor. 15.500 öğrencisi var. Yurt sorunları çözüldü. Beden Eğitimi bölümü açıldı. Önümüzdeki yıl hayvan hastanesi yapılacak. Bölgeye hitap edecek. Diş Hekimliği fakültesi yapılacak. Rektörümüz görüşmeler yapıyor. Diş Hastanemizle koordineli çalışacak. Büyük bir kütüphane inşa ediliyor. 24 saat açık olacak. Üniversite’de genişlemeye sağladık artık derinleşmeye doğru adımlar atacağız. Üniversite Vakfı kurulacak. Öğrenci ve hocalara ekstra imlanlar oluşturulacak ve kalite artacak. Havalimanımızda Ocak ayında Pegasus Bingöl İstanbul seferleri karşılıklı başlayacak. Rekabet getirecek. Bende o gün burada olacağım. Bingöl için 2 önceliğimiz var; şehri güzelleştirme ve iş imkanı oluşturma. 2018’de Hükümet Konağı yapacağız. Anıtsal bir eser olacak. Mevcut Hükümet Konağı’nın altını otopark, üstünü şehir meydanı yapacağız. Askeri alanın bir kısmı belediyeye devredildi. Yeni Belediye binası, kentsel dönüşüm ve yeni alanlarla birlikte İstihdam’da en önemli beklentimiz Sütaş. Altyapı hazırlıklarını bitirdik. Son kararnamede cazibe merkezlerinde bir düzenleme yapıldı. 6 teşvik sisteminin yanında enerji alanında da desteklemelerin olacağı açıklandı. Ekonomi Bakanlığı 2018 yılında proje bazlı süper teşvik modelini hayata geçirecek. 13 Nisan’da planlanmış bir kongre sürecimiz var. Cumhurbaşkanımızı bekliyoruz.

Sütaş yatırımı ile ilgili Cumhurbaşkanımızın ilimize yapacağı ziyarette Sütaş yönetim kurulu başkanı da büyük ihtimal ile burada olacak. Bu süreci bir takvime başlayacağız” dedi.

 

Ak Parti İl Başkanlığı hakkında herhangi bir ismin belirlenmediğini söyleyen Yılmaz, Cumhurbaşkanı’nın teşkilatlara önem verdiğini ve yapılacak mülakatlar sonucunda kararın verileceğini söyledi.

Kripto paralar hakkında değerlendirmede bulunan Yılmaz, “ Bilişim gelişmesiyle doğan bir sonuçtur. Eskiden altın ve madene dayalı paralar vardı. 1970’de çöktü. Sonrasında devlet temelli para dönemi başladı. Para arkasına devlet otoritesini aldı. Bilişim ile birlikte devlet otoritesi olmadan sanal bir ortamda gelişmeler görüyoruz. Bunlar şuan itibariyle güven vermeyen paralar. Çok hızlı değişen varlıklar. Uzak durulmasını tavsiye ediyoruz. Arkasında bir güç yok. Yarın sorun yaşandığında başvuracağın bir mercii yok ortada. Bir düzeni yok ama bir taraftan elektronik dünya geleceğin gerçeği. Bu konuda farklı düzenlemelerle ülkelerde düzenleme yapmaya başlayacak” dedi.

Program bir süre daha devam eden soru cevap bölümünün ardından sona erdi.


Toplantıya, Vali Ali Mantı ve İl Emniyet Müdürü Metin Akay da katıldı.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 2018’de, şehir, değişecek,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
5
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
6
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
7
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
20
0
4
8
4
16
12
Göztepe
19
0
9
1
6
16
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Arşiv