400 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYOR
Haber
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 11:40 Bu haber 5587 kez okundu
 
400 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYOR
Bingöl’de sadece Aşağı Kaleköy Barajı ve HES, 400 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor ancak Bingöl zamlı elektrik kullanmaya devam ediyor.
EKONOMİ Haberi
400 BİN HANENİN ELEKTRİK İHTİYACINI KARŞILIYOR

Cengiz Holding Enerji Grup Başkanı Ahmet Cengiz, Bingöl’de Murat Nehri üzerinde yapılan Aşağı Kaleköy Barajı ve hidroelektrik santrali ile ilgili açıklama yaptı.

Aşağı Kaleköy Barajı ve hidroelektrik santralinin Türkiye’nin ilk hibrit enerji santrali olduğunu ifade eden Cengiz, 44 bin kolon profili ve 1 milyon metrenin üzerinde kablonun kullanıldığı güneş enerji santralinin, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ve dünyanın en büyük ikinci hibrit santrali olduğunu söyledi.

Bu büyüklükteki bir projenin ülke ekonomisine kazandırılmasından büyük gurur duyduklarını ifade eden Cengiz, şunları söyledi: “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yenilenebilir ve çevreci enerji kaynakları; yeni yatırım planları arasında önceliği almaya başladı. Biz de grup olarak önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji kaynaklarına yoğunlaşacağız. Kısa dönemde hibrit enerji santralleri sayımızı artırmak istiyoruz” diye konuştu. Faaliyete geçen güneş enerji santralinin 1 milyon metrekarelik arazi üzerine kurulduğunu dile getiren Cengiz, şöyle devam etti: “Bingöl’de enerji yatırımlarına 2011 yılında; Aşağı Kaleköy Barajı ve HES Projesi’ne ise 2016’da başladık. Yaklaşık 3,5 yılda bu yatırımı tamamlayarak ülke ekonomisine kazandırdık. Bu proje, 500 megavat kurulu gücüyle Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılan 6’ncı büyük barajı. Eklediğimiz 80 megavatlık güneş enerji santraliyle buradan 400 bin hanenin yıllık tüketimini karşılayabilecek elektriği üreteceğiz.”

Bingöl’de son yıllarda çok sayıda baraj ve HES inşa edilirken, bu barajlarla bir milyonun üzerinde hanenin elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Sadece Aşağı Kaleköy Barajı ve HES, 400 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyorken Bingöl zamlı elektrik kullanmaya devam ediyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 400, BİN, HANENİN, ELEKTRİK, İHTİYACINI, KARŞILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı