Haber Detayı
26 Mayıs 2014 - Pazartesi 12:34 Bu haber 2630 kez okundu
 
ʹAllah şımara razibʹ
Başbakan Erdoğanʹın selam gönderdiğini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Bingöllülere teşekkür ediyoruz, büyük bir vazife ifa ettiler.” Teşekkürü Zazaca da yapan Davutoğlu, “Allah şımara razib” dedi.
Arşiv Haberi


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Birileri bu topraklara fitne, fesat tohumları ekmek isteyebilir. Bizler sadece merhamet, vicdan, insaf ve adalet tohumu ekmeye geldik" dedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Ak Parti Bingöl İl Başkanlığı tarafından Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2014 yılı Mayıs ayı İl Danışma Meclis Toplantısına katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını tapan Ak Parti Bingöl İl Başkanı Yusuf Coşkun, Ak Parti’nin 30 Mart seçimlerinde şantaj ve komplolara rağmen yine zaferle çıktığını söyledi. Bingöl’ün 30 Mart seçimlerinde Ak Parti’ye en yüksek oyu veren iller arasında olduğunu belirten Coşkun, “İnşallah Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birinci il olacağız” dedi.
Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise Bakan Davutoğlu ve davetlileri Zazaca, Kurmanca ve Türkçe dillerinde selamladı.
Ak Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Bingöl’ün Recep Tayyip Erdoğan’a en yüksek oyu vereceğini iddia etti. Taş “Her yiğit Bingöllünün gönlünde yatan aslanın adı Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ahmet Davutoğlu’nu Bingöl’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “Sayın Bakanımız uzun zamandır Bingöl’e gelmeyi planlıyordu bugüne kısmet oldu. Anlamlı bir günde de gelmiş oldu. 33 şehidimizi andığımız bir güne denk geldi. Sayın Bakanımızın Türkiye için ne kadar büyük bir değer olduğunu anlatmamıza gerek yok, halkımız zaten biliyor” dedi.

ŞEHİT ANNESİ DAVUTOĞLUNU DUYGULANDIRDI
Yoğun bir sevgi gösterisiyle kürsüye çıkan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uzun bir süre alkışlar nedeniyle konuşmasına başlayamadı.
21 yıl önce PKK’lılar tarafından katledilen 33 er için düzenlenen programda bir şehit annesiyle yaşadığı diyalogu anlatan Davutoğlu, “Onun yüzünde Bingöl dağlarının vakarını gördüm. Bingöl insanının yiğitliğini, cesaretini, kadirşinaslığını aynı zamanda sabrını gördüm. Ben o şehit annesini hürmetle selamlıyorum. Yüzündeki her bir çizgide Bingöl insanın asırlardır gelen o yiğit duruşu vardı. Onun yüzü ve siması gözümün önünden gitmeyecek. Bize dua ettiğini söyledi. Oğlundan bahsettiğimizde de başı dik vakur şekilde ‘onu şehit verdik ama sizlere dua edeceğiz’ dedi. Bizler dünyanın neresine gidelim önümüzde o şehitlerin yürüdüğü hissediyoruz” dedi.

“ÇAPAKÇUR DEDİKLERİ BİR CENNET DİYARI”
Bingöllülerin şanslı olduğunu belirten Davutoğlu, “Birçok yönüyle bu topraklar şanslı. Uçaktan bakarken bir cennet diyarıyla karşılaştık. Çapakçur dedikleri bir cennet diyarı. Bingöl’ün yeşil olduğunu bilirdim ama böyle güzel olduğunu düşünmemiştim. Gelirken apayrı bir hisse kapıldım. Gördüğüm her Bingöllüde o vakar yapıyı gördüm. Bingöllüler de bu topraklar için büyük nimet. Demin İl Başkanı ve Milletvekilim ‘xeyr umme’ dediler bende ‘xeyr mundib’ diyorum. Bu sözlerin her biri güzelliği ifade ettiğinde güzeldir. Güzel Türkçemiz, Kürtçemiz, Zazacamız, Arapçamız hepsi Rabbimizin bize lütuflarıdır” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU’NDAN ZAZACA JEST
Başbakan Erdoğan’ın Bingöl’e selam gönderdiğini ifade eden Davutoğlu, “Başbakan ‘Bingöl gerçekten büyük bir zafer kazandı. Mutlaka selamlarımı iletip tebrik edin’ dedi. Bende bu selamı iletiyorum. Gerçekten Bingöl her tülü teşekkürü hak ediyor. Bingöl’ün Cumhurbaşkanlığı seçiminde Rize ve Konya ile rekabet edeceği ifade edildi. Rekabet etseniz ve geçseniz emin olun biz sadece memnun oluruz. Ben Konya gidince ‘bakın Bingöllüler sizi geçecek, dikkat edin’ diyeceğim. Böylece herkes daha büyük hedefe azimle mücadele edecek. Bingöllülere teşekkür ediyoruz, büyük bir vazife ifa etti. Bu seçimin neden önemli olduğunu, bunun ne anlama geldiğini sizinle paylaşacağım. Bu başarı dolayısıyla hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Allah şımara razib. İnşallah Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gelip bir daha daha gür sesle ‘Allah şımara razib’ diyeceğim. 2015 seçimlerinde de aynı şeyi söyleyeceğiz” dedi. Davutoğlu’nun Zaacaca teşekkürü salondakilerden büyük alkış aldı.

2013 YILINDA MEYDANA GELEN 3 GELİŞME
Türkiyeʹde 2013 yılında meydana gelen gelişmeleri 3 kriter başlığında özetleyen Davutoğlu, "Size 3 tane kriter vereceğim. 2013 yılı aslında bundan 10 yıl, 20 yıl, 30 yıl sonra incelendiğinde bu milletin demokrasi mücadelesinin, bu milletin uluslar arası itibarının yılı olarak anılacak. 1 çözüm süreci başlatıldı. 20 yıl sonra dönüp bakacaklar ve diyecekler ki, Ak Parti iktidarı döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiyeʹde 2013 yılında bir çözüm süreci üzerinden milli birlik ve beraberlik sağlandı içeride yeni bir harmanlama dönemi başladı. 2ʹinci sembolik önem taşıyan unsur ise, tamda gezi olaylarından 15 gün önce, 14 Mayıs ki Demokrat Partiʹnin Adnan Menderes rahmetlinin ʹyeter söz milletindirʹ diyerek başlattığı hareketin yıl dönümünde Türkiye İMFʹye olan son borcunu da ödedi. Borç defterini kapattı. 3ʹüncü önemli gelişme ise, 30 yılı aşkın bir süredir tahkir edilen ikinci sınıf insan muamelesi gören başörtülü kardeşlerimizin de dertlerine son verildi. Sadece üniversite kapıları değil, kamu memuru olma hakkı da başörtülü kardeşlerimize tanındı. Bütün kapılar açıldı. Ama en önemlisi TBMMʹnin kapısı açıldı" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
30 Mart yerel seçimlerinin maratonun ilk aşaması olduğunu ifade eden Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti döneminde ilk defa halk kendi oyuyla kendi Cumhurbaşkanıʹnı seçeceğini söyledi. Davutoğlu, "Kimsenin tereddüdü olmasın bakın işte birileri 28 Şubat mimarlarından ve diğer eski Cumhurbaşkanlarından itibaren yeni aday araştırmaya başladılar. Muhalefet partileri teker, teker toplanıyorlar ama bir aday çıkaramıyorlar. Herkes biliyor ki günü geldiğinde hem hakkı, hem meşrutiyeti hem de iradeyi kendisinde taşıyan Başbakanımız kararını verdiğinde kendisi veya herhangi bir AK Partili Ak Parti adayı olarak İnşallah halkın karşısına çıkacak ve ilk turda bu seçimi kazanacak. Bu ülkede 12 yılda bütün başarılara imza atmış bir lider olarak hiç kimse Başbakanımızdan daha fazla Cumhurbaşkanı olma hakka da, hakkına da, meşrutiyetine de sahip değildir" ifadelerini kullandı.

"ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANIʹNI SEÇME İRADESİNİ HALKTAN ALDI"
Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğanʹın irade ettiğinde, irade ettiği kişiyi Cumhurbaşkanıʹnı seçme hakkını, meşruiyetini milletten aldığını vurgulayan Davutoğlu, şunları söyledi:
"Kimse herhangi bir rehavete de kapılmamalıdır. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız halkın iradesiyle seçildiği zaman, sonraki durak 2015 genel seçimleridir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonrada aynı şimdi yaptıkları gibi yeni tartışmalar yapmayı hedef edinebilirler. Türkiyeʹnin gündemine yeni konular getirebilirler. Ak Parti kadrolarının o günkü görevi şimdiki gibi dimdik durmaktır. 12 yıl içerisinde çok büyük sınavlardan geçilerek bu günlere gelindi. Biz bu emekleri heba ettirmeyiz. Kimse Ak Parti içerisinde şu veya bu kanaat üzerinden bir ayrılık çıkacağı hesabı yapmasın. Bizim Ak Parti kadrolarından beklentimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilk turda bitirmemiz. İlk turda mührü vurup, herhangi bir tartışmaya meal bırakmadan net bir şekilde bu milletin iradesini yansıtacak şekilde Sayın Başbakanımızın kararına müteakip, Ak Parti adayını mutlak bir şekilde ilk turda seçmemizdir. Daha sonrada hep beraber dik bir vücut olarak 2015 seçimlerine hazırlanacağız" dedi.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv