Haber Detayı
28 Nisan 2011 - Perşembe 16:25 Bu haber 1726 kez okundu
 
Yap Bozʹun parçaları tamamlandı
Bazen insan gerçeğin parçalarını görür ve algılar ama resmin bütününü kavratmakta zorlanır. Ama 3 ayrı yılda yazılmış 3 ayrı haber yapbozu çok daha kolay kavratmayı sağlıyor.
Arşiv Haberi


Üç farklı medya, üç farklı yıl, üç benzer içerikli haber... Üçünü yanyana getirin bakalım ne çıkıyor?


Haber: 1


Papa 16. bededickt Irak Kürt Özerk Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ile buluştu. Özel dinleyicilerinin karşısında iki lider birbirine hediyeler sundu...


(Katolik Haber Sitesi - 14 Kasım 2005)Haber 2


Apo-Papa ilişkisinde bilinmeyen gerçekler

 

ʹKürtler baskı altındaʹ karalamasının mimarı hangi Papa? Vatikan-bebek katili dostluğu ne zaman başladı? Apoʹnun Roma firarında neler yaşandı? Vatikanʹın kirli ittifaktan çıkarı neydi?

Elif Şahinʹin haberi


Katolik Kilisesiʹnin Türkiye üzerindeki hesaplarının çarpıcı örneklerinden biri Papalığın PKK ve katil Öcalan konusunda aldığı tavırdır. Teröristbaşına Romaʹda bulunduğu zamanda doğrudan kiliseler sahip çıkmıştır

Vatikanʹın çocuk katili Öcalanʹla ne işi var?

PAPAʹNIN Türkiye ziyareti dosyası oldukça kapsamlı. Papa 16. Benedikt, Türkiyeʹden neler talep edeceklerini, Cizvit Papaz Giovanni Saleʹden bir rapor halinde istedi. Bu raporda isteklerin yanı sıra ilginç rakamlar bulunuyor. Rapora göre ʹDiyarbakırʹda 3 bin 670 Katolik Ermeni, 5 bin 993 Keldani ve 2 bin 155 Suriye Katoliğiʹ var. Oksidantalist- Hıristiyan bilimcisi, araştırmacı-yazar Aytunç Altındal, Dışişleri Bakanlığıʹnın devletin 13 ilgili kurumuna gönderdiği özel bir tebliği olduğunu söylüyor: ʹBakan Gülʹün imzasıyla ʹPapa, Türkiyeʹye geldiğinde, baş başa ve Türkiye Cumhuriyeti Devletiʹnin temsilcileri bulunmaksızın dilediği görüşmeyi yapabilirʹ deniyor.

Gülʹden özel izin

Abdullah Öcalan, Vatikanʹa gönderdiği iki mektup nedeniyle Katolik Kilisesiʹnin 1996ʹdan itibaren ʹTürkiyeʹde Kürtlerʹe baskı yapılıyorʹ diyerek bir karalama kampanyası başlattığını dile getiren Altındal. ʹKampanyayı yürüten bugünkü Papaʹydı. Türkiyeʹye geldiğinde kalkıp ʹBen, Kürt halkının temsilcileriyle görüşmek istiyorumʹ derse? Gülʹün verdiği özel izne göre görüşebilirʹ diyor.(http://www.aytuncaltindal.com/basin.htm)

Vatikan-PKK el ele

Papaʹnın Türkiyeʹye gelişi akıllarda birçok soru işaretine yol açıyor ve şu soruyu da sormadan geçmek mümkün olmuyor: Vatikan, PKKʹnın arkasında ne arıyor? Terör örgütü PKKʹnın başı Abdullah Öcalan ile Vatikanʹdaki Papaʹnın ne gibi bir ilişkisi var? Papalığın ve onun şahsında Katolik Kilisesiʹnin Türkiye üzerindeki hesaplarının çarpıcı örneklerinden biri, Papalığın PKK ve örgütün başı Öcalan konusunda aldığı tavırdır. Romaʹda bulunduğu zaman içerisinde Abdullah Öcalanʹa doğrudan kiliseler tarafından sahip çıkıldığı kamuoyuna yansıyan bir gerçek.

Öcalanʹın Roma süreci

Türkiyeʹnin baskıları sonunda Suriyeʹden çıkmak zorunda kalan Apo, İtalyaʹya gittiğinde Vatikan, PKKʹya ve Apoʹya sahip çıkmıştı. Hürriyet, 22 Kasım 1998 tarihli haberinde Vatikanʹın tutumunu ʹVatikanʹdan teröre destekʹ başlığı ile duyuruyordu: ʹKatolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan, Apoʹya sığınma hakkı verilmesine taraftar olduğunu bildirdi. Kürt sorununun yalnızca Türkiye ve İtalya arasında bir mesele olarak görülmemesi gerektiğine dikkat çeken Kardinal, sorunun bütün Avrupaʹyı ilgilendiren uluslararası bir konu olduğunu vurguladı. Vatikan bunun da ötesinde Kürtçü ayrılıkçılığı kışkırtacak bir tavır sergiliyor. Doğu Kiliseleri Topluluğu sorumlusu Kardinal Achille Silvestrini, Kiliseʹnin Kürt toplumunun ulusal kimlik kazanmasına sempatiyle baktığını hatırlattı.ʹ

En büyük destekçi

Attila İlhan yönetiminde hazırlanan ʹBir Millet Uyanıyorʹ dizisinin onuncu kitabı olan ʹTürkiyeʹde Amerikan Misyonerleriʹ adlı kitabın yazarı, Araştırmacı-Gazeteci Ali Rıza Bayzan ise ʹDiplomatik dille söylenen bu sözün anlamı ʹVatikan himayesinde bir Uydu Kürt Devleti için elimizden geleni ardımıza koymayızʹ demektirʹ diyor. Bayzan, ʹBunun içinde hiç kuşkusuz terör örgütü PKKʹya verilen destek de var. Örneğin Silvestriniʹnin Apoʹnun sığınma talebini düşünce özgürlüğü çerçevesinde değerlendirdiklerini söylemesi ise PKK terörünün destekçilerinin bir itirafı olarak yorumlamak gerek herhaldeʹ şeklinde konuşuyor.

Kürt halkını selamladı

Papaʹnın yeni yıl kutlaması adeta Silvisteriʹnin sözlerinin arkasındayım mesajını veriyordu: ʹVatikanʹın St. Peter Meydanıʹnda yapılan geleneksel Noel ayininde çeşitli diller arasında ilk kez Kürtçe de konuşan Papa II. Jean Paul ʹSerserave Pirozdeʹ diyerek, Kürt halkına da ʹYeni yılınızı tebrik ederimʹ dedi. Ayin nedeniyle Avrupaʹnın çeşitli yerlerinden gelen altmış kadar Kürt kadın da, Papaʹyı ziyaret ederek kendisine bir dosya verdi. Dosyada Kürt sorununun çözümüne ilişkin PKKʹnın görüşlerini yansıtan bazı belgelerle Türkiyeʹnin Güneydoğuʹsundaki olaylara ilişkin fotoğrafların yer aldığı öğrenildi. Papa II. Jean Paul, Noel konuşmasının bir bölümünde Kürt halkından da söz etti ve ʹBütün dünyada özgürlük isteyen insanlar Allahʹın kuludur. Bir tek Allah bizi korumak için yaratmıştır. Burada bulunan Kürt halkını da selamlıyorumʹ dedi. Apoʹnun yakalanma sürecinde İtalyan Başbakan DʹAlema da Apoʹya sahip çıkmıştı. Komünist ve ateist olan DʹAlema ile koyu Hıristiyanlığı temsil eden Papalık, sıra Türkiyeʹye geldiğinde hemen anlaşabiliyorlardı.(Tercüman Gazetesi - 29 Kasım 2006)


Haber 3


Vatikan’dan ‘Kürt devleti’ iması


Papalık Adalet ve Barış Kurulu Başkanı Kardinal Martino, Vatikan’ın Türkiye ile Irak arasındaki sorunun barışçıl biçimde çözümlenmesinden yana olduğunu açıklarken, Kürtler konusunda “ayrı bir devletin gerekliliği” imasında da bulundu.

Lütfullah Göktaşʹın haberi

Vatikan, Türkiye ile Kuzey Irak arasında yaşanan son gerginliğin “kısa sürede barışçıl biçimde çözümlenmesinden yana” olduğunu açıkladı. Vatikan’ın Adalet Bakanlığı konumundaki Papalık Adalet ve Barış Kurulu Başkanı Kardinal Renato Raffaele Martino’nun, Napoli’de Aziz Egidio Cemaati tarafından düzenlenen dinlerarası diyalog toplantısında konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Kürtler için ayrı bir devlet iması niteliği taşıyan ifadeler de kullandı.

(NTV İnternet Sitesi - 22 Ekim 2007)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv