Haber Detayı
28 Nisan 2011 - Perşembe 16:25 Bu haber 2442 kez okundu
 
Türkiye şehitleri için ağladı- Video
Dağlıcaʹda şehit olan 12 asker için memleketlerinde görülmemiş kalabalıkların katılımıyla törenler düzenlendi. Gözyaşlarının sel olduğu törenlerde teröre büyük öfke vardı.
Arşiv Haberi


ŞEHİD CENAZESİNDE ÖFKELİ KALABALIK BARZANİʹNİN MAKETİNİ YAKTI


BEDİR ALTUNOK-YAŞAR YILMAZ- (İHA)


Hakkariʹde teröristlerin hain saldırısı sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede şehit olan Komando Er Tarık Emeketʹin cenazesi, memleketi Karsʹın Sarıkamış ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi.Cenaze töreninde öfkeli kalabalık, Barzaniʹnin maketini yaktı.


Şehit asker için Sarıkamış Cumhuriyet Meydanıʹnda düzenlenen törene, Vali Mehmet Ufuk Erden, Erzurum 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Sarıkamış 9. Motorlu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ferit Güler, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, AK Parti Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Kars Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Sarıkamış Kaymakamı Rahmi Köse, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Sarıkamış İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Aklan,
şehit yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Tören alanına gelen anne Hasgül Emeket ile abla Aslan ve kardeşleri gözyaşları içerisinde ağıtlar yaktı. Bu sırada şehidin ağabeyi Hıdır Emeket, yakınlarını teselli ederek dik durmalarını istedi. Şehit cenazesi, vatandaşların alkışları eşliğinde tören alanına getirildi.


5 erkek, 4 kız olmak üzere 9 çocuğun en küçüğü olan Tarık Emeketʹin cenazesinin yanından ayrılmayan ağabey Hıdır Emeket, sürekli saygı duruşunda bulundu. Hıdır Emeket, ʹʹYıkılmadık, daha dimdik ayaktayız. Vatanımız sağken biz şehit olmaya hazırız. Vatanımız, askerimiz sağolsunʹʹ dedi. Komutanlardan kardeşinin fotoğrafını isteyen ağabey Emeket, fotoğrafı teslim aldıktan sonra teşekkür ederek saygı duruşuna devam etti.
Şehidin diğer ağabeyi Emek Emeket ise, ʹʹBu şehitlerin arkasında binlerce insan var. Onların arkasında bu kadar kalabalık var mı acaba? Bizim ülkemiz bölünmez bir ülkedir. Vatanımız sağolsun, kardeşimin kanı sağolsunʹʹ diye konuştu.


Bu sırada binlerce vatandaş, sloganlar eşliğinde tören alanına geldi. Barzaniʹnin maketini havaya kaldırarak teröre lanet yağdıran vatandaşlar, ilçe merkezindeki askeri birliğin yanına gelerek komutanlardan kendilerinin askere gönderilmesini istediler. Çoluk çocuk, yaşlı genç, hep birlikte bu vatanın bekası için yemin etti. Bu sırada Gürsel Yılmaz isimli bir vatandaş komutanlara seslenerek, ʹʹBeni ve çocuklarımı askere alın. Çocuklarım da yemek pişirir, bu vatanın askerlerine hizmet ederlerʹʹ diyerek yalvardı.


Kalabalık, daha sonra tören alanının yanına giderek slogan attı. Öfkeli kalabalık Barzaniʹnin maketini yakarak terörü lanetledi. Tören alanında kılınan cenaze namazının ardından şehidin cenazesi, Aşağı Sallıpınar köyünde toprağa verildi.


GÜRDALʹIN UZMAN ÇAVUŞ OLAN İKİZ KARDEŞİ, KARDEŞİNİN GÖREV YAPTIĞI BÖLGEYE TAYİNİNİ İSTEDİ


Hakkariʹnin Yüksekova ilçesinde askeri birliğe düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal ile Piyade Er Yavuz Öztürkʹün cenazeleri, Afyonkarahisarʹın Dinar ilçesinde törenle toprağa verildi. Şehit Gürdal ile Öztürkʹün cenazeleri, Dinar Devlet Hastanesi morgundan alınarak, törenin yapılacağı Dinar Belediye Meydanıʹna getirildi. Sabah saatlerinden itibaren Dinar sokaklarını dolduran çok sayıda vatandaş, törene katıldı.


Şehitlerin tören alanına getirilmesiyle izdiham yaşadı. Belediye Meydanıʹnda düzenlenen törene, şehit Piyade Uzman Çavuş Selçuk Gürdal ve şehit Piyade Er Yavuz Öztürkʹün aileleri, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar milletvekilleri, Vali Haluk İmga, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Bülent Aker ile çok sayıda vatandaş katıldı. Tören sırasında, şehit Uzman Çavuş Gürdalʹın ikiz kardeşi olan ve Kıbrısʹta uzman çavuş olarak görev yapan Zafer Gürdal, Bakan Eroğluʹndan kardeşinin şehit düştüğü bölgeye tayinini istedi. Şehit kardeşi Zafer Gürdal, ʹʹ11 yıldır uzman çavuşluk yapıyorum. Kıbrısʹtan tayini istiyorum. Kardeşimin görev yaptığı bölgeye beni gönderinʹʹ dedi.


ʹʹHEPSİNİN HESABI SORULACAKʹʹ


Çevre ve Orman Bakan Veysel Eroğlu, gözyaşları arasında yaptığı kısa konuşmada, bu toprakların hiç bir zaman bölünemeyeceğini vurguladı. Bakan Eroğlu, ʹʹBu topraklar üzerinde bizler var oldukça, hiç bir gücün bölmeye gücü yetmez. Bu, böyle biline... Bu şehitlerimizin hesabı sorulacaktırʹʹ diye konuştu. Şehit aileleriyle de tek tek ilgilenen Eroğlu, onları hiçbir zaman yalnız bırakmayacaklarını ifade etti. Daha sonra, şehit Gürdal ile Öztürkʹün cenaze namazı Afyonkarahisar İl Müftüsü İlhami Kemaloğlu tarafından kıldırıldı. Namazın ardından şehit Gürdalʹın cenazesi Burunkaya köyünde, Öztürkʹün cenazesi ise Göçerli köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi.


TÖRENDEN NOTLAR...


Eşinin üniformasını giyen Naciye Gürdal ve 4 yaşındaki oğlu Samet Gürdal, tabutun başında uzun süre gözyaşı döktü. Engelli bir vatandaş, tekerlekli sandalyesiyle törene katılırken şehit fotoğrafları taşıdı ve ʹʹBen de şehit olmaya hazırımʹʹ dedi. Geniş güvenlik önlemleri arasında yapılan törende, izdiham nedeniyle vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi. Bazı vatandaşlar ise töreni, çevredeki resmi dairelerin ve evlerin çatılarından izledi. Tören için Afyonkarahisarʹın tüm ilçelerinden ücretsiz araç kaldırılırken, Burdur ve Ispartaʹdan da gelenler oldu.


ESKİŞEHİR ŞEHİT ASTSUBAYINA AĞLADI


Hakkariʹde terör örgütü PKK tarafından şehit edilen Astsubay Çavuş Soner Özübek, memleketi Eskişehirʹde düzenlenen törenle gözyaşları içerisinde son yolcuğuna uğurlandı. Kardeşinin üniformalarını giyen abla, şehite asker selamı ile kardeşini uğurladı.


Şehit Özübekʹin cenazesi ambulansla Hava Hastenesiʹnden alınarak Reşadiye Camiiʹne getirildi. ʹʹŞehitler ölmez vatan bölünmezʹʹ sloganları eşliğinde karşılanan şehit Özübekʹin cenazesi, askerlerin omuzlarında ambulanstan alınarak musalla taşına kondu. Törene, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Almanyaʹnın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, askeri erkan ve binlerce vatandaş katıldı.


Baba Tuncer, anne Cemile, kendisi ile aynı yerde askerlik görevini yapan kardeşi Serdar ve kız kardeşi ile birlikte, şehidin tabutunun yanına gelerek uzun süre bekledi. Özübek ailesinin metanetli olması ve ağlaması dikkat çekti. Kız kardeşi ve ağbeyi Serdar, şehidin tabutunun başına son kez geçerek bir süre bekledi. Kardeşinin üniformalarını giyen ablası ise şehidin tabutunun başında bir süre selam durdu. Bu durum, törene katılanları bir hayli duygulandırdı.


Şehidʹin naaşı, kılınan cenaze namazının ardından bir süre omuzlarda taşındı. Bu sırada ellerinde Türk bayrağı ile törene katılan binlerce vatandaş, ʹʹKahrolsun PKKʹʹ, ʹʹŞehitler ölmez vatan bölünmezʹʹ, ʹʹ Askere vurulan eller kırılsınʹʹʹʹ şeklinde slogan atıp tekbir getirdi.


Şehidin naaşı, daha sonra top arabasına kondu. Bir süre top arabasında taşınan şehidʹin cenazesi daha sonra Kanlıpınar şehitliğinde toprağa verildi.


Bu arada, cenazeye gelen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, bir grup genç tarafından protesto edildi. Bakan Unakıtanʹın camiye gelişi ve gidişi sırasında ellerinde ülkü ocakları bayrakları ile pankartları bulunan grup, ʹʹ Tayyip oğlunu askere gönderʹʹ şeklinde prototesto girişiminde bulundu.


GAZİANTEP: ŞEHİT ASKER MEHMET CÜCÜKʹE SON GÖREV


ORHAN ÇİÇEK - TURGUT BOZGEYİK- İHA- Hakkariʹnin Yüksekova ilçesi Dağlıca kırsalında hain saldırı sonucu şehit olan Piyade Er Mehmet Cücük, binlerce vatandaşın katıldığı cenaze namazıyla uğurlandı.
Şehit asker Mehmet Cücük için Ulu Camii avlusunda düzenlenen cenaze törenine Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, askeri ve mülki erkanın yanı sıra binlerce Gaziantepli katıldı. Adeta terör karşıtı mitinge dönüşen cenaze namazı öncesinde Türk bayrağına sarılı tabut cami avlusuna getirilirken teröre öfke sesleri yükseldi. Cami avlusuna konulan tabutun yanına gelen şehit askerin kardeşleri, uzun süre gözyaşları döktü. Şehit askerin tabutuna sarılan kız kardeşlerini ise yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Baba
Cabbar Cücük ile anne Yeter Cücük, oğullarının tabutunun başında uzun süre gözyaşı döktü.
Cami avlusu ve çevre yolları tamamen dolduran vatandaşlar zaman zaman izdihama yol açtı. Bölgede tedbir alan güvenlik güçleriyle vatandaşlar arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı.
Binlerce Gaziantepliʹnin ʹʹŞehitler ölmez, vatan bölünmezʹʹ diye haykırdığı cenaze namazını Müftü İsmail Canbolat kıldırdı. Namaz sonrası okunan duanın ardından cenaze omuzlara alınarak bir süre taşındıktan sonra cenaze aracına konuldu. ʹʹHepimiz Mehmediz, PKKʹya yeterizʹʹ sloganları atan binlerce vatandaş, bir süre cenaze aracının peşinden slogan atarak yürümeye devam etti. Metrelerce insan selinin oluştuğu konvoy sırasında vatandaşlar, sık sık PKK terör örgütünü protesto etti. 


BURSA ŞEHİDİNİ KALBİNE GÖMDÜ


İHSAN ALTIKARDEŞ - OSMAN AKIN - UĞUR USLUBAŞ - ERSİN YAŞAR - ÖMER KIR-İHA- Hakkariʹnin Yüksekova ilçesinde şehit düşen Bursalı piyade er Samet Saraç, on binlerce kişi tarafından göz yaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı.
Şehit er Samet Saraçʹın Ulucamiʹdeki cenaze namazına binlerce Bursalı katıldı. Şehidin öz annesi Filiz Turan, anneannesi Ayşe Köylü, üvey babası İlhan Turan, kardeşi Gökhan Turan, öz babası Mustafa Saraç, üvey annesi Fahriye Saraç, kardeşi Semih Saraç göz yaşlarına boğuldu. Şehidin cenazesi, yıllar önce boşanan annesi Filiz Turhan ile babası Mustafa Saraçʹı bir araya getirdi.
Baba Mustafa Saraç, ʹʹVatan sağ olsun. Arkasından küçük oğlum Semih yetişiyor. Sametʹin yerini Semih dolduracakʹʹ dedi. Oğluna 15 sene sonra kavuşan, ancak birkaç ay sonra hain kurşunlar neticesinde kaybeden öz annesi Filiz Turhan ise metanetini korudu.
Gazi ve şehit yakınları ile cenazeye katılan on binlerce vatandaş teröre lanet yağdırdı. Çok sayıda polis geniş güvenlik tedbiri aldı. ʹÇanakkale 2 için ele eleʹʹ, ʹʹBaşbakan ABDʹye süre vermeʹʹ, ʹʹGerçek katil Amerikaʹʹ, ʹʹHabur sınır kapısı derhal kapatılsınʹʹ, ʹʹBir ölür bin dirilirizʹʹ, ʹʹVatan sana minnettardırʹʹ, ʹʹHrant öldü Ermeni oldular, Papa öldü Hıristiyan oldular, 25 Türk şehit oldu. Hepimiz Mehmetçiğizʹʹ, ʹʹŞehitler ölmez vatan bölünmezʹʹ yazılı pankartlar dikkati çekti.
Cenaze namazı öncesinde Hakkariʹde şehit olanların isimleri tek tek okunarak, yoklama yapıldı. Bursalılar hep bir ağızdan ʹʹBuradaʹʹ diyerek şehitleri yad ettiler. Öfkeli kalabalık, ʹʹPKKʹyı mecliste istemiyoruzʹʹ, ʹʹİmralı Apoʹya mezar olacakʹʹ, ʹʹApoʹnun itleri yıldıramaz bizleriʹʹ ʹʹŞehitler ölmez vatan bölünmezʹʹ, ʹʹKahrolsun PKKʹʹ sloganları attılar.
Okullarından çıkan öğrenciler de cenaze namazına katıldılar. Cenazeyi götürecek askerler geldiğinde vatandaşlar alkışladılar. Cenaze namazı sırasında Bursaʹda ana caddeler trafiğe kapatıldı. Bursa Müftüsü Mahmut Gündüz vatandaşları itidale davet ederek cenaze namazını kıldırdı. Katafalka konulan şehidin naaşı, onbinlerce Bursalıʹnın tekbirleri eşliğinde şehitliğe kadar yürünerek götürüldü. Cenaze trafiğe kapatılan caddede ters yönden taşınarak Ulucamiʹnin önünden Çakırhamamʹa buradan Pınarbaşıʹndaki
Şehitliğe getirildi.
Cenazeye katılan AK Parti Milletvekili Ali Kul, ʹʹTürkʹü, Kürtʹü, Lazʹı, Çerkezʹi, Arnavutʹu ile hepimiz bir mozaiğiz. Hiç bir ayrılık, gayrılık yok. Binlerce senedir süren birliğimize fitne tohumları sokmamamız lazım. Çeşitli entrikalar var. Oyunlar sahneleniyor. Sağ duyulu olup bunlara fırsat vermeyelim. Amerikaʹnın en büyük dostu menfaati. Bizi Irak cenderesine çekmek istiyorlar. Millet olarak bu oyuna gelmeyeceğizʹʹ dedi.
AK Parti Milletvekili Sedat Kızılcıklı, ʹʹBugun vatandaşlarımızın eylemlerinden bardağın taştığı, bıçağın kemiğe dayandığı görülüyor. Meclisimiz, Genelkurmay Başkanlığı milletimizin bu haykırışını görüyor. 30 bini aşkın şehidimiz, milyarlarca dolar teröre harcanan paraya rağmen, Türkiye Cumhuriyeti devleti büyüktür. Bu belayı komple bitirecek güçtedir. Bu kararlılık gösteriliyorʹʹ diye konuştu.
Milletvekilleri, Bursa Valisi Nihat Canpolat, Jandarma Alay Komutanı Albay Murat Aslan acılı aileye başsağlığı diledi. Cenaze namazına siyasi parti temsilcilerinin yanısıra, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi de katıldı. Ulucami avlusuna sığmayan kalabalık Orhangazi Parkında bekledi. Cadde boyunca da binaların balkon ve pencerelerine çıkan vatandaşlar, bayrak sallayarak şehidin cenazesine saygı duruşunda bulundular. Şehidin naaşı yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı kabristanına izdiham
sebebiyle yaklaşık 1 saatlik bir sürede gelebildi. Samet Saraçʹın naaşı dualar ve tekbirlerle Pınarbaşıʹndaki Şehitliğe defnedildi. 


ÖNCE EVİNİN ÖNÜNE GETİRİLDİ


Hakkariʹnin Yüksekova ilçesinde askeri birliğe düzenlenen saldırıda şehit olan Jandarma Komando Er Samet Saraçʹın cenazesi, Bursa Asker Hastanesinden alınarak, evinin önüne getirildi.

Askeri uçakla Vanʹdan dün gece Bursaʹya getirilen şehit erin cenazesi, bu sabah askeri yetkililer tarafından Bursa Asker Hastanesinin morgundan alınarak askeri cenaze aracına konuldu.

Araçla Soğanlı Mahallesi İnen Sokaktaki evinin önüne getirilen Samet Saraçʹın cenazesini, bölgede toplanan çok sayıda vatandaş karşıladı.

Yoğun kalabalık yüzünden araç sokağa güçlükle girerken, Saraçʹın Türk Bayrağına sarılı naaşını gören ailesi, yakınları ve vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı. Samet Saraçʹın babası Mustafa, üvey annesi Fahriye ve kardeşi Sunay Saraçʹın bu sırada metanetli olmaya çalıştıkları gözlendi.

Şehit erin annesi Filiz Turanʹın ise Ulucamiʹde oğlunun cenazesini beklediği öğrenildi.

Şehit er Saraçʹın cenazesi, evin önünde okunan duanın ardından askeri araçla törenin düzenleneceği Ulucamiʹye götürüldü.

Bu arada, cenaze aracına eşlik eden vatandaşlar, ʹʹŞehitler ölmez vatan bölünmezʹʹ, ʹʹKahrolsun PKKʹʹ şeklinde sloganlar atarken, Keles ilçesine bağlı Gelemiç Köyü Muhtarlığınca hazırlatıldığı bildirilen ʹʹİstiklal Savaşında 90 şehit verdik, Samet son şehidimiz olsun. Vatanımız sağ olsunʹʹ yazılı büyük pankart dikkati çekti.


ADIYAMAN ŞEHİDİNE SON GÖREVİNİ YAPTI


AHMET ARSLANTAŞ - MÜCAHİT YOLCU
ADIYAMAN -İHA-
Hakkariʹnin Yüksekova Dağlıca mevkiinde şehit olan Piyade Er Abdurrahman Doğan için Adıyaman Valiliği önünde tören düzenlendi.


Adıyaman Devlet Hastanesi morgundan alınan Şehit Piyade Er Abdurrahman Doğanʹın cenazesi, çok sayıda kişinin sloganları eşliğinde morgdan çıkartılarak valilik önünde düzenlenecek tören için yola çıktı. Yol boyunca sloganlar atan kalabalık, tekbirler eşliğinde valilik önüne kadar yürüdü. Cenaze törenine katılan binlerce kişi, şehit cenazesinin gelişiyle birlikte slogan atarak teröre lanet okudu. Adıyaman Valiliği önünde şehit cenazesinin alana getirmesini bekleyen binlerce kişi, cenaze gelene kadar hiç susmadı. Kadınların büyük Türk bayrağını dalgalandırdığı alanda terör örgütü aleyhine sloganlar atıldı. Şehidin cenaze aracıyla valilik önüne kadar getirilen tabutu, askerlerin omuzlarında alana getirildi. Alkışlar, sloganlar ve gözyaşları arasında valilik önüne getirilen Piyade Er Abdurrahman Doğanʹın naaşı Atatürk büstü önüne bırakıldı.


Adıyaman Valiliği önünde düzenlenen törene Adıyaman Valisi Halil Işık, 20. Zırhlı Tugay komutanı Tuğgeneral Ahmet Kemal Emren, Belediye Başkanı AK Parti Adıyaman milletvekilleri Hüsrev Kutlu, Ahmet Aydın, Şevket Gürsoy, Mehmet Erdoğan, CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, Jandarma Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Dursun Ertuğrul, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Adıyaman Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.


Valilik önündeki törende konuşan Adıyaman Valisi Halil Işık, ʹʹAskerimiz, Yüce Türk milletinin huzur ve güvenliğinin sağlanması ve devletimizin bölünmez bütünlüğüne, yüce milletimizin birlik ve beraberliğine kast eden terör örgütünün bertaraf edilmesi için yürütülen mücadelede şehit olmuşturʹʹ dedi.


Jandarma Garnizon Komutanı Kıdemli Albay ise şehit analarına seslenerek, ʹʹŞehitlerin manevi varlıklarından güç alan bizler her ne şart olursa olsun, bu vatana göz diken iç ve dış düşmanlarımızı bertaraf ederek emanetinizi daima yükseklere taşıyacağız. Canının bir parçasını kaybettiği halde hiçbir tereddüt göstermeden, ʹʹDiğer evladım da bu vatana feda olsunʹʹ diyebilen aziz şehit anası, seni teselli etmek mümkün değildirʹʹ şeklinde konuştu.


Tören alanında bulunan ve ayakta durmakta zorlanan şehit annesi Feride Doğan, şehit babası Remzi Doğan ve diğer yakınları törende metanet örneği gösterirken, bazıları ise gözyaşlarına hakim olamadı. Askerler de şehit töreninde duygusal anlar yaşadı. Valilik önünden askerler tarafından alınan şehit cenazesi, sloganlar eşliğinde cenaze arabasına konuldu. Binlerce kişinin arasında ilerleyen araca karanfiller atıldı. Cadde ve sokaklarda oluşan insan seli, valilik önünden cenaze namazının kılınacağı Ulu Camiiʹye kadar yürüdü.


Cenaze namazı, öğle namazından önce Adıyaman Müftüsü Mehmet Emin Avcı tarafından kıldırıldı. Protokolün ve vatandaşların birlikte kıldığı namaz sonrası omuzlara alınan şehidin naaşı, Çemberlitaş köyünde defnedilmek üzere yola çıktı.


GÖZYAŞLARI YOZGATLI ŞEHİT EKER İÇİN AKTI

Hakkariʹde şehit olan Piyade Onbaşı Lokman Ekerʹin Yozgatʹta düzenlenen cenaze töreninde gözyaşları sel olup aktı. Yozgat 197ʹnci şehidini tekbirler ve dualarla uğurladı.

Hakkariʹnin Yüksekova ilçesinin Irak sınırına 5 km uzaklıktaki Dağlıca Köyüʹnde konuşlu Piyade Taburuʹnun emniyetini sağlamakla görevli bölüklerden birine PKK terör örgütü üyelerince yapılan saldırıda şehit olan Piyade Onbaşı Lokman Ekerʹin cenazesinde gözyaşları sel oldu.

Şehit Er Ekerʹin naaşı Yozgat Devlet Hastanesi morgundan alınarak ambulansla törenin yapılacağı Yozgat Cumhuriyet Meydanıʹna getirildi. Cumhuriyet Meydanında toplanan şehit yakınları ve binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayraklarıyla teröre lanet yağdırdı. ʹʹLokmanlar ölmedi. Şehitler ölmez, vatan bölünmez, Kahrolsun PKK, Askere uzanan eller kırılsın,Hepimiz Mehmetʹiz hepimiz askerizʹʹ diye haykırışları göklere yükseldi.

Yozgat Valisi Amir Çiçek ve Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, şehit ailesine başsağlığı diledi. Şehit askerin acılı babası Ali İhsan Eker, komutanlara ve valiye ʹʹVatan sağolsunʹʹ dedi. Şehit Erin annesi Safinaz Eker ise Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydınʹa sarılarak ağladı. Kardeşleri ve ablaları ise ayakta güçlükle durabilirken binlerce Yozgatlı şehit için tekbirler getirdi.

İsiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan tören şehit Ekerʹin özgeçmişinin okunmasıyla devam etti. Törende bir konuşma yapan Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, şehit erin intikamının alınacağının sözünü verdi.

Yozgat Valisi Amir Çiçek de yaptığı konuşmada, şehitliğin önemini anlattı. Şehitliğin rütbelerin en büyüğü olduğunu ifade eden Vali Çiçek, terör örgütünün ülkeyi bölmeye ve parçalamaya yönelik çabalarının sonuçsuz kalacağını söyledi.

Vali Çiçek, ʹʹTürkiye Cumhuriyetiʹnin varlığına ve üniter devlet yapısını bozmaya yönelik her hareket sonuçsuz kalacaktır, bunu herkes böylece bilmelidir. Şehidimizin kanı yerde kalmayacaktırʹʹ dedi. Şehit Er Ekerʹin abisi Samet Eker ise güçlükle ayakta durmasına rağmen kısa bir konuşma yaptı. Samet Eker, kardeşinin silah arkadaşlarının kendisini telefonla aradığını ifade ederek, ʹʹDün beni Lokmanʹımın silah arkadaşları aradı. Bana ağlama abi, Lokman ölmedi. İnşallah bende burada şehit olurum dediʹʹ İnşallah hepimiz şehit oluruzʹʹ şeklinde konuştu.

Şehit er Lokman Ekerʹin cenazesi, silah arkadaşları ve vatandaşlar tarafından Cumhuriyet Meydanıʹndan alınarak şehirlerarası otobüs terminaline kadar tekbirlerle omuzlarda taşındı. Ekerʹin cenazesi daha sonra askeri araca konularak doğduğu köy olan Buzacıoğluʹnda toprağa verilmek üzere konvoy eşliğinde uğurlandı.

Şehit Er Eker için düzenlenen törene ailesi, yakınları Yozgat Valisi Amir Çiçek, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, Amasya Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanı Tuğgeneral Mustafa Küçükayhan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Sezai Akgün, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Celal Ertürk, AK Parti Milletvekilleri Mehmet Çiçek, Bekir Bozdağ ve binlerce Yozgatlı katıldı.


UŞAK


ŞEHİT ASTEĞMENE GÖZYAŞI


Hakkariʹdeki saldırıda şehit olan Asteğmen Mehmet Bozkuşʹun cenazesi, Uşak Yücetepe Camisinde düzenlenen tören ve kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.


Sabah saatlerinde Uşak Devlet Hastanesi morgundan alınan şehit asteğmen Bozkuşʹun naaşı, İslice Mahallesiʹndeki evinin önüne getirildi. Burada anne Cennet, baba İsmail Bozkuş, son kez oğullarının tabutuna dokundu. Kentin değişik noktalarından ellerindeki Türk bayraklarıyla Bozkuşʹun evinin önüne gelen vatandaşlar ʹʹŞehitler Ölmez Vatan Bölünmezʹʹ sloganı attı.


Öğlen saatlerine doğru Bozkuşʹun Türk Bayrağıʹna sarılı naaşı, Yücetepe Camisine getirildi. Uşak Valisi Kayhan Kavas, Uşak Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Ruhi Candan, Uşak Belediye Başkanı Mesut Apaydın, şehit Bozkuşʹun annesi Cennet, babası İsmail Bozkuşʹa başsağlığı diledi. Cenazede anne Cennet ile baba İsmail Bozkuşʹun güçlükle ayakta durduğu gözlendi. Uşak Valisi Kavas, burada düzenlenen törende, şehit asteğmen Mehmet Bozkuşʹu ebedi istirahatgahına uğurlamak için toplandıklarını belirterek, ʹʹDini vecibemizi yerine getirip şehidimizi en güzel şekilde uğurluyoruz. Şehidimiz Mehmet, bu ülkenin bölünmez bütünlüğü ve birliği için en kutsal olan varlığını, canını feda etti. Hepimiz birer Mehmetʹiz. Türk ulusu Mehmetʹlerin sayesinde bugünlere geldi. Şimdi Mehmetʹin bıraktığı bayrağı en yukarıya çıkarmak bizlerin görevi. Mehmetʹim rahat uyu. Kanın yerde kalmayacak. Uşak ve Türkiye seni unutmayacak. Ruhun şad olsunʹʹ diye konuştu.


Uşak Müftüsü Osman Akdemir ise hiçbir ordunun Türk ordusunun güç ve kudretinde olmadığını, orduya sahip çıkmanın ilk görevleri olduğunu belirtti. Akdemir, ʹʹRabbim Türk ordusuna güç ve kuvvet versin. Şehit haberi alınır alınmaz Uşaklılar tek bir yumruk olup bütünleşti. Onbinlerce insan şehidini karşıladı ve şimdi uğurluyoruz. Hakkınızı helal edin. Peygamberimiz Hazreti Muhammed bugün şehidimizi huzuruna alacak ve karşılayacak. Üzülme ey şehit annesi, üzülme ey şehit babası. Oğlunuz en büyük rütbeye ulaştıʹʹ dedi.


Şehit asteğmen Bozkuşʹun naaşı, kılınan cenaze namazının ardından Denizliʹden getirilen top arabasına konuldu. Oluşturulan korteje şehit asteğmen Bozkuşʹun anne ve babası ile binlerce Uşaklı katıldı. Anne Cennet baba İsmail Bozkuş, oğullarının naaşına el salladılar. Şehit Asteğmen Bozkuşʹun naaşı Yeni Mezarlıktaki Garnizon Komutanlığı Şehitliğinde toprağa verildi.


CENAZEDEN NOTLAR


Cenazeye, Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Asayiş Kolordu Komutanlığı, Uşak milletvekilleri ve çeşitli sivil toplum örgütleri çelenk gönderdi. Uşak merkez ve ilçelerinden binlerce vatandaş cenaze törenine katıldı.


Bazı ilçe belediyeler, cenaze töreni için çok sayıda araç kaldırdı. Vatandaşlar, ʹʹŞehitler Ölmez Vatan Bölünmezʹʹ, ʹʹMehmetʹim hakkını helal etʹʹ, ʹʹUşak seninle gurur duyuyorʹʹ, ʹʹHepimiz Mehmetʹizʹʹ, ʹʹTürk Kürt kardeştir, PKK kalleştirʹʹ sloganı attılar. Cami avlusuna ve etrafına sığmayan bazı vatandaşlar sokakta abdest alarak cenaze namazına eşlik etti. Cenazeye katılmak isteyen bir grup vatandaş, Ankara-İzmir karayolunu bir süre trafiğe kapattı. Teröre tepki gösteren gruba, bazı vatandaşlar araçlarının kornalarına basarak eşlik etti. Kent merkezindeki askeri tören nedeniyle bazı yollar trafiğe kapatıldı. Cenaze namazındaki kalabalık nedeniyle 3 kişi fenalık geçirdi. Vatandaşlar, ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Törende 300 polis, 200 asker görev yaptı. Cenazeye, DSP İzmir Milletvekili Recep Birgün, şehit aileleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

ANTALYA


CENAZEYE YAKLAŞIK 30 BİN KİŞİ KATILDI


Hakkariʹnin Yüksekova ilçesinde askeri birliğe düzenlenen terörist saldırıda 11 silah arkadaşıyla birlikte şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mustafa Uysalʹın cenazesi, Antalyaʹnın Manavgat ilçesine bağlı Çardak köyünde binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.


Antalyaʹdaki Adli Tıp Kurumu Morguʹndan alınan Şehit Uzman Çavuş Uysalʹın cenazesi, bayraklarla donatılmış çok sayıda araçtan oluşan konvoy eşliğinde Çardak köyüne götürüldü.


Cenaze köy meydanına getirildiğinde, Antalya, Serik, Manavgat, Alanya, Akseki ve Gündoğmuş başta olmak üzere çevre ilçe ve köylerden, törene katılmak üzere gelenlerin sayısı yaklaşık 30 bine ulaştı. Cenazeye katılımın yoğun olması nedeniyle cenaze töreninin köy mezarlığına yakın geniş bir arazide yapılması kararlaştırıldı. Tören nedeniyle köye gelenler yüzünden köy yolunun yaklaşık 12 kilometrelik bölümü tamamen araçlarla doldu ve yol ulaşıma kapandı.


Kalabalık yüzünden, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel törenin ardından Orman Bölge Müdürlüğüne ait bir helikopterle köyden ayrıldı. Cenaze törenine, Şehit Piyade Uzman Çavuş Mustafa Uysalʹın eşi Meral Uysal, oğlu Hüseyin (11), kızı Beyza (14), annesi Nefise Ünal, akrabaları, köylüler, Vali Alaaddin Yüksel, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Atakan Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Hava Meydan Komutanı Hava Albay Vasıf Yüceliş, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Abdullah Aşık, Merkez Komutanı Albay Salih Taluer, askeri erkan, kamu kurumlarının yöneticileri ve binlerce vatandaş katıldı. Cenaze, ilk olarak, şehit Uysalʹın annesi Nefise Ünalʹın evinin önüne getirildi.


Daha sonra cenaze, köy dışındaki arazide hazırlanan tören alanına götürüldü. Burada şehit Uysalʹın eşi Meral, çocukları Beyza ve Hüseyin tabuta sarılarak ağladılar ve şehidin fotoğrafını öptüler. Meral Uysal, yetkililere, ʹʹOnu 43 gündür görmedim. Ne olur son bir kez yüzünü göreyimʹʹ dedi. Askeri yetkililer ise cenaze defnedilirken yüzünü gösterebileceklerini söyleyerek, Meral Uysalʹı teskin etmeye çalıştılar. Çocuklar tabutun başında beklerken yakınları birbirlerine, ʹʹAsla ağlamayalım ve şerefsizleri sevindirmeyelimʹʹ dediler.


Şehit Mustafa Uysalʹın annesi Nefise Ünal da Merkez Komutanı Albay Salih Taluerʹe sarılarak, ʹʹOğlumu bu vatana verdim. başımız dikʹʹ diyerek gözyaşı döktü. Garnizon Komutanı Tuğgeneral Atakan Altıparmakʹın eşi Demet Altıparmak da şehidin yakınlarına başsağlığı dilerken gözyaşı döktü. Tuğgeneral Atakan Altıparmak, çatışmanın meydana geldiği bölgede kendisinin de 1994 yılında görev yaptığını belirterek, ʹʹOrası arazi şartları bakımından kötü bir yer. Şehidimize rahmet diliyorumʹʹ dedi.


JANDARMA KOMUTANININ KONUŞMASI


Şehidin cenazesinin musalla taşına konulmasından sonra konuşan İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Abdullah Aşık, şehit Uysalʹın, Türkiye-Irak sınırının sıfır noktasındaki Dağlarca bölgesinde emniyet görevi icra ederken, 21 Ekim gecesi Irakʹın kuzeyinden sızan eli kanlı PKK terör örgütü üyelerince yapılan hain saldırı sonucu 11 arkadaşıyla birlikte kanının sonu damlasına kadar mücadele ettikten sonra, ettiği yemine sadık kalarak şehit düştüğünü bildirdi. Bölücü terör örgütünün bu yıl içinde verdiği kayıplar nedeniyle oluşan karamsarlık ve ümitsizliği ortadan kaldırmak maksadıyla son günlerde saldırılarını artırma gayreti içine girdiğini ifade eden Kurmay Albay Aşık, şöyle konuştu: ʹʹAncak bölücü terör örgütü mensuplarına ʹEylemlerinizi artırınʹ diye talimat veren ve akıl verenler de dahil olmak üzere, terör örgütüne destek verenler ve beyni yıkanmış teröristler amaçlarıma hiçbir zaman ulaşamayacaklardır. Ulaşamayacaklarını anladıklarında ise çok geç kalmış olacak. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milletin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri dağda tek bir terörist kalmayıncaya kadar bu mücadeleye devam edecektir. Hiçbir saldırı, pusu ve haince eylem, bizi bu kararlılığımızdan döndüremeyecektir. Azim ve kararlılığımız her bir olaydan sonra daha da artacaktır. Terörle birlikte yaşamaya alışmadık, alışmayacağız.ʹʹ Şehit ailesine de seslenen Kurmay Albay Aşık, şunları kaydetti: ʹʹAcımız sonsuzdur. Bu acı sizler gibi çocuğundan yaşlısına her bir ferdin yüreğini dağlamıştır. Canınız kadar sevdiğiniz gözünüzün nurunu, kahraman oğlunuzu, eşinizi, babanızı bu vatan için şehit verdiniz. Ulu Önder Atatürkʹün, ʹArkadaşı hemen önünde şehit oluyor, kendisi de çok geçmeden şehit olacağını bildiği halde tereddüt etmeksizin onun yerini alıyorʹ diye ifade ettiği Çanakkale kahramanları gibi üzerine düşen görevi yerine getirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri hiçbir zaman kendisini unutmayacaktır. Çünkü bu cennet vatanda bağımsız ve özgür yaşayabiliyorsak yarınlarımıza umutla bakabiliyorsak, şanlı bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa bunu aziz şehitlerimize borçluyuz. Başınız hep dik olsun. Yüce Türk milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri sizi asla unutmayacak, bağrına basacaktır. Gururunuzu gelecek nesillere taşıyacaktır.ʹʹ Kurmay Albay Aşıkʹın konuşması sırasında vatandaşlar, ʹʹTürkiye sizinle gurur duyuyorʹʹ sloganları attılar. Kurmay Albay Aşık, konuşmasının sonunda, şehit Uzman Çavuş Mustafa Uysalʹa hitaben, ʹʹSana söz veriyoruz ki bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin bir kısmı zaten gerekli cevabı almış, diğerleri de en kısa sürede alacaktır. Bu şanlı bayrak altında rahat uyu. Bizler senin bıraktığın bu bayrağı daha yükseklere çıkarmaya, emanetlerini korumaya söz veriyoruz. Ruhun şad, mekanın cennet olsunʹʹ diye konuştu.


Şehit Uysalʹın cenazesi, kılınan namazın ardından gözyaşları arasında defnedildi. Cenaze toprağa verilirken, ihtiram takımı saygı atışı yaptı. Törene katılan vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attılar.


Tören sırasında, Türk Hava Kurumuʹna ait tek motorlu bir uçak alan üzerinde uçtu.


ORDU


KUMRUʹDA ZEKERİYAʹYA SON VEDA


Hakkariʹnin Yüksekova ilçesinde askeri birliğe düzenlenen saldırıda şehit olan Piyade Er Zekeriya Yatı, memleketi Orduʹnun Kumru ilçesinde toprağa verildi.


Şehit Piyade Er Zekeriya Yatıʹnın cenazesi, Kumru Devlet Hastanesi morguna alınarak önce Fizme Beldesinde ailesinin yaşadığı evin önüne getirildi. Bir süre burada bekletilen cenaze, daha sonra yeniden Kumru ilçesine götürüldü. İl Jandarma Komutanı Albay Celal Cürek, ilçenin spor sahasında düzenlenen törende, ülkenin bölünmez bütünlüğüne kasteden hainlerin hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaklarını söyledi.


Şehitlere Allahʹtan rahmet, ailelerine de başsağlığı dileyen Albay Cürek, çok sayıda seveni bulunan şehit Er Zekeriya Yatıʹnın sevenlerine binlerce kişinin daha eklendiğini de ifade etti. Kalabalık nedeniyle spor alanında kılınan cenaze namazının ardından, şehit er Zekeriya Yatı, Çayüstü Mahallesiʹndeki aile kabristanlığında toprağa verildi. Cenazenin taşınması sırasında katılımcılar tarafından terör örgüt aleyhine slogan atılırken, şehit erin aile yakınları törene katılanlar tarafından teskin edildi.


Tören sırasında şehit erin annesi Hatice Yatı ve baba Hasan Yatı ile kardeşlerinin gözyaşlarını tutamadıkları gözlendi.


Törene, Vali Said Vakkas Gözlügöl, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Halim Tırkaz, AK Parti Ordu Milletvekilleri Eyüp Fatsa, Mustafa Hamarat, Ayhan Yılmaz, MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ile askeri ve sivil kuruluşların yetkilileri katıldı.

KIRIKKALE


GAZİ OLAN DEDESİNİN MEZARI YANINDA TOPRAĞA VERİLDİ


Hakkariʹde şehit olan Piyade Er Vedat Kutluca, Keskinʹde toprağa verildi. Şehir Piyade Er Kutlucaʹnın cenazesi öğle saatlerinde, Kırıkkaleʹden bayraklarla süslenmiş araçlardan oluşan konvoy eşliğinde Keskin Çarşı Camiiʹne getirildi. Bu sırada ailesi, evlerinde, komşularının ve diğer vatandaşların taziyelerini kabul etti. Şehit Er Kutlucaʹnın annesi Gülhan Kutluca, sakinleştirici iğne ile ayakta durabilirken, babası Abidin Kutluca da sağlık görevlilerince kontrol altında tutuldu. Keskinli ve Kırıkkaleli vatandaşlar da sabah saatlerinden itibaren Cumhuriyet Meydanıʹnda toplandılar. Ellerindeki Türk bayraklarıyla terör örgütünü protesto eden vatandaşlar, ʹʹTürk-Kürt kardeştir, PKK kalleştirʹʹ, ʹʹMustafa Kemalʹin askerleriyizʹʹ, ʹʹAskere uzanan eller kırılsınʹʹ ʹʹKahrolsun PKKʹʹ şeklinde sloganlar attılar.


Vatandaşlar, ʹʹÜzülme Anne, hepimiz senin evladınızʹʹ, ʹʹHepimiz Mehmetçiğiz, hepimiz Vedatʹızʹʹ yazılı dövizler taşıdılar ve terörü protesto ettiler. Şehit Piyade Er Kutluca için öğle namazının ardından kılınan cenaze namazına babası Abidin, kardeşi Ali Kutluca ve akrabalarının yanı sıra Sanayi ve Ticaret Bakanı Bakanı Zafer Çağlayan, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Tuncer Aka, Kırıkkale Valisi Mustafa Bahrettin Demirer, Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ATO Başkanı Sinan Aygün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Keskin Kaymakamı Adem Yazıcı, Keskin Belediye Başkanı Yahya Uca Çelik, Kırıkkale milletvekilleri, askerler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Şehit Er Kutlucaʹnın ilköğretim öğrencisi olan kardeşi Kubilay Kutluca, namaz sürecince abisinin cenazesi başında bekledi ve tabutuna sarıldı. Şehit askerin annesi Gülhan Kutluca, kız kardeşleri Züleyha, Zehra ve Ceren Kutluca Cumhuriyet Meydanıʹnda namazın bitmesini beklerken, vatandaşlarda terörü protesto eden sloganlar attılar. Cenaze namazının ardından Şehit Er Kutlucaʹnın cenazesi, Cumhuriyet Meydanıʹna getirildi. Buradaki askeri tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşıʹnın okunmasıyla başladı.


DEDESİNİN YANINA DEFNEDİLDİ


Şehit askerin öz geçmişinin okunmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri adına Piyade Yüzbaşı Ekrem Yılmaz bir konuşma yaptı. Yüzbaşı Yılmaz, Piyade Er Kutlucaʹnın 21 Ekim günü, Hakkariʹnin Dağlıca bölgesinde vatanın bağımsızlığını ve bütünlüğünü korumak maksadıyla icra ettiği görev esnasında bölücü terör örgütüne mensup teröristlerle çıkan çatışma sonucu şehit olduğunu hatırlattı. Silah arkadaşlarının, ailesinin üzüntüsünün büyük ve sınırsız olduğunu bildiklerini ifade eden Yüzbaşı Yılmaz, Allahʹın herkese nasip etmediği şehitlik mertebesinin her zaman ailesinin haklı gururu olacağını söyledi. Aziz Türk milletinin namusu ve şerefi, vatanın bölünmez bütünlüğü için Türk milletinin her bir ferdinin geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de canını feda etmeye seve seve daima hazır olacağını belirten Yüzbaşı Yılmaz, ʹʹÇünkü Atatürkʹün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti, kahraman evlatlarının sayesinde sonsuza dek yaşayacaktırʹʹ dedi. Aileden, şehitleriyle övünmelerini isteyen Yüzbaşı Yılmaz, ʹʹŞehidimizi bundan sonra Yüce Türk milleti bağrına basacaktır. Tanrı size sabırların en güzelini verecektir. İçinize akan gözyaşlarınız içinizi serinletecektirʹʹ diye konuştu. Daha sonra, Şehit Er Kutlucaʹnın cenazesi, kortej eşliğinde ilçe mezarlığındaki şehitliğe götürüldü. Şehit askerin cenazesi, Kore Savaşıʹnda Gazi olan dedesi Bedrettin Kutlucaʹnın mezarı yanında defnedildi. Cenaze töreni nedeniyle ilçedeki evler ve dükkanlar Türk bayraklarıyla donatılırken, bir çok dükkanın da kapalı olduğu görüldü. Şehir Er Kutlucaʹnın en son Ağustos ayında dağıtım izni için ailesinin yanına geldiği ve Ramazan Bayramıʹndan önce ailesini telefon ile arayarak görüştüğü öğrenildi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, cenaze törenin ardından beraberinde Vali ve garnizon komutanıyla birlikte şehit erin evine taziye ziyaretinde bulundular. Öte yandan, Şehit Er Kutlucaʹnın halasının oğlu Astsubay Şuayip Sakallıʹnın da 1996 yılında Gaziantepʹin Islahiye ilçesinde şehit olduğu öğrenildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv