Haber Detayı
28 Nisan 2011 - Perşembe 16:25 Bu haber 1712 kez okundu
 
Erdoğanʹdan operasyon açıklaması
Başbakan Erdoğan, İngiltere temasları-nda Avrupa ülkelerinde terör örgütüne yataklık yapan, parasal kaynak aktaran ülkeler olduğunu hatırlattı, Kuzey Irakʹa opersyon sinyali verdi.
Arşiv Haberi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ʹʹTürkiye-İngiltere stratejik ortaklık belgesi üzerinde mutabakata varıldığınıʹʹ bildirdi.


Başbakan Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Gordon Brown, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler. Erdoğan, görüşmede İngiltere ve Türkiyeʹyi ilgilendiren konuları ele aldıklarını belirterek, Brownʹa gösterdiği konukseverlik için teşekkür etti. Ortak bir vizyon çerçevesinde ilişkilerin bu dönem daha da büyüyerek devam edeceğine olan inancını belirten Başbakan Erdoğan, ʹʹTürkiye-İngiltere stratejik ortaklık belgesi üzerinde mutabakata varıldığınıʹʹ bildirdi. Bu belgenin, ilişkilerin kazandığı kapsam ve önemi ortaya koyduğunu vurgulayan Erdoğan, ʹʹİlişkilerimizin bundan sonrası için bize sağlam bir temel sunmaktadır. Türk tarafı olarak belgede yer alan hususların uygulanmasının sıkı takipçisi olacağızʹʹ dedi.

ERDOĞAN: TERÖR ÖRGÜTÜNE YATAKLIK YAPAN, PARASAL KAYNAKLAR AKTARAN ÜLKELER VAR


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ʹʹŞu anda Avrupa ülkelerinde maalesef terör örgütüne yataklık yapan, parasal kaynaklar aktaran ülkeler var. Bunları da bizzat tespit ettik ve bunları ilgili ülkelere zaman zaman bildiriyoruzʹʹ dedi.


Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile düzenledikleri ortak basın toplantısında, iki ülkeyi ilgilendiren konuları ele alma fırsatı bulduklarını söyledi.


Başbakan Brown ile ağırlıklı olarak terör, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs gibi konuları ele aldıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, ʹʹOrtak ilgi alanımıza giren uluslararası konularda yakın görüşlere sahip olduğumuzu görmek, bizler için memnuniyet vericiʹʹ dedi.


Erdoğan, AB ile katılım müzakerelerinin hiçbir kısıtlama ve engelleme yapılmadan sürdürülmesinin, Türkiyeʹnin önceliğini oluşturduğunu belirterek, şunları kaydetti: ʹʹBugüne kadar gerçekten İngiltereʹnin bu konuda açık, net ve çok güçlü desteği oldu. Özellikle başbakanlığım döneminde en kritik anlarda değerli meslektaşım Tony Blairʹden bu destekleri hep gördük, inanıyorum ki bu dönemde Brownʹdan bu destekleri göreceğiz. Zira az önce yaptığımız görüşmede bunu çok açık ve net müşahede ettik. Türkiye, ABʹye katılım sürecinde kararlıdır ve bu konuda kararlılığını sonuna kadar sürdürecektir. Türkiyeʹnin Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunması için bugüne kadar gösterdiği gayretleri, herkes samimi bir şekilde baktığında bunu görebilir, görüyor. Kıbrıs sorununa BM parametreleri çerçevesinde bakıyoruz. BM zemininde buna çözüm arıyoruz ve bu çözüm, ʹkapsamlı ve adil bir çözüm olmalıdırʹ diyoruz.ʹʹ


TERÖRLE MÜCADELE


Terörle mücadele konusunda ise mevkidaşı Başbakan Brown ile paylaştıkları bir konuyu vurgulamak istediğini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ʹʹZira İngiltere de terör konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşamış ve yaşamaya devam eden bir ülke. Öyle zannediyorum ki, bizim derdimizden anlayacak ülkelerin başında İngiltere gelir. Ve bu sürece yönelik, terörle mücadelede ortak bir mücadele platformu oluşturulmasından yana olduklarını kendileri de ifade ettiler. Terörün insanlık dışı yüzünü gayet iyi bilenlerin bu konuda farklı düşünmesi mümkün değil. Bizler terörün yaşattığı acıları çok yakından biliyoruz. Hiçbir ülkenin, milletin benzer acılar yaşamamasını istiyoruz. Bu konuda üzerimize ne düşerse bunu yapmaya hazır olduğumuzu, bugüne kadar uygulamalarla ortaya koyduk. Ne yazık ki, ortak mücadele çağrılarımız, ancak acı tecrübelerden sonra duyulmaya başlıyor. Türkiye, terörizme karşı oluşturulan ortak mücadele platformlarına bugüne kadar samimiyetle katkıda bulunmuştur. Bundan sonra da bu sürecektir. Tabii ki, can güvenliği konusu yönetimlerin, devlet yönetimlerinin en önemli görevi ve bu konu da sadece bir ülkenin sorunu değildir. Zira terörizm bir ülkede temayüz etmez. Terörizmin, çeşitli ülkelerde besleme veya beslenme alanları vardır. Ve bu beslenme alanlarının nasıl dalga dalga yayıldığını, yakın ülkelerden başlamak üzere olduğunu görüyoruz. Nitekim ülkemizde de terörizm, Kuzey Irakʹta bir yer, alan bulmuş, Suriyeʹde, İranʹda bulmuş. Daha sonra Avrupa ülkelerinde bulmuş. Nitekim şu anda Avrupa ülkelerinde maalesef terör örgütüne yataklık yapan, parasal kaynaklar aktaran ülkeler var. Bunları da bizzat tespit ettik ve bunları ilgili ülkelere zaman zaman bildiriyoruz. Buna rağmen hala buna duyarlı olmayanlar, bazı ülkelerin yakaladığı terörist lideri bir başka ülkeye verip, ondan sonra bir başka ülkenin de onu tekrar geldiği bölgeye göndermesi gibi bir özellik bizleri üzmektedir. Terörle mücadelede bunlar samimiyetsiz yaklaşımlardır. Bunu vurgulamakta fayda görüyorum.ʹʹ


HEDEF PKK


Bu çerçevede TBMMʹnin hükümete sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin çıktığını anımsatan Başbakan Erdoğan, ʹʹOperasyon yetkisinin, sadece terör örgütü PKKʹyı hedef aldığını vurgulamak istiyorum. Biz kardeş bildiğimiz Irakʹın zor günlerinde hep yanında olduk. Bundan sonra da aynı şekilde yanında olacağız. Irakʹın toprak bütünlüğü üzerinde asla bir hesabımız olamaz. Siyasi birliği, bütünlüğü üzerinde asla bir hesabımız olamaz. Tam aksine onların da bir an önce demokratik bir sürece kavuşması en büyük arzumuzdurʹʹ dedi.


İKİLİ TİCARET


İki ülke arasındaki ticari ilişkilere de değinen Başbakan Erdoğan, İngiltere ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2006 yılı sonu itibariyle 6 milyar poundu aştığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Türkiyeʹye 1 buçuk milyon İngiliz turistin geldiğini belirterek, Türkiyeʹde yatırımcı İngiliz sayısının bin 500, gayrimenkul alarak Türkiyeʹye yerleşen İngiliz sayısının ise 17 bin dolayında olduğunu söyledi.Erdoğan, ʹʹBunlar tabii iki ülke arasında, iki halk arasındaki ilişkileri olumlu şekilde etkilemekte ve geliştirmektedirʹʹ diye konuştu.


ERDOĞAN: SINIR ÖTESİ YETKİSİNİ HER AN KULLANABİLECEĞİMİZİ, BUNU IRAK YÖNETİMİNİN BİLMESİ LAZIMʹʹ


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ʹʹKuzey Irakʹta yerleşmiş bulunan terör örgütüne karşı, bizler aslında bir beklentinin içindeyiz ama aldığımız sınır ötesi yetkisini her an kullanabileceğimizi, bunu Irak yönetiminin bilmesi lazımʹʹ dedi.


Erdoğan, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile düzenledikleri basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.


ʹʹPKK terör örgütünün eylemleri karşısında Türkiyeʹnin sabrının ne zaman biteceğiʹʹ sorusuna Erdoğan, şu karşılığı verdi: ʹʹTerörle savaşın en önemli boyutlarından biri psikolojik harekattır ve bu psikolojik harekatı devletlerin gayet başarılı şekilde yönetmesi gerekmektedir. Tabii burada bizler Kuzey Irakʹın şu anda ulaştığı olumlu, huzurlu ortam varsa, nereye kadar var tabii onu bilemiyorum ama güneye yönelik kuzey daha huzurlu görünüyor şu anda. Fakat böyle bir durum, böyle bir atmosfer hiçbir zaman Kuzey Irakʹtaki yapıya bir terör örgütünün orada konuşlanmasına, orada eğitim kampları kurmasına müsaade etme yetkisi vermez. Çünkü bu uluslararası hukuk içerisinde bir komşu ülkenin topraklarına, bir terör örgütünün girmesine fırsat verir ki o ülke için oraya müdahale haklarını doğurur. Şu andaki mevcut yapı böyle bir hakkı Türkiyeʹye vermektedir. Bunu onlar da gayet iyi biliyorlar. Burada Irak merkezi yönetimiyle 4 kez görüşmem oldu. Bunların ikisi sayın Caferiʹnin ziyareti ile olmuştur, diğer ikisi ise sayın Malikiʹnin döneminde oldu. Kendilerinin ziyaretinde bunları baş başa görüştük. Bu konuları hassasiyetle inceledik ve en sonunda sayın Maliki ile bir mutabakat metni de imzaladık. Ardından İçişleri bakanlarımızın güvenlik anlaşması adı altında yaptıkları anlaşma var ki bu anlaşmanın bir maddesi müzakere halinde. bu anlaşma meclislerinden geçmedi henüz. Fakat bütün bunlara rağmen Kuzey Irakʹta yerleşmiş bulunan terör örgütüne karşı, bizler aslında bir beklentinin içindeyiz ama aldığımız sınır ötesi yetkisini her an kullanabileceğimizi, bunu Irak yönetiminin bilmesi lazım. Biz bir mekanizma da oluşturduk daha önce. Bu mekanizma içinde başta ABD, Türkiye ve Irak vardı. 14 aydır bu mekanizmanın biz neticesini bekliyoruz ama 14 aydır bir netice alamadık. İlanihaye bunun beklenecek hali de yok. Tabii ki bir adım, bir karar vermek durumundayız. Onun için de dostlarımızla ki İngiltere de önemli bir noktada el ele verip bir ortak mücadele platformu ile bu işi başarmamız gerekmektedir.ʹʹ


KIBRIS SORUNU


Başbakan Erdoğan, Kıbrıs sorununa ilişkin bir soruyu yanıtlarken de şu değerlendirmede bulundu: ʹʹBizler de BM zeminini önemsiyoruz. Bundan önce sayın Annanʹa özel ricalarla bir müzakere süreci başladı. Bu süreçte, Kuzey Kıbrısʹtaki soydaşlarımız, Annan Planıʹnın oylaması sonucu ʹevetʹ çıktı, ʹhayırʹ oyları ise BM ve AB ülkelerinin talebinin tersine çıktı. Güney Kıbrıs ödüllendirildi, KKTC ne yazık ki cezalandırıldı. Sayın Annanʹın, BM Genel Kuruluʹna sunulan bir raporu var biliyorsunuz. Bu rapor, adil ve kapsamlı bir öneriydi ve bu önerinin içinde eşit statüde yeni bir ortak devlet öneriliyordu. Ne yazık ki BM Güvenlik Konseyi, hala bu raporu gündeme alıp görüşmüş değil. Öyle zannediyorum ki BM Güvenlik Konseyiʹnin tarihinde hiçbir rapor bu kadar uzun süreli sumen altında bekletilmez ama bu rapor hala sumen altında bekletilmektedir. Burada artık bizden girişim beklenilmez. Girişimi yapması gereken BM Güvenlik Konseyiʹdir. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile de bu süreci açık ve net konuştuk. Değerli meslektaşımla da bunu az önce rica ettim, çünkü İngiltereʹnin de burada yapacağı çok önemli şeyler vardır diye inanıyorum.ʹʹ


ʹʹATMAMIZ GEREKEN ADIMI ATARIZʹʹ


Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, ʹʹKuzey Irakʹtaki sorun hızla PKK sorunu olmaktan çıkıp, bir Barzani ve Kuzey Irak sorunu olmaya doğru gitmiyor mu sizce?ʹʹ sorusuna şu karşılığı verdi: ʹʹŞüphesiz ki bizim muhatabımız her halükarda Irak merkezi yönetimidir. Irak merkezi yönetiminin Kuzeyʹde etkisinin olup olmaması o ayrı bir olay ama Irakʹta koalisyon güçlerinin olduğu gerçeği var ve bu koalisyon güçlerinin başında da ABD var. Bizim buradaki şu ana kadar oluşturduğumuz mekanizma ile attığımız adımlar var. Olayın siyasi ve diplomatik boyutu var. Biz boyutları zaten aştık ama bundan sonraki siyasi ve diplomatik boyutun yanında askeri boyutun çok daha farklı bir şekilde işlev görmesidir. Onun için 17 Ekimde parlamentomuzdan bir yetki talebinde bulunduk, sınır ötesi operasyonla ilgili... Bu konuda dostlarımızın artık bizleri anlayacağını, doğan hukukumuzu artık vakti saati geldiğinde gereği gibi kullanacağımızı bilmeleri lazım. Tabii bunu yani birilerinin arzusu, talebi ile yapacak değiliz. Bütün bunların hepsi bir idarenin, toplumsal psikolojiyi de yönetmek suretiyle atacağı, yapacağı işlerdir. Çünkü burada halkımızın mutluluğu, ülkemizin bölünmez bütünlüğü esastır. Bu konuda atmamız gereken adımı atarız.ʹʹ

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
 
Etiketler: arsiv
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv