BAKAN KOCA CEVAP VERMEDİ
Haber
20 Ekim 2021 - Çarşamba 18:07 Bu haber 35701 kez okundu
 
BAKAN KOCA CEVAP VERMEDİ
Bingöl’de 2017 yılından beridir gündemde olan yeni devlet hastanesi binasına bir türlü başlanamadı. Milletvekillerinin, hastanenin ne zaman yapılacağı yönündeki soru önergeleri yanıtsız kaldı.
GÜNDEM Haberi
BAKAN KOCA CEVAP VERMEDİ

Bingöl Devlet Hastanesi yanında yeni bir hastane yapılması konusu 2017 yılında dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ tarafından gündeme getirildi. 2017 yılında devlet hastanesinin açılışı için Bingöl’e gelen Akdağ, “Şu anda resmi açılışını yaptığımız 250 yataklı Bingöl Devlet Hastanemizin bulunduğu alanı genişleterek, Bingöl için Allah'ın izniyle en az 30 sene sağlık hizmetleri mükemmel bir şekilde gerçekleştirecek büyük bir kampüse dönüştüreceğiz. Bir anlamda sayın Cumhurbaşkanımızın şehir hastaneleri olarak ifade ettiği hastanelerin Bingöl ölçeğindeki bir örneğini de burada yapmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Akdağ’ın bu açıklamalarının ardından Bingöl’de yapılacak yeni hastanenin 400 yataklı olacağı, binanın Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, 2021 bütçesi görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, Bingöl, Batman, Kars, Muş, Siirt ve Şırnak’ta 500 yataklı hastaneleri 2023 yılına kadar tamamlayacaklarını söylemişti.

Bingöl Valiliği de, şehir hastanesi niteliğinde olacak Bingöl Devlet Hastanesinin yatırım bedelinin 240 milyon TL olduğunu açıklarken, hastanenin 2023 yılında hizmete açılacağını belirtmişti.

18 Ocak 2021 tarihinde yapılan AK Parti Bingöl 7. Olağan Kongresine katılan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz da, “Bingöl’e, mevcut hastanemizin yanına 500 yataklı yeni bir şehir hastanesi inşa edeceğiz inşallah. Bu yıl inşallah ihalesi yapılacak, 2023 perspektifinde Bingöl büyük bir sağlık kampüsüne kavuşmuş olacak” demişti.

CHP MİLLETVEKİLİ ÖNERGE VERDİ

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, meclise soru önergesi vererek, Bingöl Devlet Hastanesinin ne zaman yapılacağını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Bakan Koca, önergeye cevap vermedi.

Sındır, soru önergesinde, şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanlığı 2021 Yılı Yatırım Programında, 2017-2024 yılları arasında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılması planlanan 2017100-145154 Proje No'lu "Bingöl Devlet Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Projesi" bulunmaktadır. Proje, 80.000 m2 alanda 400 yataklı hastane yapımını kapsamaktadır.

Proje toplam tutan 280.000.000 TL olup, 2017 yılından günümüze kadar herhangi bir harcama yapılmamış olduğu anlaşılmaktadır. 2021 yılı yatırım programında projeye ayrılan ödenek ise sadece 28.000.000 TL'dir. Proje başlangıç tarihi üzerinden dört yıl geçmiş olmasına rağmen herhangi bir harcama yapılmamış olması ve 2021 yılı için sadece proje toplam tutarının onda biri kadar ödenek ayrılması, projenin zamanında bitirilmesiyle ilgili endişelere yol açmaktadır.

-Bingöl ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde mevcut kadın doğum servisi kapasitesi nedir?

-Bingöl ilinde kayıtlı doğum oranları nedir? Gelecek için doğum projeksiyonu yapılmış mıdır?

-Bakanlığınız tarafından projelendirilen hastane için projenin başlangıcından bugüne herhangi bir ihale yapılmış mıdır? Yapılmışsa eğer hangi işler için hangi usulle ihaleler yapılmıştır? Yapılmış olan ihalelerin konusu nedir ve ne zaman yapılmışlardır? İhalelerin bedelleri ne kadardır, kaç kişi/kurum ihalelere teklif vermiştir? İhaleleri kazanan yüklenici firmalar kimdir ve hangi bedelle ihaleleri almışlardır?

-Projede herhangi bir revizyon yapılmış mıdır? Yapıldıysa bunlar nelerdir?

-Projenin temeli ne zaman atılacaktır? Projenin ne zaman bitirileceği düşünülmektedir?

-Projenin başlangıcından bu yana 4 yıl geçmiş olmasına rağmen herhangi bir harcama neden yapılmamıştır?

-Projenin bitiş tarihi olan 2024 yılının sonuna kadar tamamlanması mümkün müdür?

-Proje kapsamında bugüne kadar hiç harcama yapılmamış, 2021 yılı için 28 milyon TL ödenek ayrıldığı görülmektedir. 2021 yılında ayrılan ödenek ile hangi işler yapılacaktır?

-Teknolojik özellikleri, klinik hizmetleri, yararlanacak insan sayısı, sağlık ve yardımcı personel sayıları açısından yapılacak hastane ek binasının kapasiteleri ne olacaktır?

-Projenin yapılacağı alan neresidir? Etüd çalışmaları yapılmış mıdır? Hastanenin yapılacağı alan itibariyle merkeze olan uzaklığı ne kadar olacaktır?”

BAKAN KOCA CEVAP VERMEDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sındır’ın önergesine cevap vermedi. 2017 yılından beridir gündemde olan ve 2023 yılında bitirileceği söylenen yeni devlet hastanesinin akıbeti belli değil.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKAN, KOCA, CEVAP, VERMEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı