Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 14:05 Bu haber 243 kez okundu
 
BİNGÖL'DE 15 TEMMUZ'U ANMA TÖRENLERİ
15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün dördüncü yıl dönümü dolayısıyla Bingöl’de ‘Demokrasi ve Milli Birlik Günü' etkinlikleri büyük bir coşku ve katılım ile gerçekleştirildi.
Gündem Haberi


Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde gerçekleşen anma etkinliklerinde ilk olarak ‘15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Koşusu’ düzenlendi.

Bingöl'de yapılan anma törenleriyle ilgili Valilik'ten yapılan açıklamada, "Valimiz Kadir Ekinci ve İl Protokolü, aziz şehitlerimizin kabirlerini ziyaret etti. Program kapsamında şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi ve kabirler tek tek ziyaret edilerek karanfil bırakıldı.

Burada gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Vali Ekinci şunları söyledi:

‘15 Temmuz 2016 yılında yaşadığımız hain darbe teşebbüsünün sene-i devriyesini idrak ediyoruz. Hepinizin malumu olduğu üzere bugün FETÖ mensupları milletin silahlarıyla, tanklarıyla, toplarıyla, uçaklarıyla yine bu milletin namusuna, milli iradesini gasp etmeye teşebbüs etmiştir. Ama Elhamdülillah bu millet her defasında olduğu gibi dik duruşuyla, cesaretiyle bayrağına, ezanına, milli iradesine duyduğu düşkünlükle, inançla, sevgiyle bu darbe girişimini bertaraf etmiştir.

Şükürler olsun, başarılı olamadılar. İnşallah bundan sonra da hiçbir gayret, hiçbir girişim başarılı olamayacaktır. Elbette bu süreçte şehitlerimiz oldu, binlerce gazimiz oldu. Ben bugün bu vesilesiyle onları rahmetle, minnetle yâd ediyorum. Gazilerimize tekrar şifalar diliyorum. Rabbim inşallah bizlere bir daha 15 Temmuz gibi bir geceyi yaşatmasın.

Milletlerin tarihinde belirli dönüm noktaları vardır. 1071’de Sultan Alparslan’ın Anadolu topraklarını bizlere vatan yapması, 1453’te Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin İstanbul’u başkent yapması, Mustafa Kemal Atatürk’ün istiklal mücadelesi vermesi bu dönüm noktalarından birisidir. 15 Temmuz da emin olun ki bu milletin yeni bir dönüm noktasıdır. Türkiye artık eski Türkiye değildir. Bundan sonra inşallah hedeflerinden sapmadan, milletinin daha refah bir hayat yaşaması için elinden gelen gayreti yaparak, askeri alanda her türlü mücadeleyi, milletin çıkarlarını koruyan, ekonomik anlamda çok daha gelişmiş bir Türkiye inşallah dünya milletleri arasında hak ettiği yeri alacaktır. Tekrar 15 Temmuz gibi bir geceyi bu milletin bir daha yaşamaması dileğiyle, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimize sağlık, sıhhat diliyorum’ dedi.

Şehit kabirlerini ziyaret sonrasında Vali Ekinci, Bingöl Üniversitesinde kurulan ‘Fotoğraflarla 15 Temmuz’ konulu fotoğraf sergisini gezdi. 15 Temmuz 2016’da çekilen ve ülkemizin farklı yerlerinde yaşanan destansı geceyi anlatan ve halkın eşsiz direnişini yansıtan fotoğraflar yoğun ilgi gördü.

Daha sonra Merkez Ulu Camii’nde aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal etmiş kahraman gazilerimiz için Mevlid-i Şerif okutuldu, dualar edildi.

        Program 15 Temmuz Sancak Şehitleri Koşusu’nun düzenlenmesi ile devam etti.

15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleşen anma programı Valimiz Kadir Ekinci, 49. Komando Tugay Komutan V. T. Albay Ali Olcay Küçüktepe, Belediye Başkanı Erdal Arıkan ile protokol üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımızın katılımları ile başladı.

Program İstiklal Marşı’nın okunması ve Saygı Duruşu ile başladı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve şehitlerimizin aziz ruhları için yapılan dua sonrasında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayın konuşması büyük heyecan ve dikkatle izlendi.

        İlk olarak Gazi Mehmet Akif Özdemir, 15 Temmuz Gazileri adına konuşmasını yaptı.

        Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan sahneye davet edildi.

        Arıkan konuşmasında, ’15 Temmuz gecesi ülkemizi, milletimizi ve cumhuriyetimizi yok etmek isteyen, yok etmek için harekete geçen vatan hainleri kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. Ancak milletimiz 15 Temmuz gecesi sokakları ve meydanları doldurarak canı pahasına da olsa ölümü göze alarak bu girişimi başarısızlığa uğratmıştır’ dedi.

        Son olarak kürsüye teşrifleri arz olunan Valimiz Kadir Ekinci ise şunları söyledi:

Sizleri, sevgi ve saygıyla;

yaradanın kalbimize nakşettiği rahmet ve muhabbetle;

Şeytan ve dostlarına karşı 15 Temmuz gecesi hakikatin dostları olarak göğsünü siper eden aziz milletimizin din ve devlet sevdasıyla;

Rengini şehitlerimizin kanından alan al sancağımızla, nazlı hilalimizle;

şehadetleri yüce dinimizin temeli olan ezanımızla, salamızla;

Allah ve peygamber sevdasının kaynamış madenlere dönüştürdüğü birlik ve beraberlik, dostluk ve kardeşlik duygularımızla selamlıyorum.

Değerli kardeşlerim

Tarihimiz, kimliğimizi inşa eden müstesna varlığımızdır. Geçmişi tarihle anlıyor, bugünü tarihle yorumluyor, yarınlara tarihin izinde yürüyoruz.

Bizler, inanç kodlarını tarihin Bedir, Uhud ve Hendek sayfalarından alan bir milletiz.

Sultan Alp Arslan, Sultan Selahaddin, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan Abdulhamit ile tarihe yön vermişiz. Çağ açıp çağ kapatmış; zaferlerle, fetihlerle dolu destanlar yazmışız.

Çanakkale ve Kut’ul Amare ile medeniyet bilincini diriltmiş, Gazi Mustafa Kemal ve bu topraklar için toprağa düşen şehit ve gazilerimiz ile yeniden tarih sayfasının öznesi olmuş bir milletiz.

Kıymetli hemşehrilerim

Dört yıl önce bazı karanlık eller, binlerce yıldır aşk ile vecd ile kurduğumuz, analarımızın duaları ve Mehmetçiğimizin kanıyla koruyup kolladığımız, bilgi ve hikmetle yarınlara taşıdığımız, insanlık için bir kurtuluş reçetesine dönüştürdüğümüz Anadolu tecrübemizi yok etmek; bizi tarihsiz, hafızasız, kimliksiz ve kişiliksiz bırakmak istedi.

İstediler ki, bu milletin özgürlük yürüyüşü bitsin.

İstediler ki, üreten, büyüyen ve ayakları üzerinde duran bu millet yine birilerine diz çöksün.

İstediler ki, eğitimde, sağlıkta, tarımda, sanayi ve teknolojide aldığımız mesafeler buhar olsun ve eski karanlık günlere dönelim.

Ama hamdolsun,

Olayları Müslüman ahlakı ile tahlil ve teşhis eden,

Cami ve medrese terbiyesi ile hayata karışan,

İnsanlığın ilk gününden kıyamet saatine uzanan muazzam bir mesaja muhatap olan milletimiz, bu hayâsız akına geçit vermeyerek batılın temsilcilerinin, darbeci zihniyetin belini kırmıştır.

İman dolu kalbiyle tankları durduran bu millet, şerrin ve fitnenin beynini dağıtmıştır.

Yaşlısı genci, kadını erkeği aynı ruh ve heyecanla günlerce mevzi koruyan bu millet, bir kez daha, “ebediyyen izmihlale geçit yok” demiştir.

Ve darbe teşebbüsü vatan hainlerinin, darbeci artıklarının, FETÖ’nün kursağında kalmıştır.

Kıymetli hemşehrilerim

15 Temmuz gecesi, var olmak ile yok olmak arasındaki ince çizgiyi yokladığımız ve yüce rabbimizin lütuf ve inayetiyle hürriyet ve istiklalimizi muhafaza ettiğimiz önemli bir tarihtir.

15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi milletimizin topyekûn kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır.

Ancak unutmayalım ki, tarih yazmak kadar tarihi yeni nesillere doğru bir şekilde aktarmak da önemlidir.

Bu gece yapılmak istenilen kötülükleri ve bunun karşısında duran iyi insanları ve kahramanlıkları yeni nesillere en ince ayrıntısına kadar anlatmalıyız.

Yarınlarımıza sahip çıkan 15 Temmuz Şehitlerimizi, gazilerimizi ve mücadeleye katılan her vatandaşımızı unutmadık, unutmayacağız inşallah.

Çünkü; yaşadıklarımızdan ibret almak, aynı hataları tekrarlamamanın, aynı tuzaklara düşmemenin en başta gelen şartıdır.

Onun için;

Karanlığa hizmet eden bütün fitne odakları çok iyi bilsin ki;

 ‘Asla özgürlüğümüzden vazgeçmeyecek, Asla Köle Olmayacağız.’

‘Hakikatten ve adaletten asla ödün vermeyeceğiz.’

‘Vatanımıza, ezanımıza ve bayrağımıza asla söz söyletmeyeceğiz.’

Sözlerime bu duygularla son verirken, tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehit yakınlarına sabır ve metanet diliyorum. Gazilerimize de sağlık, sıhhat ve afiyet diliyorum.

Allah’a emanet olun’ dedi.

Program İl Müftülüğünce hazırlanan ilahi dinletisi ve Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerince gerçekleştirilen müzik dinletisi ile devam etti.

Son olarak, saat 00.13’te tüm Türkiye’de aynı anda okunan salalar ile program sona erdi.

‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ münasebetiyle tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık, huzur ve afiyet dileriz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BİNGÖL'DE, 15, TEMMUZ'U, ANMA, TÖRENLERİ,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv