Haber Detayı
03 Kasım 2014 - Pazartesi 10:46 Bu haber 1799 kez okundu
 
BİNGÖL SEMPOZYUMU YAPILDI
"Cumhuriyet Tarihinde Bingöl" Sempozyumu yapıldı
Eğitim Haberi


Prof. Mahfuz Söylemez, Kent Arşivi oluşturulmasını istedi

13-16 Kasım’da İstanbul Feshane’de Tanıtım Günleri yapılacak

Bingöl’ün tanıtımı için İstanbul’daki Bingöllü derneklerin işbirliğiyle Feshane’de düzenlenecek olan “Bingöl Tanıtım Günleri” programı kapsamında “Cumhuriyet Döneminde Bingöl” konulu sempozyum düzenlendi.

Cumartesi günü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılış konuşmasını yapan Düzenleme Kurulu Başkanı Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Çapak, sempozyumda yapılacak tartışma ve sunulacak sunumların gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutacağını söyledi.

ÇAPAK: BİNGÖL ARTIK KABUĞUNU KIRDI

Bingöl Üniversitesi tarih bölümünde yapılacak yüksek lisans ve doktora çalışmalarının da ‘Cumhuriyet Dönemi’nin aydınlatılmasına ve geçmişe dair bir takım çalışmalara katkı sağlayacağını söyleyen Çapak: “Bingöl’ün artık kabuğunu kırdığını, değiştiğini ifade etmek isterim. İlk sempozyumu 2006’da gerçekleştirdiğimizde, sempozyumu gerçekleştirebilecek bir mekanımız yoktu. Bizi destekleyecek kurumlarımız da yoktu. Biraz belediyeden, biraz esnaf odalarından, biraz sendikalardan aldığımız desteklerde 70’e yakın akademisyenle Bingöl’e gelmiştik. Mekânımız olmadığı için bir sinema salonunu kullanmıştık. Şimdi kültür merkezimiz var, artık bir üniversitemiz var, modern salonlarımız var. Dolayısıyla fiziki bir takım gelişmeler var, bunlar bizi mutlu ediyor” dedi.

“DEVASA BİR BİNGÖL TARİHİ VAR”

Birinci Bingöl sempozyumunun gerçekleşmesiyle birlikte devasa bir Bingöl tarihinin var olduğunu fark ettiklerini kaydeden Çapak: “En basit örneğiyle 1550 tarihli tahrir defteri. Bundan hiçbir şekilde haberdar değildik. Yapılan bu çalışmaların ardından böyle bir defterin varlığına şahit olduk. O tarihteki Çapakçur’u çok ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Köylerin, nahiyelerin ve burada oturanların isimlerini anlatıyor. Akabinde baktık ki Bingöl ile ilgili binlerce belge var. Bir şekilde bunların yayınlanmasını arzuluyoruz. İnşallah bizim kurumlarımız da bunları destekler.”

BEKİ: “BİNGÖL MEDRESE RUHUYLA BESLENDİ”

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulaziz Beki, Bingöl’ün manevi kimliği ile ön plana çıkan bir il olduğunu belirterek, “Bingöl, havasıyla, suyuyla, insanıyla muktedir bir ildir. İlhamını eskiden beri semavi akımdan alan Bingöl manevi kimliğinden hiç taviz vermemiştir, vermeye de niyeti yoktur. Tarih boyunca, ilim, ahlak ve fazilet kaynakları olan klasik medreseler ruhuyla beslenmiştir ve beslenmeye devam etmektedir” dedi.

BARAKAZİ: “BİLGİ ORTAYA ÇIKTIKÇA KENTTE KATKISI OLACAK”

Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise sempozyumda okunacak tebliğlerin Bingöl’e katkı sağlayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Bingöl Sempozyumu ilk başladığı andan itibaren bende heyecan oluşturdu. Yapılan çalışmaların değerini ilk günden beri biliyoruz. Fakat gün geçtikçe çok daha fazla umutlandığımızı, Bingöl’e dair daha fazla bilgi ortaya çıktıkça, Bingöl’e katkının daha büyük olacağını umuyoruz. İlk sempozyum başladığında ‘Bingöl’e dair ne var ki’ diye içimizden geçirdik. Fakat gayretler sonucunda öyle güzel eserler ortaya çıktı ki, araştırmanın, bilgi peşinde koşmanın, bunu gün yüzüne çıkarmanın, insanların hizmetine sunmanın değerini bir kez daha gözlemledik. Bu nedenle bilim adamlarından kültürel çalışmalara daha fazla katkı bekliyoruz” dedi. Barakazi, konuşmasında belediye hizmetlerini de uzun uzun anlattı.

VALİ TAŞYAPAN: SÖZ UÇAR, YAZI BAKİ KALIR

Bingöl Valisi İbrahim Taşyapan, Yapılan etkinliklerin Bingöl'ün kültürünü yansıyacağını, kültürel faaliyetlerin ‘olmazsa olmaz’ olduğunu söyledi.

İnsanların maddeden ibaret olmadığını belirten Vali Taşyapan, şunları söyledi: “Bunun yanında gerek kültürel çalışmalar, gerek eğitim çalışmaları ve insanı daha ileriye götürecek kişisel gelişim çalışmalarına ağırlık vermemiz gerekir. Bunları da beli bir düzeye getirmedikçe toplumun bir ayağı topal kalır. İşte bu sempozyumlar da, bu çalışmaların bir parçasıdır. Bunun için hem maddi kalkınmamızı, hem de kültürel değerlerimizi yükseltmeyi bir arada götürmemiz gerekmektedir. Söz uçup gider, yazı baki kalır. Bu sempozyumda okunan ve yazılanlar gelecek nesillere kaynak olacak. Güzellikleri yaşamalı, yaşatmalı ve destekleyerek gelecek kuşaklara aksettirmeliyiz” dedi.

AYYILDIZ: “KÜLTÜRLERİNE SAHİP ÇIKANLAR TARİH SAYFALARINDAKİ YERİNİ ALDI”

Bingöl Kültür ve Dayanışma Vakfı (BİNDAV) Başkanı Müslüm Ayyıldız ise  "Feshane'de Bingöl Günleri" tanıtım sunumu yaptı. Ayyıldız, İstanbul Feshane’de 13-16 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan “Bingöl tanıtım Günleri” programında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Kültürlerine sahip çıkan medeniyetlerin, tarih sayfalarındaki yerini aldığını ifade eden Ayyıldız, “Kültüre sahip çıkmak emek ister. Bizde bu emeği vererek kültürümüzün tanıtılmasında katkıda bulunmak, yaşadığımız şehri ekonomik, kültürel ve sosyal alanda güzelleştirmek, geliştirmek ilerletmek gayesiyle, ‘çorbada tuzumuz olsun’ miktarınca katkı sunmak istedik” dedi.

“BİNGÖL’Ü BÜTÜN DEĞERLERİYLE TANITACAĞIZ”

Bingöl’ü Türkiye’ye layıkıyla ve en güzel şekilde tanıtmak istediklerini ifade eden Ayyıldız: “Bunun içinde Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’da yaşayan Bingöllüler olarak bizler böyle bir katkı sunmak istedik. Yaklaşık 1 yıla yakın resmen başlayan çalışmalarımızda bugüne kadar gelmiş bulunmaktayız. Geldiğimiz nokta itibariyle son 10 günün içerisine girmiş, son aşamaya girmiş bulunmaktayız. Feshane’deki program kültürel tanıtım ve ticari faaliyet olarak iki aşamalı gerçekleşecek. Bingöl’ümüzü var olan bütün değerleriyle orada tanıtmaya çalışacağız. Şuan itibariyle ticari alana katkı konusunda biraz zayıflık var. Onun dışında herhangi bir sorun yok. Katkı sunanlara buradan teşekkür ediyorum. Önümüzdeki haftadan itibaren İstanbul ve tüm ilçelerinde Bingöl afişlerini sergileyip, halkı bu programa davet edeceğiz. Önümüzdeki hafta bütün İstanbullu, önce Bingöl ile sonrasında Feshane’ye getirilecek olan ürünlerle taşınacak. İstanbul’un 5 büyük meydanında Bingöl’ümüzü tanıtıp, halkı Feshane’ye davet edeceğiz. Bunun için STK ve resmi kurumlarımızla bir ekip halinde çalışıyoruz.”

TANITIM GÜNLERİ PROGRAMI

Fehane’de düzenlenecek olan “Bingöl Tanıtım Günleri” programı içeriğini anlatan Ayyıldız, “Birinci gün, folklor gösterisi, mini konser, standların gezilmesi, konferans ve konser.

İkinci gün, Halk oyunları, tiyatro gösterileri, konferans, konser, ney dinletisi, Bingöllü şairlerin şiir gecesi ve konser.

Üçüncü gün, halk oyunları, ilahi dinletisi, konferans, dengbej konseri, bireysel yetenekler, sponsor işadamlarına plaket, Bingöllü şair ve yazarların kitap imzalamaları ile deva edip, konser ile son bulacak.

Dördüncü gün, halk oyunları, yöresel yemek ikramı, konferans, dengbej konseri, bireysel yetenekler, plaket töreni, stand up gösterisi, konser ve kapanış.”

SÖYLEMEZ: BİNGÖL KADİM BİR TARİHE SAHİP

Sempozyumda “Bingöl tarihinden kesitler” konulu konferans veren Prof. Dr. Mahfuz Söylemez, Bingöl’ün kadim bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Kaleönü’nün Urartular döneminden kaldığını anlatan Söylemez, “Solhan ilçemizde de Urartu kalıntıları var. Ayrıca Bingöl’de hala iki noktada günümüze kadar ulaşan Urartu yolu dünyanın bilinen en eski yoludur. Ayrıca Gırvas – Muş arasında bulunan Urartu yoluda keşfedilmeyi bekliyor. Bingöl tarihini incelediğimizde Yunan kalıntılarından veriler elde edebiliriz. Ayrıca Sasani dönemlerinden kalan eserlerimizde var. Bu dönemlerde Solhan Gırvas’ta gözetleme kuleleri yapılmış. Yine Zağ mağaraları incelendiğinde Bingöl tarihinin Sasani öncesine dayandığı ortaya çıkacaktır. Bu bölgelerde arkeolojik kazılar yapılırsa eminim tarihe dair önemli veriler elde edilecektir.”

“KENT ARŞİVİ OLUŞTURULMALI”

Tarihe sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Söylemez, “Tarih yarınlardır bu nedenle tarihimize sahip çıkmalıyız. Tarihimiz incelendiğinde bu topraklarda Türk, Kürt, Ermeni gibi ırkların bir arada yaşadığı görülecektir. Tarihimize sahip çıkarsak yarınlarda birlikte yaşamayıda öğreniriz. Bingöl tarihine sahip çıkmak için öncelikle kent erşivi oluşturmalıyız. Bunu yapmak içinde kent yöneticilerine çok iş düşüyor” dedi.    

GAZETECİ, YAZAR VE AKADEMİSYENLER BİLDİRİ OKUDU

Yapılan konuşmaların ardından 4 oturum şeklinde gerçekleşen sempozyumda; Prof. Dr. Mehmet Söylemez, ‘Bingöl Tarihinden Kesitler’, Ali Haydar Aksal, ‘Cumhuriyet Döneminde Bingöl ve çevresinde psikososyal Değişim’, Nureddin Durman, ‘Günümüz Şiirinde Bingöllü Şairler’, Prof. Dr. Yılmaz Bingöl ‘Çözüm Süreci’, Dr. M. Ufuk Çelik ‘Çözüm Sürecinde Bingöl Basını’, Prof. Dr. Barca, ‘Kent Ekonomisinin Artan Önemi: Bingöl Örneği’, Prof. Dr. Hüseyin Hüsnü Gündüz, ‘Bingöl Kalkınmasında Tarım’, Abdullah Demir, ‘Bingöl’de Kaybolan Tarihi Mekânlar’, Prof. Dr. İ. Süreyya Sırma ‘Doğu’da Medrese Geleneği’, Doç. Dr. Abdullah Taşkesen, ‘Cumhuriyet Döneminde Bingöl’de Toplumsal Değişim’, Merve Şebnem Oruç ‘Orta Doğu’nun Geleceğinde Doğu ve Bingöl’ün Yeri’, Mahmut Akyürekli ‘Şark İstiklal Mahkemelerinde Bingöl’ Prof. Dr. H. İbrahim Bulut, ‘Sosyal Barış ve Kardeşlik Bağlamında Bingöl Aleviliği’ ve diğer akademisyenlerce birbirinden farklı konular ele alındı.

Kaynak: () - BİNGÖL GAZETESİ Editör:
 
Etiketler: BİNGÖL, SEMPOZYUMU, YAPILDI,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
19
0
2
1
6
9
2
Başakşehir
18
0
1
3
5
9
3
Kasımpaşa
18
0
3
0
6
9
4
Antalyaspor
16
0
3
1
5
9
5
Göztepe
15
0
4
0
5
9
6
Beşiktaş
15
0
2
3
4
9
7
Trabzonspor
13
0
3
1
4
8
8
Konyaspor
13
0
2
4
3
9
9
Ankaragücü
13
0
4
1
4
9
10
Alanyaspor
12
0
5
0
4
9
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Sivasspor
10
0
3
4
2
9
13
Bursaspor
9
0
2
6
1
9
14
Kayserispor
9
0
4
3
2
9
15
Fenerbahçe
9
0
4
3
2
9
16
Çaykur Rizespor
8
0
3
5
1
9
17
Bb Erzurumspor
5
0
5
2
1
8
18
Akhisar Bld. Spor
5
0
6
2
1
9
Arşiv