DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANISINA FİDAN DİKİLDİ
Haber
15 Kasım 2021 - Pazartesi 11:35 Bu haber 31382 kez okundu
 
DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANISINA FİDAN DİKİLDİ
Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği (BİNDAG) tarafından 1971 ve 2003 depremlerinde hayatını kaybedenler anısına fidan dikildi.
YAŞAM Haberi
DEPREMDE HAYATINI KAYBEDENLER ANISINA FİDAN DİKİLDİ

Fidan dikim etkinliği ile ilgili açıklama yapan BİNDAG Başkanı Semiramis Karaaslan, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için fidan dikerek 'BİNDAG Hatıra Ormanı' oluşturduklarını söyledi.

Ormanın önemine dikkat çeken Karaarslan, şunları söyledi: “Ormanlarımız doğal hayatı koruyan, doğal hayatın içinde barındığı ortamları sağlayandır. Her türlü börtü böceği, kurdu, kuşu içinde barındırırlar. Bugün yok olmaya yüz tutan, ekolojik dengeyi tehlikeye sokan ormanların bulunduğu alanlarda yabani hayvanlar dahi büyük strese girmektedirler. Oysaki ormanların bol olduğu ve onların yaşam alanlarının kısıtlanmadığı yerlerde bu hayvanlar gayet mutlu ve herhangi bir sorun yaşamadan barınmaya devam etmektedirler. Bizim en önemli oksijen kaynağımız, doğal afetleri önleyen en büyük engellerdir ormanlarımız. Çığları, heyelanları ve erozyonu önleyendir ormanlar.

Bizler hep birlikte ormanların korunması, bakılması, büyütülmesi için elimizi taşın altına koymalıyız. Ormanlar tıpkı insanlara benzer; doğarlar, büyürler, beslenirler, çoğalırlar ve yaşlanınca ölürler bizler gibi. Dolayısıyla ormanlarımıza fidan dikerken bir bebeğe nasıl sevgi vererek, şefkat göstererek, besleyerek büyütüyorsak, onlara da bir çocuğu büyütür gibi davranmak, boynu bükük bırakmamak gerek. Yani biz fidan diktik, kendi kendine büyüsün demeden, büyümelerine destek sunarak yanlarında olup, onlara bir bebek gibi bakmalıyız...

Bugün Organize Sanayi Bölgesinde BİNDAG derneğimizin 1971-2003 yılında kaybettiklerimizin anısına Bingöl Orman İşletme Müdürlüğünün yer tahsisiyle 'BİNDAG HATIRA ORMANI' fidan dikimi ile deprem farkındalığı amaçlı bu sosyal sorumluluk projesiyle 1000 fidan diktik. Bin fidanı Bingöl’ün Bin Göl’ünden esinlendik. Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fay hattının kesiştiği 1nci derece deprem Bölgesi ilimizde depremlere her daim hazırlıklı olmak ve önlem almak bizlerin birincil yapmamız gerekendir. Bingöl Doğal Afet Gönüllüleri Derneği olarak bugün hem fidanlarımızı diktik ve hem de Üniversiteli Genç Gönüllülerimiz Üniversite Tiyatro Kulübü bizlere çoşku dolu saatler yaşattı. 

Birbirimize sıkı sıkıya kenetlendiğimiz BİNDAG Yönetim Kurulu Üyelerine, Minik, Üniversiteli Genç ve Yetişkin Gönüllülerimize, Orman İşletme Müdürümüz İbrahim Börü ve Ekibine destekleri ve ikramları için, Gönüllülerimizin ulaşımını sağlayan Bingöl Belediyemiz Başkan Yardımcısı Ahmet Altunhan’a çok teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEPREMDE, HAYATINI, KAYBEDENLER, ANISINA, FİDAN, DİKİLDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı