HAK SAHİPLERİNE KİRA ŞOKU!
Haber
27 Nisan 2021 - Salı 18:27 Bu haber 1727 kez okundu
 
HAK SAHİPLERİNE KİRA ŞOKU!
Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahibi olan vatandaşlara, 4 ayın sonunda sadece 535 TL ödendi.
- Haberi
HAK SAHİPLERİNE KİRA ŞOKU!

Kültür Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında evleri yıkılan hak sahipleri, Bingöl Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mağdur ediliyor. İlk sözleşmeye göre evleri küçültülerek, borç yükü arttırılan hak sahipleri, düzenli kira alamadıkları gibi kira ödemelerini hala 2017 yılı fiyatlarına göre alıyor. Hak sahipleri, son 4 aylık dönemde ise sadece 535 TL ödeme aldı.

PROJENİN GEÇMİŞİ

Bingöl Kültür Mahallesindeki 151 dönümlük alan, 2011 yılında Bingöl Belediyesi Meclisi kararıyla kentsel dönüşüm kapsamında alındı.

2016 yılında Bingöl Belediyesi tarafından, kentsel dönüşüm alanında evleri bulunan vatandaşlara tebligat gönderilerek evlerinin boşaltılması istendi. Hak sahipleri, yeni konutların yapılacağı umuduyla evlerini boşalttı, 2017 yılı ilkbaharında da hak sahiplerinin konutları yıkıldı. Aynı yıl vatandaşlara, yıkılan evleri karşılığında bizzat belediye tarafından hazırlanan sözleşmeler imzalatıldı. Sözleşme imzalayan hak sahipleri ile yıkılan her bir daire için 155 m²’lik evler için sözleşme imzalandı. Sözleşmenin imzalanmasının akabinde 2017 yılında konut yapımlarına başlanması gerekiyordu ancak başlanmadı. Sonrasında Bingöl Belediyesi tarafından konutların ihaleleri 5 etap halinde yapılarak yüklenici firmalara yer teslimi yapıldı. 15 Ekim 2018 tarihinde Kültür Mahallesinde AKP milletvekilleri, Bingöl Valisi, dönemin belediye başkanının da katıldığı törende, kurbanlar kesilerek konutların temeli atıldı. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde belediye başkanı değişince temeli atılan konut inşaatları da durdu.

Bu süre zarfında hak sahiplerine 3 ayda bir kiralar ödendi ancak bu kiralar da eksik yatırıldı. Konut yapımları, belediye yönetimlerinin uygulamaları nedeniyle gecikirken, vatandaşlar mağdur oldu.

TOKİ’YE DEVREDİLDİ

Belediye yönetimi, konutları yapamayacağını belirterek işi TOKİ’ye devretti. TOKİ tarafından yeni konutların ihalesi yapılarak yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Konutların yapımı için alanda gerekli hazırlıkları yapan yüklenici firma, konutların yapılacağı alanda kazı çalışmalarına başladı.

4 AYDA 535 TL ÖDENDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bingöl Belediyesi tarafından 3 ayda bir hak sahiplerine ödenen kiralarda sık sık sorunlar yaşanıyor. En son ocak ayı başında hak sahiplerine 3 aylık kiralar ödendi. Nisan ayı başında yeni kiralarını alacaklarının umuduyla bekleyen hak sahipleri bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı.

3 aylık kiraların yatırılacağını bekleyen vatandaşların hesaplarına 4 ayın sonunda sadece 535 TL yatırıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAK, SAHİPLERİNE, KİRA, ŞOKU!,
Yorumlar
Haber Yazılımı