Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 10:51 Bu haber 778 kez okundu
 
Hukuk ve Eczacılık Fakülteleri için YÖK’e Başvurduk
Bİngöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bingöl’de faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Basın toplantısında konuşan Rektör Prof. Dr. Çapak, Hukuk Fakültesi ve Eczacılık Fakültelerinin açılması için senato kararı aldıklarını söyledi. YÖK’e başvuru da yaptıklarını belirten Prof. Dr. Çapak, Turizm Fakültesi için de altyapı çalışmalarına başladıklarını açıkladı.
Haberi


Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftçi, Prof. Dr. Hakan Olgun, Prof. Dr. Ramazan Solmaz’ın da hazır bulunduğu basın toplantısında, Bingöl Üniversitesi’nde hayata geçirilmiş ve geçirilmesi planlanan projeler başta olmak üzere; 2018 ve 2019 yılında açılan 30’dan fazla yeni bölüm, Pilot Üniversite’de gelinen son durum ile ilana çıkılan yeni proje başlıkları, inşaatı biten ve taşınma işlemleri de bitmek üzere olan yeni modern kütüphanenin açılışı gibi üst başlıkların öne çıktığı toplantıda, üniversitenin genel durumu hakkında da değerlendirmeler yapıldı. 
Toplantıda Bingöl Üniversitesi’ni daha ileriye taşımak için tüm gayretleri ile çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Çapak, 2018 yılının ikinci yarısından günümüze kadar genel bir değerlendirme yaparak, gelinen son durum hakkında bilgi aktardı.  Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, yenilikçi, araştıran, toplumsal sorumluluk üstlenen, bölgesel kalkınmaya önem veren ve en önemlisi toplumsal faydaya dönük bilim üreten bir Üniversite olduklarını ifade etti. 
BİNGÖL BU İKİ FAKÜLTEYİ HAK EDİYOR
Daha önce Adalet Bölümü’nün Hukuk Fakültesi’ne, Eczane Hizmetleri Bölümü’nün de Eczacılık Fakültesi’ne dönüştürülmesi için alt yapı çalışmalarına başladıklarını belirten Prof. Dr. Çapak, Hukuk ve Eczacılık Fakültesi’nin kurulması için senato kararı aldıklarını ve bu iki fakültenin açılması için YÖK’e başvuru yaptıklarını söyledi. Prof. Dr. Çapak, “Her iki fakültenin de Bingöl’de kurulacağına inanıyoruz. Bingöllülerin de bu iki fakülteyi hak ettiğini düşünüyorum. Eczacılık Fakültesi bizim endemik bitkiler ve pilot üniversiteler açısından da çok önemli olur. Bingölümüz bu iki fakülteyi de hak ediyor. Ayrıca Turizm Fakültesi için de altyapı çalışmalarına başladık. Turizm ve Otelcilik, Turist Rehberliği ile Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümlerimiz mevcut zaten. Bu fakültemiz için olumlu sonuç alırsak Bingöl için çok faydalı olur” dedi. 
2018 ve 2019’DA 30’DAN FAZLA BÖLÜM AÇTIK
2018 yılı ikinci yarısı ve 2019 yılının ilk ayında Bingöl Üniversitesi bünyesinde 30’dan fazla bölüm ve program açıldığını da aktaran Prof. Dr. Çapak,  açılan yeni bölümler, bu yıl alınan ve önümüzdeki yıl öğrenci alınacak yeni bölümlerle çok daha güçlü bir üniversite olduklarını ifade etti.  Bingöl Üniversiteli olmayı; uluslararası standartta, donanımlı ve nitelikli akademisyenlerden profesyonel eğitim almak, gündemi takip eden değil, gündem oluşturan bireyler yetiştirmek olarak nitelendiren Prof. Dr. Çapak, Bingöl Üniversitesi’nin örnek üniversite olarak gösterilen bir düzeye geldiğini dile getirdi. 
Prof. Dr. Çapak, Bingöl Üniversitesi’nin 605 Öğretim elemanı, 319 idari personeli, 123 sürekli işçisi, 28 tarım İşçisi, 82 güvenlik personeli, 15 bine yakın öğrencisi ve 13 bin 710 mezunu ile büyük bir aile olduğunu vurguladı. 
PİLOT ÜNİVERSİTE SOMUT MEYVELERİNİ VERMEYE HAZIR
Pilot Üniversite kapsamında değerlendirmeleri tamamlanıp desteklenen projelerin tüm hızıyla hayata geçirilmeye devam ettiğini ileten Prof. Dr. Çapak, “Pilot Üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi’nde saha çalışmalarına başlanan projeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Bingöl için toplumsal faydaya dönüşecek projelerin her birinin Bingöl’e büyük katkı yapması, en büyük hedeflerimiz arasında.  Bu kapsamda hazırlanan projelerimiz Bingöl Üniversitesi’ne, Bingöl’e ve bölgeye çok şey katacaktır. Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi kapsamında Tarım ve Havza Bazlı kalkınma alanında pilot üniversite seçilmemiz bizim için çok kıymetli. Her bir projenin Bingöl’ümüze ve ülkemize maksimum fayda getirmesini sağlamak için elimizden gelen tüm gayreti sarf ediyoruz. Yakın zamanda yeni bir proje ilanına çıktık. Proje başlıklarını belirledik. Bu proje başlıklarımız tamamlayıcı başlıklardır” diye konuştu. 
BİNGÖL BALININ DNA BARKODUNU OLUŞTURACAĞIZ
“Gebze Teknik Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolünü de derinleştiriyoruz” diye sözlerini sürdüren Prof. Dr. Çapak, “İhtisaslaşma ve projelerinin hayata geçirilmesi kapsamında Bingöl Balı’nın DNA barkodunu oluşturacağız. Bal ve bal ürünleri dediğimiz propolis, polen, arı sütü ve arı zehrinin üretimini ve pazarlamasını arttırıp ekonomik değerini yükselteceğiz.  Bal ve diğer arı ürünlerinin kalitesinin daha da yükseltilmesi, toplanması ve arttırılması, ekonomik değerinin yükseltilmesi, paketlenmesi, pazarlanması bu işin önemli aşamalarıdır. Gebze Teknik Üniversitesi’ ile Bingöl Balının Standardizasyonu ve Coğrafi İşaret İle Tesciline Yönelik, Bingöl Balının Morfolojik ve Moleküler Tabanlı (Barcoding Technology) Geliştirilebilir Tanımlama Sistemi” projesi için önemli adımlar atmıştık. Türkiye’nin ilk 5 üniversitesi arasında yer alan Gebze Teknik Üniversitesi arasındaki protokolümüz, somut projelerle yeni bir aşamaya geçti. Zaten Gebze Teknik Üniversitesi tesadüfen seçilmedi. Marmara’nın ortasında ve Türkiye Sanayisinin beyni denilen yer olarak bilinen bir şehirde” şeklinde konuştu.
YÜKSEKÖĞRETİMDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ’NDE DE PİLOT ÜNİVERSİTEYİZ
 Yükseköğretimde Dijital Dönüşüm Projesi kapsamında da pilot üniversite seçildiklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Çapak, “Bizimle beraber Ağrı İbrahim Çeçen, Bayburt, Iğdır, Munzur, Muş Alparslan, Siirt ve Şırnak Üniversitelerimizin bulunduğu 8 pilot üniversitede ‘Dijital Okuryazarlık’ dersi açılacak. Bir defa Türkiye’de dijitalleşme çok önemli bir konu. Sayın Cumhurbaşkanımız da yaptığı toplantıda buna özellikle dikkat çekmişti. YÖK Başkanımız da belli üniversiteleri pilot üniversite olarak seçerek bu konuda ilerleme sağlamamıza yardımcı oldu. 8 üniversite bir araya geldik. Başlangıçta hocalarımızı bir eğitimden geçirdik. Bütün öğretim görevlilerimiz YÖK’te Dijital Dönüşüm isimli bir dersten geçtiler. Bu dersi de YÖK ve Anadolu Üniversitesi arasındaki anlaşmaya göre uzaktan eğitimle Anadolu Üniversitesi’nden aldılar. Aynı zamanda atama kriterlerimizin arasına bu dersi alma zorunluluğunu da koyduk. Bunu önemsiyoruz çünkü artık öğrencilerimiz hepsi teknoloji ile iç içe. Hocalarımız da bu işin gerisinde kalmasın istiyoruz. Ders verirken de teknolojiden istifade etsinler istiyoruz. Bütün öğrencilerimize Dijital Okur Yazarlık dersini zorunlu kıldık. Bundan sonraki süreçte de üniversitemize yeni gelen öğrenciler aynı dersi almak zorunda kalacaklar. Bunun sayesinde öğrencilerimiz sadece kitaplardan ders almayacak teknolojiden istifade edecekler. Keza öğretim elemanlarımız da teknolojiden istifade ederek derslerini işleme imkânına kavuşmuş olacak. Bu şekilde eğitimde kaliteyi de arttırmış olacağız” şeklinde konuştu. 
BİNGÖL BASINININ BİNGÖL’E ÇOK BÜYÜK KATKILARI VAR
Bingöl basınının Bingöl’e çok büyük katkıları olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çapak, “Bizler daha güzel bir Bingöl için çabalıyoruz. Basınımız da bu işin en önemli parçalarından biridir. Basınımız her daim yapıcı bir tutum sergiliyor. Bingöl’ün imajının iyi bir şekilde yansıtılması için kendi üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Hepinize teşekkürlerimiz iletiyorum” diye sözlerini noktaladı. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hukuk, ve, Eczacılık, Fakülteleri, için, YÖK’e, Başvurduk,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv