Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 06:15 Bu haber 245 kez okundu
 
Korman-Metan Arası ‘Doğa Yürüyüşü’-2
Yürümeye başladık, yolun ne kadar süreceği ve yolda bizi ne gibi durumların beklediğini bilmiyorduk. Çevremi incelemeye başladım, yolda yılan izleri, küçük ve büyükbaş hayvan izleri vardı.
Haberi


Bu zengin coğrafyada kim bilir daha hangi canlılarla karşılaşacaktık. Yol fazlasıyla dik ve sarpaydı. Temiz hava ciğerlerimizi yavaşça dolduruyordu. Şehrin bunaltıcı havasından uzaklaşmıştık. Hiç bilmediğimiz bir coğrafyada ilerliyorduk. Biraz ilerledikten sonra Yelsen Köyü ayaklarımızın altında müthiş manzarasıyla bize gülümsüyordu. Yürümeye devam ettikçe yavaşça yorulmaya başlıyorduk. Bu coğrafyanın insanları bu yerleri nasıl yürüyebiliyordu? İnsan düşündükçe hayret ediyordu. Birkaç zorlu yokuşu atlattıktan sonra nispeten düz bir alana geldik. 
Kahvaltı yapmadan çıkmıştık. Kahvaltı yapma isteğimiz vardı, ama düz bir alan ve en önemlisi de içme suyuna ihtiyacımız vardı. İçme suyu olmadan kahvaltı yapmamız bir anlam ifade etmiyordu. Bir iki yokuşu daha arkamıza aldık, birkaç virajda kıvrıldık. Yelesen Köyü Yaylası gözümüze göründü, yaylada içme suyu ve su kaynaklarının olduğuna dair inancımız hep vardı. Yaylaya giriş yaptık, su kaynağını gördük, durup kahvaltı burada yapmamız gerektiğini düşündük. Su kaynağına yaklaşınca bir yılan yavrusu bulduk. İnsanoğlunun dünyadaki en tehlikeli canlı olduğunu anlamış olacak ki, su içmek için geldiği bu kaynağı apar topar terk etmeye çalışıyordu.  Korkusu gözlerinden anlaşılıyordu, ne de olsa can taşıyordu. Yılanı biraz inceleyip doğal yaşama dönmesi için serbest bıraktık. Su kaynağının bulunduğu alana doğru ilerleyip kahvaltı yapmak için oturduk. Kaynak inanılmaz soğukla karşılamıştı bizi. Arabadan inip yürümeye başladığımız için pek açlık hmiyorduk, ama enerjiye ihtiyacımız olduğu için de bir şeyler yememiz gerekiyordu. Kümeler halinde oturduk, yanımızda getirdiğimiz kahvaltılığı yemeye başladık. 
Kahvaltımızı yaptıktan ve petlerimizi buz gibi suyla doldurduktan sonra yola devam etmeye başladık. Gruptaki arkadaşlar bir birlerini tanıdıkları için kendimi biraz yalnız hissediyordum. Sonra gruptaki bir arkadaş yanıma geldi. Çok cana yakın ve sıcak tavırlarla konuşuyordu. Fen Lisesi öğrencileri ile ilgili düşündüğüm şeyler yanlış mıydı yoksa? Bu arkadaş okuduğum üniversite ve şehirle ilgili merak ettiklerini sordu. Onun hangi üniversitede okuduğunu ve bulunduğu şehri sevip sevmediğini sordum. Eskişehir’de okuduğunu ama İstanbul’a geçmek istediğini söyledi. Ona, İstanbul’la ilgili kimi bilgiler verdim. Yol ilerledikçe yolculuğumuz daha da zorlaşıyordu. Arkadaşla sohbet etmeye devam ettik. Yolun ilerisinde toprak kayması gerçekleşmişti ve hala erimeye devam eden kar suları bu toprağın ortasından akıyordu. Burada oturup bir süre dinlenmeye karar verdik. Doğa ne kadar da güçlüydü. Kocaman kaya parçalarını ve tonlarca toprağı önüne katıp götürmüştü. İnsanoğlunun günlerini veya aylarını alacak bir işi saniyeler içinde gerçekleştirmişti. Heyelanın ortasından akan su müthiş bir görüntü oluşturmuştu. Dinlendikten sonra ilerlemeye devam ettik. 
Gerçekleştirdiğimiz birkaç kısa süreli moladan sonra Şaban Yaylasına ulaştık. Etrafta otlayan birkaç küçükbaş hayvan sürüsü vardı. Yaylada birkaç çadır ve yayla evi ile birlikte insan hareketliliği göze çarpıyordu. Yaylaya vardık, çeşme başına gittik. Bu esnada iki iri yarı köpek bizi karşıladı. Köpekleri sevmeye çalıştık, fotoğraf çektik. Bazı arkadaşlarımızın sevgi ve korku duyguları bir birine karışmıştı. Su içtik, su kaplarımızı doldurduk ve yola devam ettik. Birkaç rampayı aşındırdık, sayısını bilmediğim onlarca virajı döndük. Bir noktada bizi çok büyük bir kar kütlesi karşıladı. Eriyen bu kar kütlesi canlılara yaşam fırsatı sunuyordu. Bu coğrafyaya can veriyordu. Kar kütlesini geçtik, geçer geçmez oturduk. Grubun başını çekiyorduk, grup üyeleri belli aralıklarla yürüyordu. Yol zorlu olduğu için grupta kimi kopmalar meydana geliyordu, kimi arkadaşlar geride kalıyordu. Biz de bu arkadaşları beklerken kar kütlesini izleme keyfini yaşıyorduk. 
Bir süre sonra grup üyeleri bulunduğumuz alana intikal etti. Bir süreliğine dinlenmeye geçti. Arkadaşlardan biri bu kar kütlesinde kaymak istedi. Bir poşet verdik ve birkaç denemeden sonra kar kütlesinin aşağısına kadar kaymayı başardı. Ancak kaydığı kar kütlesinden tekrar yukarı çıkması gerekiyordu. Uzun bir uğraştan sonra tırmanışını tamamladı, bulunduğumuz noktaya ulaştı. Yorulmuştuk, Şaban Gölünün nerede, yürüme mesafemizin ne kadar olduğunu sorup duruyorduk. Babam, ‘az kaldı, bu tepeyi de aştık mı tamamdır’ diyerek bize umut dağıtıyordu. Bir yokuşu daha tırmandık, karşımıza yeni bir yokuş çıktı. Babam, ‘az kaldı, birazdan göl görünür’ diyordu. Derken bir iki rampa daha çıktık. Varacağımız nokta bize görünmüyordu, geldiğimiz yerler ise bir-iki virajdan sonra dağların gölgesinde kalıyordu. Yorgunduk, bir taraftan da umudumuzu korumaya çalışıyorduk.  Yürüdüğümüz etap artık çok zorlu değildi, bizim yorgunluğumuzdu bize zorluk çıkaran …… 
Zorlu yol devam ediyordu. 30 dakika kadar yürüdükten sonra uzaktan Şaban gölü belirmeye başlamıştı. Yolun yarısının bitmesi ve bu gölün güzel manzarası bizi rahatlatıyordu. Hızlıca göle ulaşmak için hızımızı arttırdık. Biraz sonra göle ulaştık. Göl oldukça büyük ve güzeldi. Güneş bulutların arkasına geçmiş bize güzel bir hava sunmuştu. Gölün kenarında oturup sohbet etmeye ve bir şeyler yemeye başladık. Grupta ki arkadaşlardan biri suyun üzerinde taş sektirmeye çalışıyordu ve bu işte oldukça başarılıydı.  Yolumuza devam etmeden önce bu gölün kenarında oturacak ve enerji depolayacaktık.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Korman-Metan, Arası, ‘Doğa, Yürüyüşü’-2,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv