Haber Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 13:33 Bu haber 289 kez okundu
 
Korman-Metan Arası ‘Doğa Yürüyüşü’-3
Zorlu yol devam ediyordu. 30 dakika kadar yürüdükten sonra uzaktan Şaban Gölü belirmeye başlamıştı. Yolun yarısının bitmesi ve bu gölün güzel manzarası bizi rahatlatıyordu.
Haberi


Göle ulaşmak için hızımızı arttırdık. Bir süre yürüdükten sonra göle ulaştık. Göl, büyük ve güzeldi, uzaktan bakınca kalp şeklinde bir yapısı vardı. Güneş, bulutların arkasına geçmiş bize güzel bir hava sunmuştu. Gölün kenarında oturup sohbet etmeye ve bir şeyler yemeye başladık. Gruptaki arkadaşlardan biri suyun üzerinde taş sektirmeye çalışıyordu ve bu işte oldukça başarılıydı.  Yolumuza devam etmeden önce bu gölün kenarında oturup enerji toplamamız gerektiğini biliyorduk. Saatler süren yolculuktan sonra burası, bize sunulmuş mükemmel bir fırsattı, belki de büyük bir nimetti. 
Babama bu gölün kalp şeklinde olduğunu söylediğimde yıllardan beri gelen bir efsanesinin olduğunu anlattı. Göl yaz ayı için balık yetiştiriciliğinde kullanılabilirdi. Berrak ve bir o kadar temiz olan bu göl birkaç insan için geçim kapısı haline getirilebilir diye düşünmeden edemedim. Geri kalan yol gözümüzü korkutuyordu. Sahi nasıl bitecekti bu yol? Daha ne kadar yol yürüyecektik? Mesafenin yarısını yürüdüğümüze dair bilgi dolaşımdaydı. Bu bilgi doğru muydu? Yine ‘az kaldı, az kaldı, bu tepeyi de çıktık mı tamam mı’ denecekti? Bütün bu endişeler beynimizi kemiriyordu, vücudumuza bir ağırlık bindiriyordu. Yeterince dinlendikten sonra geri kalan yolu bitirmek üzere harekete geçtik. Gruptaki arkadaşların bir kısmı daha tehlikeli olan yoldan devam etmek istedi. Ben de geri kalan arkadaşlarla daha güvenli olan yoldan ilerlemeye karar verdik. Hafif bir tırmanıştan sonra virajlı ama düz sayılabilecek bir güzergahtan yola devam ettik. Sol tarafımızda koca bir dağ silsilesi, sağ tarafımızda ise Fırat Nehrine omuz dayamış Palu köyleri vardı. Sınırdaydık, aynı anda iki ili görüyorduk, sanki iki ili kesen çizgide yürüyor gibiydik.
İlerledikçe daha yeni arkadaşlarla tanışıyor, onları dinlemeye çalışıyordum. Bu kişiler hakkındaki önyargılarım ne kadar doğruydu bunu öğrenmek istiyordum. Sabah herkesten önce okul bahçesine gelen iki arkadaşla sohbet etmeye başladım. Üniversite sınavına bir daha girmiş, sınav sonucunu bekliyorlardı. Arkadaşlardan biri hukuk isterken diğeri diş hekimliğini istiyordu. Bu arkadaşlarla konuşmaya devam ederken grayder tarafından açılmış ham toprak yol bitmiş engebeli araziye adım atmıştık. Doğanın bize sunduğu herhangi bir müdahale ile oluşmamış arazide yolumuza devam edecektik. Yol taşlık, bitki örtüsü ile kuşatılmıştı. En güvenilir rehber hayvanların oluşturduğu patika geçişleriydi, hayvancılık gerilediği için bu patikalara da hasrettik. Gerçek doğanın içinde olduğumu ancak şimdi hissedebilmiştim. İnsana ait herhangi bir yapının bulunmadığı bu engebeli alanda uzun bir vakit yürüyecektik. 
Sadece doğayı değil, çevremde bulunan arkadaşların davranışlarını ve hareketlerini izliyordum. İyi yetiştirilmiş, son derece olgun, yerine göre konuşmasını ve davranmasını bilen arkadaşlar oldukları her hallerinden belli oluyordu.  Aklımdaki Fen Lisesi Öğrencileri algısı anlamını yitirmeye başlamış, gruptaki bütün arkadaşları topluma faydalı olacak bireyler olarak görmeye başlamıştım. Şunu da söylemeliyim: Yürüyüş grubumuzda babamdan başka iki öğretmenimiz daha vardı. Bu öğretmenleri grup üyelerinden ayırmak zordu. Grup ile uyumlu, iç içe, asla öğretmen olduklarını his ettirmeyen bir tavırları vardı. Babam biraz farklıydı, benim için babaydı, öğretmen yönü hiç aklıma gelmiyordu ki!!!. 
Engebeli arazide ilerlerken çok sayıda kaplumbağa görmüştük, irili ufaklı bu hayvanları görmek insanların buraya etkisinin ne kadar az olduğunu anlamak için yeterliydi. İnsanların müdahale etmediği veya edemediği alanlarda doğa büyük verimlilikle çalışıyordu. Bu kadar zengin canlı varlığı bunun en büyük göstergesiydi. Arazi şartları zorlaştıkça bazı arkadaşlar denge kayıpları yaşıyor, yere düşer gibi oluyordu. Bunda yorgunluğun payı da çok büyüktü şüphesiz. Arazi çok engebeliydi, lakin bir o kadar da verimliydi. Bu tarz arazilerde büyükbaş hayvancılığın yapılıyor olması yanlıştı. Bu alana en iyi uyum sağlayacak hayvanlar aslında küçükbaş hayvanlardı. Küçükbaş hayvancılık biraz daha bakım gerektiğinden pek fazla tercih edilmiyordu. Sadece bu alan değil, Bingöl coğrafyasının hemen bütün alanlarında tercih edilmesi gereken hayvancılık küçükbaş hayvancılıktır. Bingöl’ün hayvancılıkta gelişmesi için bu yönde çalışmalar yapılmalıdır diye geçirdim içimden. Yolun zorlu kısımları bitmiş Metan Köyü uzaktan bize gülümsüyordu. Saatlerce süren bu yolculuk üzerimizde tatlı bir yorgunluk bırakmıştı, lakin son olarak ulaşmamız gereken bir amacımız vardı. Metan Gölünün yanına ulaşmalı, buz gibi suyunu kana kana içmeliydik. Son gücümüzü kullanarak Metan Gölünün kenarına ulaştık, ama tükenmiştik. Gruplar halinde yayıldık, bir taraftan dinleniyorduk, bir taraftan da görü izliyorduk. Ama acıkmıştık, bir şeyler atıştırmamız gerekiyordu. Çantalarımız yokladık, bütün yiyeceğimizi bir araya topladık, topladık ama ekmeğimizin az olduğunu gördük. bir grup arkadaşımız bitkin bir biçimde oturmuştu, biz bir grup arkadaş da ateş yaktık. İki arkadaşımız da ekmek takviyesi için köye indi. Biber ve patlıcanları ateşe serpiştirdik, yiyeceğimizi kişi sayısı kadar pay ettik. Bu arada ekmek takviyesi için köye giden arkadaşlarımız döndü, onlar dönünceye kadar biber ve patlıcanlar da pişmişti. Köylülere teşekkür ediyorum, ekmeğini bizim ile paylaştıkları için. Yemeğimizi yedik, yola koyulmak için toparlandık. Göl ile arabaya bineceğimiz yer arasında yürümemiz gereken bir mesafe vardı, o mesafeyi yürümeye koyulduk. Yolu bitirdik, tam da o esnada araba göründü. Bingöl’e gelmek üzere gelen servise geçtik. Uzunca bir yoldan sonra Bingöl merkeze ulaştık, yorgunluğumuzu ve anılarımızı paylaşarak vedalaştık. Emeği geçen tüm grup üyesi arkadaşlara şükranlarımla … 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Korman-Metan, Arası, ‘Doğa, Yürüyüşü’-3,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv