Haber Detayı
12 Mart 2019 - Salı 12:03 Bu haber 972 kez okundu
 
Projelerini açıkladı
AK Parti Başkan Adayı Erdal Arıkan, Kültür Merkezindeki programda projelerini açıkladı
Haberi


Proje tanıtım programında konuşan Arıkan, “Kentsel dönüşüm çalışmalarını bölgemizin özelliklerine ve vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre yürüteceğiz. Akıllı şehirler uygulamalarıyla teknolojinin tüm imkanlarını insanımızın ve şehrimizin emrine sunacağız. Çevreye saygılı şehir anlayışı ile belediye hizmetlerinde tabiattaki canlı veya cansız tüm varlıklara uyum göstereceğiz. Sosyal belediyecilik çalışmalarına önem vererek doğrudan insana dokunan hizmetleri ve projeleri yaygınlaştıracağız. Halkla birlikte yönetim ilkesiyle şehirle ilgili tüm önemli kararları halkımızla beraber alacağız. Tasarruf ve şeffaflık hassasiyetiyle belediyemizin kaynaklarını hem doğru hem de açık şekilde kullanacağız. Bingöl’ümüzü bir üniversite şehri olması anlayışıyla yöneteceğiz” dedi.

Arıkan projelerini şöyle sıraladı:

-ÇAPAKÇUR VADİSİ PROJESİ

Çapakçur Vadisini etap atap dönüştürmeyi düşünüyoruz. Burada yeşil alanlarıyla, yürüyüş yollarıyla, bisiklet yollarıyla, açık spor alanlarıyla, sosyal donatılarıyla, yamaçlarının çok güzel bir şekilde değerlendirilmesiyle Çapakçu Vadisini, inşallah 5 yıl içerisinde vatandaşlarımızın faydalanabileceği bir yaşam alanına dönüştüreceğiz.

-KENT MEYDANI PROJESİ

Yeşil dokusu ve modern görünümüyle bir kent meydanı inşa edeceğiz. Hükümet konağının yıkılmasıyla altı çok katlı otopark, üstü şehir meydanı olacak şekilde kente nefes aldıracağız. Meydan; yürüyüş yolları, ağaçlandırma, ışıklandırma ve sosyal donatılarıyla şehrimize değer katacaktır. Ayrıca İl Özel İdaresi binası ve lojmanları yıkılarak kent meydanının devamı olacak şekilde düzenlenecektir.

-MESİRE ALANLARI OLUŞTURULACAK

Şehrimize yakın mesafede yer alan Gülbahar Barajı, büyük bir mesire alanına dönüştürülecek. Mesire alanımızda farklı kesimlerden ve yaşlardan insanımıza hizmet verebilecek altyapılar oluşturulacaktır. Su sporlarının yapıldığı, balık restaurantların yer aldığı güzel bir alana dönüştüreceğiz.

 Şeyh Ahmet Tepesi üzerindeki alan da mesire alanı olarak düzenlenip vatandaşımızın hizmetine sunulacaktır.  Ayrıca DSİ parkı iyileştirilerek tüm ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde düzenlenecektir. Yeni mesire alanlarımızla şehrin gürültüsünden uzaklaşıp keyifli vakit geçirilebilecek alanlar arttırılacaktır.

Bingöl’ün doğal güzelliklerini eşsiz manzarasıyla gözler önüne seren seyir tepesi, mesire ve park alanı olarak düzenlenecektir. Seyir terası ve park alanında çok çeşitli aktiviteler planlanacaktır. Böylece Bingöl ile özdeşleşmiş seyir tepesi daha modern bir yapıya kavuşmuş olacaktır.

-BELEDİYE HİZMET BİNASI

Vatandaşlarımıza gönül belediyeciliği anlayışıyla daha hızlı ve düzenli hizmet verebilmek için ihalesi yapılmış olan belediye hizmet binası, geleneksel mimari ile modern teknikleri birleştirerek yakın zamanda halkımızın hizmetine sunulacaktır. Belediye birimlerinin aynı çatı altında toplanmasıyla vatandaşlarımızın talep ve beklentileri hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacaktır.

Belediye binası dışında kalan alanlar otopark, kavşak ve yollarla beraber planlanarak ticari alanın devamı olacak şekilde düzenlenecektir.

-KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesi önemli bir proje. Burada mevcut durumu çok iyi değerlendirip kentsel dönüşümü hızlandırıp, örnek daireler oluşturacağız. Farklı kaynaklar da yaratıp en kısa sürede öncelikle hak sahiplerini mağdur etmeden kentsel dönüşümü tamamlayacağız. Bununla beraber Yenimahalle, Yeşilyurt, Saray ve Karşıyaka mahalleleri başta olmak üzere kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmalar yürüteceğiz.

-ASKERİ ALANIN DÖNÜŞÜMÜ

Şehir merkezinin sıkışık bir durumda olmasından dolayı yeni ticari alanlar, konut alanları, farklı kavşak ve bağlantı yolları, park ve yeşil alanları ile diğer ihtiyaçların da karşılanabileceği yeni yerleşim ve yaşam alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda ticari alan ve konut alanı başta olmak üzere 2 parçadan oluşan askeri alanın dönüştürülmesi büyük önem arzetmektedir. Askeri alan ile ilgili proje çalışmalarımız devam etmektedir.

-ŞEHİR PARKI PROJESİ

Ticari alanın devamı olacak 250 dönümlük askeri alanda yürüyüş yolları, bisiklet yolları, yapay göl ve şelaleleri, ağaçlandırması, yeşillendirilmesi, ışıklandırılması, açık spor alanları, çocuk oyun parkları, kitap kahve ve sosyal donatılarıyla önemli yaşam merkezi olacak bir şehir parkı yapmayı hedefliyoruz. İnşallah burası hayata geçtiği zaman insanlarımız çocuklarıyla zaman geçirebileceği alana kavuşmuş olacak.

-STADYUM PROJESİ

Bingöl’de çok güzel bir spor alt yapısı oluştu. Sadece müsabaka günlerinde değil, yılın 365 günü şehrin ticari ve spor hayatına katkı sağlayacak, dört tarafı tribünden oluşan stadyum projesi hayata geçirilecektir. Proje kapsamında araç park yerleri, çevre düzenlemesi, açık spor alanları, dış saha egzersiz aletleri ve çocuk oyun parkları oluşturularak sporcu nesiller yetiştirilecek, amatör spor kulüplerinin altyapıları güçlendirilecektir.

Yeni stadyumu şehir dışından yapmayı, mevcut stadyum yerini de millet bahçesine dönüştürmeyi planlıyoruz.

-ASFALT PLENTİNİN KURULMASI

Yollarımızın asfaltlanması konusunda standartlara uygunluk esas alınacak ve Bingöl’ün öncelikli ana caddelerinden başlayarak tüm yollarına sıcak karışım ile asfalt çalışması yapılacaktır. Yüksek kalitede malzeme kullanılarak yapılacak olan asfaltlama çalışmalarımız sayesinde yollarımız değişen iklim şartlarında sıcaklık farklarından zarar görmeden vatandaşlarımıza ulaşımda kolaylık sağlanacaktır.

-KÖY PAZARI VE KAPI SEMT PAZARI

Vatandaşlarımızın daha modern ve sağlıklı koşullarda alışveriş yapabilmelerine katkı sağlayacak ve şehrin ticaret hayatına önemli katkı verecek projemiz kapsamında, Pazar esnafımızın yerel ürünlerini satabileceği köy pazarı ve kapalı semt pazarı yapılacaktır.

-YENİ ŞEHİRLEŞME ALANLARI

Büyüyen Bingöl’e yatay mimari düşünülerek ticari alanlar, konut alanları, yeni kavşak ve yollar, yeşil alan, park alanları ile birlikte tüm ihtiyaçlar düşünülerek yeni şehirleşme alanları oluşturulacaktır.

-ÇEVRE YOLU PROJESİ

Elazığ-Muş bağlantısını sağlayacak olan çevre yolu düzenlenecektir. Karayolları tarafından yapılacak olan yol, çeşitli şekillerde planlanacaktır. Çevre yolu etrafında yeni yaşam alanları oluşturularak yaya ve bisiklet yolları ve farklı kavşak ve bağlantı yolları yapılacaktır.

-YAYA KÖPRÜLERİ

Karşıyaka Mahallesi’nden başlayıp şehir merkeziyle birleşen yaya yolu daha kullanışlı, modern ve güvenli bir seviyeye getirilecektir. Mevcut köprü yeniden yapılıp her iki tarafın peyzaj ve aydınlatması yapılacaktır. Yamaç kısmındaki eğim alınarak engelli vatandaşlarımızın da kullanabileceği şekilde halkımızın kullanımına sunulacaktır. Ayrıca Kültür Mahallesi ile hastane arasında da yaya köprüsü yapılacaktır.

-YENİ SU KAYNAKLARI

Mahallelerimizde yaşanan su sorununu çözmek için mevcut su kaynakları beslenerek ilave kaynaklar oluşturulacaktır. Yeni kaynak arayışları ile birlikte gerektiğinde içme suyu göletleri oluşturulacaktır. İhtiyaç halinde yeni su depoları yapılıp  tesisat altyapısı iyileştirilecektir.

-ATIL ARAZİLERİN TARIMA KAZANDIRILMASI

Çeşitli nedenlerle ekilemeyen ve boş bırakılan atıl tarım arazilerindeki molozların taşınmasıyla, bu arazilerin düzenlenip etkin ve verimli kullanımı sağlanacaktır. Belediye ve tarım il müdürlüğü işbirliğiyle söz konusu araziler üretim yapılabilir hale getirilip belediyemiz için önemli bir maddi kaynak oluşturulacaktır. Bingöl’de tarımsal üretim, miktar ve kalite yönüyle daha güvenli hale gelecektir. Bu alanlarda şehir peyzajına yönelik ürünlere öncelik verilecektir.

-AKILLI KENT BİNGÖL PROJESİ

Akıllı kavşaklar projesi ile kavşaklarda kurulacak sistemler sayesinde bekleme süresi en aza indirilecek. Tüm kavşaklar kontrol sistemine entegre edilerek trafik ışıkları tek yerden yönetilecek.

-7/24 HİZMET NOKTALARI

Oluşturulacak 7/24 hizmet noktalarında;  turizm ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilecek. Para toplama işlemleri için güvenli bir ortam oluşturulup hesap hatalarına son verilecek. Vezne kuyruklarına son verilecek. İşlem başına düşük maliyet oluşturulacak.

-AKILLI DURAKLAR PROJESİ

Toplu taşıma araçlarının durağa geliş zamanlarının tahmin edilmesi sağlanacak. Vatandaşa hat bilgileri, duraklardan, web ve mobil üzerinde duyurulacak. Vatandaşlara otobüslerle ilgili bilgiler anlık iletilecek.

-AKILLI BİSİKLET PROJESİ

Sağlıklı yaşam ve çevreci ulaşım için akıllı bisiklet projesi kentin önemli noktalarında hayata geçirilecek.

-SOSYAL MERKEZLER

Farklı aktivitelere imkan tanıyan modern tesislerde, kadınlarımızın sosyal hayata daha fazla katılımı sağlanacaktır. Kadın koordinasyon merkezlerinde kadınların çeşitli kurslar ve eğitim alabileceği, spor yapabileceği mekanlar oluşturulacaktır. Kadınlar için taziye evi yapılacaktır.

-GENÇLİK MERKEZİ

Gençlerimizin serbest zamanlarını değerlendirebileceği, potansiyellerini gerçekleştirebilecekleri, kişisel ve sosyal gelişimlerini sağlamak amacıyla sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yapılacağı bilgi ve gençlik merkezleri açılacaktır.

KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

İçinde her türlü kültürel, sanatsal ve eğitsel faaliyetin hayat bulacağı, çocuklarımızdan yetişkinlerimize kadar her yaştan insanımıza hitap edecek olan kültür ve sanat merkezimiz vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

-SPOR FAALİYETLERİ

Sporu toplumumuzun yaşam biçimi ve tutkusu haline getirebilmek için farklı mahallelerde çocukların ve gençlerin spor yapabilecekleri tesisler kazandırılacaktır. Amatör spor kulüplerine gerekli destek sağlanacak, 12 Bingölspor, Karlıova Yıldırımspor ve Solhanspor desteklenecektir.

Sporu tabana yaymak, kitleleri sporla buluşturmak amacıyla farklı spor ortamları oluşturulacaktır.

-ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ

Engellilerin farklı alanlarda faaliyet gerçekleştirecekleri ve çeşitli ürünler ortaya çıkaracakları iş atölyeleri, kültürel, sanatsal ve sportif becerilerini geliştirmeye yönelik ortamlar oluşturulacaktır.

-ÇAĞRI MERKEZİ VE BEYAZ MASA

Belediyemize başvuran vatandaşlarımızın hızlı bir şekilde yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla güler yüzlü ve özverili bir tutumla ‘7 gün 24 saat kesintisiz hizmet’ anlayışıyla halkımızdan gelen soru, öneri ve şikayetleri 24 saat içerisinde cevaplayarak en kısa sürede sonuçlandırmayı amaçlıyoruz.

-CAMİ TEMİZLİĞİ

Cami temizlik ekibi kurarak vatandaşlarımızın ibadetlerini daha temiz bir ortamda yapabilmesi için Bingöl Merkez’de bulunan tüm camilerin ayda bir temizliği yapılacaktır. Ayrıca son teknolojiyle üretilmiş ‘mobil araç üstü’ araçla cami halıları yılda bir defa yerinde yıkanıp vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

-EVDE BAKIM HİZMETİ

İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç, engelli ve yaşlı kişilerin genel temizlik ve kişisel bakım hizmetlerini karşılayacak evde bakım hizmeti projesini hayata geçireceğiz.

-ÇOCUK SOKAĞI

Çocukların dış mekanlarda enerjilerini atmalarına, oyun oynama ihtiyaçlarını gidermeye, fiziksel ve zihinsel gelişmelerine katkı sağlamaya, arkadaşlık ilişkilerini kurmaya, iletişim ve özgüvenlerine katkı sağlamaya, elektronik aletlere olan düşkünlüğü azaltmaya yönelik, kameralarla izlenebilen, üzerinde 10 farklı oyun tribünü bulunan çocuk oyun parkını hayata geçirmeyi planlıyoruz.

-İYİLİK KAPISI

Bingöl’de yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yapılan yardımların onlara ulaştırılması amacıyla Bingöl Dayanışma ve İyileştirme Merkezi projesini hayata geçireceğiz. Proje kapsamında yardıma muhtaç vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacına cevap verecek hizmet birimleri oluşturacağız.

-MOLA EVİ

Ailelerimizin çocuklarını bırakabileceği bir mola evi yapacağız. Bola evi, vatandaşlarımız çarşı merkezinde işini görürken güvenle çocuğunu bırakabileceği bir alan olacak.

Proje tanıtım toplantısına, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Milletvekili Feyzi Berdibek, Eski Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, AK Parti İl Başkanı Hanifi Güler ve partililer katıldı.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Projelerini, açıkladı,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv