“SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULSUN”
Haber
25 Şubat 2022 - Cuma 11:27 Bu haber 10109 kez okundu
 
“SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULSUN”
Bingöl Devlet Hastanesi’nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Durmaz’a yapılan saldırı, meslektaşları ve sağlık çalışanları tarafından protesto edildi.
SAĞLIK Haberi
“SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULSUN”

Bingöl’de dün göğüs hastalıkları uzmanı bir doktora uygulanan sözlü ve fiziki şiddet, meslektaşları tarafından yapılan basın açıklaması ile kınandı.

Alınan bilgilere göre, dün saat 15.30 sıralarında poliklinikte görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Durmaz, 65 yaş üzerindeki bir hastayı muayene ettiği sırada baba ve oğul oldukları belirtilen iki kişi tarafından ‘muayene 5 dakika gecikti’ iddiasıyla darp edildi.
Yaşanan bu olayın ardından Bingöl Devlet Hastanesi önünde doktorun meslektaşları olayı kınayarak bir basın açıklaması yaptı.
Doktorlar adına basın açıklamasını okuyan Başhekim Yardımcısı Dr. Çağatay Arif Özkaya, söz konusu şiddetin utanç verici olduğunu belirtti.
Konuyla alakalı bilgi veren Özkaya, “23.02.2022 tarihinde saat 15.30 sularında hastanemiz göğüs hastalıkları polikliniğinde hasta muayenesi gerçekleştiren hekimlerimizden Uzm. Dr. Ali Durmaz’a yönelik üzücü bir şiddet eylemi gerçekleştirilmiştir. Hepimizi derinden yaralayan bu eylem ne sebeple olursa olsun kabul edilemez. Gün boyu hasta muayenesi gerçekleştiren hekim arkadaşımız, 65 yaş üzeri bir hastayı muayene ettiği sırada bir baba ve oğlu tarafından muayeneleri 5 dakika geciktiği iddiasıyla yaşlı hastanın yanında darp edilmiştir. Hekim arkadaşımız hem fiziksel olarak yaralanmış hem de psikolojik olarak bir çöküş yaşamıştır. Bu saldırı sadece hekim arkadaşımıza değil, fedakarca görevini yürüten tüm sağlık çalışanlarına ve hekim arkadaşımızdan hizmet almayı bekleyen tüm hastalarımıza yapılmış sayılmaktadır. Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir eylemdir. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları her geçen gün artan önemli bir sorundur. Sağlıkta memnuniyetin üst düzeye ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanlarına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Olayı yaşayan, görevini fedakarca yerine getiren hekim arkadaşımıza geçmiş olsun diyoruz. Bu olayı şiddetle kınıyoruz. Sözlerime sağlıkta şiddet son bulsun diyerek nokta koymak istiyorum.”
Ayrıca doktora şiddet uygulayan kişilerin İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ŞİDDETE MARUZ KALMASI KABUL EDİLEMEZ”

Toplum sağlığı için görevlerini özveri ile yapan sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmasının kabul edilemez olduğunu belirten hastane başhekimi Ramazan Gengörü ise, şunları söyledi: “Her kim tarafından ve ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili saldırılar asla kabul edilemez. Bu tür eylemler, aslında sadece sağlık çalışanlarına değil toplum sağlığına kasteden saldırılardır. Bir hekim olarak hayatın devamı için görev yapan tüm sağlık çalışanlarımızın güven ortamında mesai yapabilmesinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Ahlaki değerlerimizle de örtüşmeyen bu tür şiddet olaylarının ve her türlü şiddetin karşısında olduğumuzu belirtiyor, bu tür çirkin olayların bir daha yaşanmaması için herkesi daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Pandemi döneminde zor şartlar altında vatandaşlarımıza hizmet etmek için her türlü fedakârlıkta bulunan kıymetli meslektaşlarıma yönelik saldırı eylemleri biz sağlık çalışanlarını derinden üzmektedir. Şehrimizin ve hastanemizin bir daha bu tür olaylarla gündeme gelmemesi adına vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını diliyor, şiddete uğrayan meslektaşıma da geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” sözlerini kullandı.

Hastanemizin bahçesinde gerçekleştirilen basın açıklamasına, Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Ramazan Gengörü, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Halim Kaysadu, Başhekim Yardımcıları Uzm. Dr. Serkan Budancamanak, Dr. Çağatay Arif Özkaya, Uzm. Dr. Nurullah Anşin, Sağlık ve Bakım Hizmetleri Müdiresi Gülten Elkansu Gedük, İdari ve Mali İşler Müdürü Zülküf Bağbars, hekimler, sağlık çalışanları ve idari personel katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “SAĞLIKTA, ŞİDDET, SON, BULSUN”,
Yorumlar
Haber Yazılımı