“ŞEKERİN TORBASI 180 TL’DE 820 TL’YE YÜKSELDİ”
Haber
15 Nisan 2022 - Cuma 17:00 Bu haber 3623 kez okundu
 
“ŞEKERİN TORBASI 180 TL’DE 820 TL’YE YÜKSELDİ”
Geçen sene nisan ayında bir torba şekerin 180 TL olduğunu belirten Aydemir, bu yıl 820 TL’ye yükseldiğini söyledi.
SİYASET Haberi
“ŞEKERİN TORBASI 180 TL’DE 820 TL’YE YÜKSELDİ”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, meclis genel kurulunda yaptığı konuşmada, şeker fiyatlarına yapılan zam nedeniyle hükümeti eleştirdi.

Şeker fabrikalarının satılmasını eleştiren Aydemir, “AKP her alanda ak iş adamları, ak müteahhitler, ak barolar, ak akademisyenler, ak gazeteciler oluşturmuştu ancak bir kısmı eksik kalmıştı; özellikle ak şekercileri oluşturması gerekiyordu. Bunun için de cumhuriyet tarihi boyunca temel gıda olarak kamu ihtiyacını; vatandaşın, milletin, halkın şeker ihtiyacını karşılayan şeker fabrikalarının, 14 şeker fabrikasının maalesef ki hepsini birden satarak ak şekercileri oluşturdu. Bu oluşumu yaparken özellikle Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin’in yapmış olduğu bir açıklama var. İşte AK Parti’nin şekere ve şeker piyasasına, şeker fabrikalarına da bakış açısı bu. Nedir bu? Yine AK Parti milletvekillerinden birisinin aracı firma olarak kurmuş olduğu TÜRKŞEKER Fabrikasından 300 TL’ye alınan bir çuval şekeri piyasaya 400 TL karşılığında sattığının tespiti Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı tarafından yapılmıştır. İşte AKP’nin şekere, şeker fabrikalarına bakış açısı budur” diye konuştu.

“BİR TORBA ŞEKERİN FİYATI 180 TL’DEN 820 TL’YE YÜKSELDİ”

Şeker fiyatının artması nedeniyle arıcıların zor durumda olduğunu ifade eden Aydemir, şunları söyledi: “vekili olduğum Bingöl ilinde Arıcılar Birliği ve bal üretimi çok büyük bir kesimin geçim kaynağı olarak bulunmaktadır. Bingöl balı, dünyada yapılan yarışmada da 2’nci sıraya gelmiştir. Ancak şu anda Bingöl’de bal üretimiyle uğraşan Hacı Mehmet Budan bugün yapmış olduğumuz telefon görüşmesinde özellikle toz şeker ihtiyacını karşılamakta çok ciddi bir şekilde zorluklar çektiğini iletti. Geçen sene nisan ayı bu zamanda bir torba şeker 180 TL iken, bugün 820 TL’ye çıkmıştır. Bu da bal üreticilerini çok ciddi bir şekilde sıkıntıya sokmuş ve bu sıkıntıları hâlen devam etmektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ŞEKERİN, TORBASI, 180, TL’DE, 820, TL’YE, YÜKSELDİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı