SERVİ ÜZÜMÜNÜN KORUNMASI İÇİN ÇİFTÇİLERE DESTEK
Haber
17 Mayıs 2022 - Salı 11:09 Bu haber 1943 kez okundu
 
SERVİ ÜZÜMÜNÜN KORUNMASI İÇİN ÇİFTÇİLERE DESTEK
Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Servi Bağ Üzümünün, bağ küllemesi hastalığından korunması için çiftçilere ilaçlama desteği verdi.
GÜNDEM Haberi
SERVİ ÜZÜMÜNÜN KORUNMASI İÇİN ÇİFTÇİLERE DESTEK

Genç İlçesi Servi Bölgesinde yaşayan çiftçilerin önemli geçim kaynaklarından biri olan Servi Üzümü bağ alanlarında daha önceki yıllarda Bağ Küllemesi Hastalığının (Erysiphe necator) zararı sonucunda rekolte üzerine ciddi düşüşler meydana geldi.

Bingöl Tarım ve Orman Müdürlüğü, bu zararların önlenmesi amacıyla Servi Bölgesinde ‘Bağ Alanlarının Rehabilitasyonu’ projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında bölge çitçilerine budama, kültürel mücadele ve kimyasal mücadele konularında eğitim ve ilaç desteği verilerek, mevcut Bağ Küllemesi Hastalığından (Erysiphe necator) oluşan küllenmenin asgariye indirilerek verimin arttırılması sağlandı.

İl Özel İdaresi desteğiyle 2019, 2020 ve 2021 yıllarında olduğu gibi 2022 yılında da üreticilere Bağ Küllemesi Hastalığına karşı 1.050 dekar alanda 3 defa ilaçlama yapılmak üzere 350 paket 80 Kükürt etken maddeli ilaç 100 hibeli olarak çiftçilere dağıtıldı.

Fuat OTLAK

Kaynak: Editör:
Etiketler: SERVİ, ÜZÜMÜNÜN, KORUNMASI, İÇİN, ÇİFTÇİLERE, DESTEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı