Haber Detayı
24 Nisan 2019 - Çarşamba 11:42 Bu haber 1258 kez okundu
 
SÜTAŞ’a İlgi Artıyor
Bingöl, Erzurum, Muş, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Tunceli’den gerek kamu kurumları ve özel sektörden temsilci Sütaş yatırımını ele aldı.
Haberi


Fırat Kalkınma Ajansı tarafından, Bingöl ve çevre illerin kalkınması açısından büyük öneme sahip SÜTAŞ’ın Bingöl yatırımıyla ilgili olarak Bingöl’de iş birliği ve koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu tarafından yapılan açılış konuşmasında SÜTAŞ yatırımının Bingöl ve bölge açısından büyük bir öneme sahip olduğu, bu yatırımın sadece bir özel sektör yatırımı olarak değil bölgesel kalkınma projesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek Ajans olarak yatırımın başından beri süreci yakından takip ettiklerini ve gerekli koordinasyon ve faaliyetleri yürüttüklerini belirtti. Yoğunlu, “Burada yatırımlarının planlama aşamasından temel atılmasına, ÇED süreçlerine, arazi tahsislerine, gerekli koordinasyonun sağlanmasına kadar her türlü konuda Bingöl’deki Yatırım Destek Ofisimiz marifetiyle destek verdik. Bu anlamda Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen başta olmak üzere bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

SÜTAŞ Entegre Tesislerinin 2020 yılında açılmasının planlandığını kaydeden Yoğunlu, şöyle devam etti: “Bu mega bir yatırım. Bölgesel bir yatırım, bu gün aramızda Bingöl’ün yanında Erzurum, Muş, Diyarbakır, Malatya, Elazığ ve Tunceli’den gerek kamu kurumlarından gerekse de özel sektörden temsilciler var. Bu yatırımın sürdürülebilirliğini sağlamak için, bu büyük mega entegre tesisin girdilerinizin tedariğinin sürdürülebilirliğini sağlamak gerekir. Malum iki tane tedariği var. Birincisi süt işleme tesisinin süt tedariği, ikincisi de hayvancılıkla ilgili yem tedariğini sağlamak gerekir. Bunlarla ilgili yine çiftçilerimizin bu tedariğe katkı sunmaları için bilgi düzeylerini arttırmak gerekir. Biz bunu Kalkınma Ajansı olarak gerek bölgemizde gerekse de diğer ajanslarımızla da görüşerek bir bölgesel kalkınma programı olarak algılıyoruz ve böyle kabul ediyoruz ve buna yönelik çalışma programımızda doğrudan sonuç odaklı programımıza alarak bunu belli faaliyetlerle destekleyeceğiz. Tabi bu sürdürülebilirliğin en önemli yolu ekosistem içerisinde bunu büyütmek, beslemektir. Ekosistemin de farklı unsurları var. Ben bugün burada tüm ekosistemin bu masa etrafında toplandığını görüyorum. Gerek mali destek verecek kurumların gerek burada bürokratik süreçlerin hızlandırılması yönünde destek veren kurumların gerek bunu üreticilere aktaracak birliklerin temsilcileri, kurumların kendileri buradalar. Bu bakımdan da bu ekosistemi sağlamış olduğumuzu düşünüyorum.”

Açılış konuşmasından sonra, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen yatırımla ilgili verileri paylaşarak Ajansın bu kapsamda yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra SÜTAŞ Hayvancılık Bölümü Direktörü Nahit Yazıcıoğlu, firmanın süt hayvancılığı alanındaki çalışmaları, bölgeye uygun hayvan ırkları ve örnek çiftlik projeleri hakkında bilgi verdi. SÜTAŞ Yem Üretimi Grup Müdürü Enver Kartal da yatırım ile ilgili yem temini, yapılan deneme ekimleri ve sözleşmeli çiftçilik modeli hususunda açıklamalarda bulundu. Son olarak, SÜTAŞ Ticaret Grup Müdürü Mesut Murat, süt kalitesi geliştirme ve yatırımın lojistik boyutu ile ilgili bilgiler verdi.

Toplantıya, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı, Karacadağ ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı temsilcileri, Bingöl, Diyarbakır, Malatya, Elazığ, Muş ve Tunceli Tarım ve Orman İl Müdürlüklerinin yetkilileri, Diyarbakır, Elazığ, Malatya ve Muş TKDK yetkilileri, Bingöl Üniversitesi Ziraat ve Veteriner Fakültesi Dekanları, Bingöl Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü, Bingöl İl Özel İdaresi yetkilisi, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri, Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği, Bingöl Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ve Bingöl Ziraat Odası yetkilileri, SÜTAŞ yetkilileri ve Ajans uzmanları katılım sağladı.

Soru, cevap ve değerlendirme bölümünün ardından toplantıya katılanlar SÜTAŞ Bingöl Yatırımının inşaat alanını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: SÜTAŞ’a, İlgi, Artıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
37
0
2
4
11
17
2
İstanbul Başakşehir
33
0
2
6
9
17
3
Trabzonspor
32
0
3
5
9
17
4
Fenerbahçe
31
0
4
4
9
17
5
Beşiktaş
30
0
5
3
9
17
6
Alanyaspor
29
0
4
5
8
17
7
Galatasaray
27
0
4
6
7
17
8
Yeni Malatyaspor
24
0
5
6
6
17
9
Gaziantep FK
24
0
5
6
6
17
10
Göztepe
23
0
6
5
6
17
11
Denizlispor
22
0
7
4
6
17
12
Çaykur Rizespor
20
0
9
2
6
17
13
Gençlerbirliği
18
0
7
6
4
17
14
Konyaspor
18
0
8
6
4
18
15
Kasımpaşa
15
0
10
3
4
17
16
Antalyaspor
14
0
9
5
3
17
17
MKE Ankaragücü
12
0
10
6
2
18
18
Kayserispor
10
0
11
4
2
17
Arşiv