Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 10:20 Bu haber 162 kez okundu
 
Turizm projelerine destek
Fırat Kalkınma Ajansı, Turizm ve Endüstriyel projelerine 19 milyon lira destek verecek. Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli’ye hizmet veren Fırat Kalkınma Ajansı
Haberi


Bölge Turizmi ve Endüstriyel Üretimde Ortak Kullanım Alanlarının Geliştirilmesi konularında yeni bir mali programı açıkladı.

Belediyeler, İl Özel İdareleri, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, İl Müdürlükleri
Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri,
Teknoparklar, İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM),
Üniversiteler, Altyapı Hizmet Birlikleri ve Mahalli İdare Birliklerinin hazırlayacağı projelere en az 150 bin lira en fazla 2 milyon 500 bin lira destek verilecek.

4 ilin destekleneceği projelerin bütçesi 19 milyon lira olacak.

“Programın amaç ve öncelikleri”

Programın amacı, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli (TRB1) Bölgesinde, turizmin ve endüstriyel üretimin gelişimine etkin biçimde katkı sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesini sağlamaktır.

Bu kapsamda programın iki ana öncelik alanı bulunmaktadır: Bölge Turizm Rotaları ve Önemli Turizm Değerlerinin Geliştirilmesi. Endüstriyel Üretimde Ortak Kullanım Alanlarının Geliştirilmesi 

“Program Bütçesi ve Mali Esaslar”

 Program kapsamında desteklenecek projelere sağlanacak toplam hibe miktarı 19 milyon liradır. Ajansın kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara proje başına sağlayacağı mali destek miktarı, proje toplam uygun maliyetinin en az %25’i, en fazla %75’i olabilir. Teknoparklar ve İş Geliştirme Merkezi yönetici şirketleri için azami mali destek oranı %50’dir. Destek almaya hak kazanan her bir proje için verilecek toplam destek miktarı asgari 150.000 TL azami 2.500.000 TL olacak.
“Süre ve Yer”

Azami proje süresi 24 aydır. Bu süre, sözleşmenin tüm taraflarca imzalandığı günden bir sonraki gün itibariyle başlar.
Projeler, Fırat Kalkınma Ajansı’nın faaliyet gösterdiği TRB1 Bölgesi'nde gerçekleştirilmelidir. Ancak zaruri durumlarda, projenin bazı alt faaliyetleri bölge dışında gerçekleştirilebilir. 

“Başvuru Sahibi ve Proje Ortakları”

 Program kapsamında uygun başvuru sahibi veya proje ortağı olabilecek kurum ve kuruluşlar şunlardır; 

Belediyeler, İl Özel İdareleri, Köylere Hizmet Götürme Birlikleri, İl Müdürlükleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları, Organize Sanayi Bölgeleri, Küçük Sanayi Siteleri, Teknoparklar, İş Geliştirme Merkezleri (İŞGEM), Üniversiteler, Altyapı Hizmet Birlikleri, Mahalli İdare Birlikleri 

“Proje Konusu ve Faaliyetleri”

Bölge turizm değerlerinin yenilikçi yöntemlerle tanıtımı.
Önemli turizm değerleri ve rotalarına yönelik altyapı/üstyapı iyileştirme çalışmaları.
Dezavantajlı grupların turistik alanlara ziyaretlerini kolaylaştırıcı altyapının geliştirilmesi. Turizm sektöründe yer alan paydaşlar arasında etkileşimi güçlendirmeye yönelik faaliyetler. Turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu alanlarda insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik mekanizmaların oluşturulması. Alternatif turizm sektörlerinin geliştirilmesine yönelik araştırma ve planlama ve uygulama faaliyetleri. Turistik alanların ve tarihi yapıların (bütün izinleri alınmış olmak şartıyla) restorasyonu, güvenlik sistem ve donatılarının kurulması, ışıklandırılması ve peyzaj çalışmalarının yapılması. Bölgenin turistik değerlerini ve turizm rotalarını tanıtmaya yönelik bilişim sistemlerinin kurulması ve/veya geliştirilmesi.

Endüstriyel Üretimde Ortak Kullanım Alanlarının proje konu ve faaliyetleri”
 

Mühendislik, bilişim ve sağlık alanlarında ortak kullanıma açık kalite kontrol, analiz ve test laboratuvarları kurulması ya da mevcut olanların kapasitesinin geliştirilmesi. Hizmet kalitesinin artırılması ve uluslararası standartların yakalanmasına ve işletmelerin rekabet gücünün yükseltilmesine katkı sağlayacak donatıların oluşturulması. Sanayi işletmelerinin birbirleri ve üniversiteler/araştırmacılar ile etkileşimini güçlendirmeye yönelik mekanizmalar geliştirilmesi ve uygulamaya konulması.Sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlarda insan kaynağı oluşturmaya/geliştirmeye yönelik altyapıların ve mekanizmaların kurulması. Sanayi işletmelerinin ulusal ve uluslararası iş ağları oluşturmalarına veya mevcutlara dahil edilmesine yönelik uygulamalar geliştirilmesi. İşletmelerin dış ticaret, ar-ge, verimlilik gibi alanlarda gelişmelerini sağlayacak yapıların oluşturulması. Girişimcilik ve teknogirişimcilik kültürünün geliştirilmesine yönelik ortam ve uygulamaların geliştirilmesi ( Tasarım ve icat atölyesi, Fablab vb.)

“Başvuru Şekli”

Potansiyel başvuru sahiplerinin; proje başvurularını Ajansın internet sitesinden (www.fka.gov.tr)  erişilebilecek. Kalkınma Ajansları Yönetim Sistemi (KAYS)’nde yer alan Başvuru Formunda da yer alan başvuru veri giriş formunu doldurarak KAYS’a yüklenecek. KAYS sisteminin oluşturacağı taahhütnamenin imzalanarak elden veya posta yolu ile son başvuru tarihinden itibaren en geç 5 iş günü içerisinde Kalkınma Ajansının Malatya’daki ana hizmet binasına veya ajans yatırım destek ofislerine teslim edilecek. Faks, E-posta vb. diğer yollarla gönderilen, başka adreslere teslim edilen veya başvuru süresi dolduktan sonra Ajans hizmet birimlerine ulaşan taahhütnameler değerlendirmeye alınmayacak. Proje desteği konusunda ayrıntılı bilgi Fırat Kalkınma Ajansı Yatırım Ofisinden öğrenilebilecek.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Turizm, projelerine, destek,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
33
0
2
3
10
15
2
Kasımpaşa
26
0
5
2
8
15
3
Antalyaspor
26
0
5
2
8
15
4
Beşiktaş
25
0
4
4
7
15
5
Yeni Malatyaspor
25
0
4
4
7
15
6
Trabzonspor
25
0
4
4
7
15
7
Galatasaray
25
0
4
4
7
15
8
Atiker Konyaspor
21
0
4
6
5
15
9
Sivasspor
21
0
4
6
5
15
10
MKE Ankaragücü
20
0
7
2
6
15
11
Bursaspor
19
0
4
7
4
15
12
Göztepe
18
0
9
0
6
15
13
Akhisarspor
16
0
7
4
4
15
14
Alanyaspor
16
0
9
1
5
15
15
Kayserispor
15
0
8
3
4
15
16
BB Erzurumspor
14
0
7
5
3
15
17
Fenerbahçe
14
0
7
5
3
15
18
Çaykur Rizespor
11
0
6
8
1
15
Arşiv