Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 09:48 Bu haber 760 kez okundu
 
YAKIN OLMA
Haberi


    Yaşamsal döngü içinde ayaklarımız üstünde omurgalı durabilmek, şahsımıza ait geleceğe ilişkin anlamlı hayallerimizi somutlaştırma cesaretine sahip olmak, kişiliğimiz için deneyimlenen her işleyişi fırsata dönüştürerek kendi kendimizi gerçekleştirmek, hayatın dayattığı olumsuzluklar ile çatışma kültürü dâhilinde tahammül ve direnç gösterme sürecini karşılayabilecek yetkinliğe erişmek ve özgürce karar alabilen irade tasarruf olgunluğuna ulaşmış onurlu bireyler olmak yerine; bir çeşit ruhsal rahatsızlık olan, basiretin yerini bıraktığı vazgeçilmezlik tutkusu bulunan, gerçekleşmesi zor ve uzun vadeye yayılmış kronik ihtiraslar sonucu oluşan, kültürel derinlikten yoksun bir sıradanlık sunan ve kendisi için yaşamayı terk ederek, tercih edilen türedi bir hayat tarzı YALAKALIK ya da kadim medeniyetimiz ile beraber tanışıklık hikâyemiz Musa /Harun ve firavun/kâhinler sihir gösterisindeki kâhinlerin tanrı kral olan Mısır Firavununa yakın olma arzuları, MUKERREBUN olmak.
Bazen hiyerarşik yapı içinde yükselmememize yardımcı olması düşüncesi ile amirimiz konumundaki kişiye yakın olma, bazen maddi menfaat temini nedeniyle zengin olan kimseye yakın olma, bazen sosyal yapı içinde itibar sahibi olmak için siyasi çevrelere yakın olma, bazen de kendi ve sevdiklerinin yaşamını güvenli ortamlarda idame için güçlü olana yakın olma, yani kişinin temelde özgür iradesi ve özü ile çelişki içinde karakteristik manevralar yaparak, bahis konusu hırslar, korkular, arzular, umutlar ve gözü pekliklerle, bireyi kendisine ait olmayan, fıtratına ters, nefsinin kendisine güzel gösterdiği tutuma, hayat koşullarının dayattığı zorluklarla mücadeleyi bırakarak, kolaycılığa dayalı, kestirme yollardan yaşamsal hedeflere varmak için üstlendiği tarihi yanlış duruş.
 
Bir insan, iradesini, diğer insanlarla olan farklılığını, becerisini, görgüsünü, hangi geçerli nedenlerden dolayı başkalarının tasarrufuna ipotek etmek isteyebilir ki. İlk bakışta bunun iki önemli nedeni gözükmektedir. Birincisi, birey kendi yaşamı ile bağlantılı, yaratıcısı tarafından kendisine lütfedilen donanım ile alakalı yeterli bilgiye sahip değildir. Rabbinin kendisini nasıl mükerrem bir varlık kıldığını bilmemektedir. İkinci neden ise tamamıyla sevdiklerine ya da kısa yoldan güç, saygınlık, zenginlik, güvenli yaşam gibi imkânlara feda edilen değerler ile kendisi için yaşamaması ya da kendisi ve sevdikleri için yaşam şartlarını daha fazla konforlu hale getirebilmek adına bazı deneyimleri atlayarak kestirmeden kazanımlara sahip olmaya çalışmaktır.
Yukarıda belirtilen bu durumlara cevap teşkil edecek bir örnek olarak, izlenmemiş olması kültürel bir eksiklik sayılabilecek Britanya krallığı ve İskoç halkı arasındaki ulusal mücadele konulu ‘Braveheart’ (Cesur Yürek) filminin savaş sahnesindeki ünlü halk kahramanı William Wallace karakterinin, 1298 yılında Falkirk savaşında taraftarlarına yaptığı tarihi moral motivasyon haykırışı gösterilebilinir. Wallece tarihi gerçeği şöyle dile getiriyordu: “Evet, savaşırsanız ölebilirsiniz. Kaçarsanız biraz daha yaşayabilirsiniz. Ama bundan yıllar sonra yatağınızda ölümü beklerken, o yaşadığınız günleri bu günle değiştirmeyi hayal edeceksiniz. Bu fırsatı düşleyeceksiniz ve bu günlere dönüp şunu söylemek isteyeceksiniz. Hayatlarımızı alabilirler! Ama özgürlüğümüzü asla elimizden alamazlar.”
 Söylemeye çalıştıklarımızı özetleyen bu paragraftaki ifadeler, özü itibariyle yalakalık yaparken bir insanın en fazla kazanmayı umduğu fakat çoğunlukla hayal kırıklığına uğradığı, bu olumsuz durum için karakterinden verilecek ödünün geleceğimize kazandırdığı, aslında bize ait olmayan, yabancısı olduğumuz, beraberce hiç bir zaman barışık olamadığımız, çocuklarımıza anlatmaktan çekindiğimiz, utandığımız, pişmanlık duyduğumuz, kendi dışımızdaki herkese karşı eziklik htiğimiz davranışlarımız ve düşüncelerimizdir.
Yakın olma halinin kısa vadede getirisi olduğu gibi gözükse bile uzun vadede, gerçekte, pratik yaşamımızda etkisi büyük tahrip, pişmanlık ve hezeyanların kaynağıdır.
 Bizi biz yapan gerçeklerin her ayrıntısının tecrübe sonucu oluşması gerektiği yaşamımızı feda ettiğimiz sahte çıkışlarımızın eseri yalakalığın, bize geri dönüşü, pişmanlık, keşkeler ile başlayıp uçsuz bucaksız şekilde devam eden serzenişler, şahsımız orijinli özümüzü yansıtan sonraki kuşağa aktarabilecek kocaman bir hiç, son nefesimizi verirken bile yüzümüze yansıyacak gülümsemeye neden olacak özgür ruhtan yoksun bir ceset, iftihar duyulmayan bir ömür, hayal kırıklığı ve neye hizmet ettiği bilinmeyen bir son.
 Allah bizlere, özgür iradenin gücünü ve bir halkı zalim kralın zulmünden kurtarmak için görevlendirilen Hz. Musa ve kâhinlerin rekabet ilişkisi sonucunda etkisini gösteren değişim ve dönüşümleri anlamayı ve yıllar sonra aciz Firavun’da pişmanlığa sebep olan gerçeği tüm çıplaklığıyla anlama basiretini göstersin.
 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: YAKIN, OLMA,
Haber Videosu
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv