Yazı Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 12:50 Bu yazı 69 kez okundu
 
KORONAGİLLER
Ali BAZENCİR
 
 

Çin halk cumhuriyetinde bir hayvandan ürediği iddia edilen ve insana atlayarak önlenemeyen bulaşıcılığı ile bir vakitler elma kokusu doğallığına bürünerek binlerce masum hayata giren, Halepçe katliamının yaşandığı günlere benzer bu günlerin de, aynı topraklar üzerinde insanlar büyük bir musibet ile sınanmaktadır.

Çıplak gözle anlaşılmayan mikroskop ile defalarca büyütülerek görülebilecek kadar küçük, ancak bıraktığı etki ve neden olduğu sonuçları bakımından devasa canlı. Acaba güç tepişmesi adına yapılan haksızlıklar ve orantısız müdahalelerden etkilenen Suriyeli masum çocuk tarafından ALLAH A ŞİKÂYET edilen biz muasırları izleyicilerinin payına düşen cevabı olmasın mı Covid-19 belası. Aylan bebeğin SIRTINI İNSANLIĞA DÖNEREK kıyıya vurmasındaki mesajı izleyici olmanın ötesinde isabetli okuyamamanın vermiş olduğu sorumsuzluğa karşın ahımıdır. hoyratça kullanılan dünya kaynakları, yok edilen yeşillikleri, başkasına üstün gelme/hüküm etme arzusu uğruna yapılan kimyasal salınırlardan vazgeçmeyerek, ekosistemin insanlığa karşı biriktirmiş olduğu kinin, nefretin günümüze ötelenen  intikamı mıdır. Kendisi ve vatandaşları için sömürgeye müsait topraklarda tarafların ellerine metal parçalar tutuşturularak aynı kandan insanların birbirilerinin hayatına kastı ile diğer taraftan kaynaklarını hortumlayarak yaşamlarını lüks ve şatafat ile devam ettirenler için bu kötü günlerin acımasız sürprizi ihtimal dışı olmayacaktı, elbette. 
Stratej ve tink thank çıların böyle bir sorunu nasıl fırsata dönüştüreceklerini düşüne dururken, hala bulunamayan aşısına mukabil dünyadaki vaka ve ölü sayısı arttıkça muhataplarını özünden uzaklaştıran, duygu ve merhametten yoksun hayvani psikolojiye mecbur kılmaktadır. 
Ülkelerin liderleri, yitirilenlerin çoğunun musibeti yönetemeyişlerinin sonucu panikleme ve ne yapacağını bilememe kaynaklı çözüm arayışı kovalamacası, gece gündüz mücadeleyle zayiatı minimize çabaları ve ümidi içerisindeler. 
Batılı otoritelerin, sosyoloji mühendislerinin yıllardır peşinde olduğu yenidünya düzeni belki de bu musibet ile mücadele sınavı, şekli, sonucu, ulusların minimum zararlarla atlatma ve geçiştirmelerine bağlı olarak şeklini bulacaktır.
 Muhakkak ki virüs ile arbede sonucu İnsanlığın zaferi akabinde dünyayı terk etmesi ile beraber yeni süper lig devletleri ve yeni üçüncü dünya ülkeleri ligi de musibetle imtihanındaki başarılarına paralel yeni yerlerini alacaklardır.
Aklı selim ve hikmeti önceleyenler şunu çok iyi tahmin ediyor ve biliyorlar ki; dünya ve insan asla!, Bu içinde bulunduğu mevcut durumdan daha iyi yönde seyir etmeyecektir. Bilakis bundan sonraki günler daha çok arz küreyi yaşanmaz hale evirecektir. İnsanları daha az merhametli, daha az duygulu, daha az düşünceli yaparak, mutant ve robottan farksız bir canlı türüne dönüştürecektir. 
Aile, bir araya gelme, saygı, sevgi, merhamet gibi değerler yerini, güçlü olma, pragmatist olma, bencil olma, ruhsuz olma gibi olumsuz yeknesaklığa terk edecektir. Daha önce film sanayinde karşılaşılan yiyecek içecek stoklama, evlere hapis olma, tecrit, talan ve değişik bireysel önlemler hayatımızın gerçeği olarak kendisini gösterecektir.
Cuma namazı ve toplu namazların, taziye ve düğünlerin, eğlence ve toplu etkinliklerin, eğitim ve öğretimin, bir araya gelişin yasaklanması şaşkınlığı da yeni farkındalıklar ve sıra dışılıklara sebep olacaktır. Dünya bilim insanlarının aciz kaldığı, herhangi bir ilaç geliştiremeyecek kadar güçsüz, çaresiz olduklarını ilk defa bu kadar yakından hissedeceklerdir.
Kolonyanın asırlar önce konuklarını tevazu ile dezenfektan etme aracı olduğunu içinde bulunduğumuz derin durumu sonucu kavrayabiliyoruz. 
Allah ın kaderinden yine Allah ın kaderine kaçışa sürükleniyoruz.
İlerleyen zamanlar da kendi türünden olan yaşlı hastalarına gerçek yüzünü göstererek hastaneye başvurularının önüne geçilip, kendi başının çaresine bakmaya mecbur bırakılacaktır. Tedavi talepleri red edilerek acı gerçek, ilk kez bütün çıplaklığıyla yüzlerine "Sizler yaşadığınız kadar yaşadınız, hazır virüse karşı savunmasız iken o halde sizin yerinize üretici gençlere zaman ve mesai harcamalıyız" denilerek, ölüme terk edilecekler. 
Kalabalıklara kalabalıklardan uzak durulması istenecek tezatlar yaşanacaktır.
İnsanlığın tarih boyunca tekerrürüne maruz kaldığı, bu kritik eşikten, bir kez daha asla gerekli dersler çıkarılmayacak, çok kısa süre sonra hiç bir şey yaşanmamış gibi “hayat devam ediyor” tılsımı ile her şey sıradanlaşacaktır. 
Bu virüsün küresel sistemde bir hesaplaşma mı? Ya da şeytani güçlerin savaşlarının ürünü olup olmadığını hep birlikte önümüzdeki günlerde yaşarsak öğrenme imkânına sahip olabiliriz.
Bazı önlemler;
Panik halinden uzak, virüs ile ilgili sağlam kaynaklardan doğru bilgilenmek. Doğruluğu teyit edilmiş bilgiler ışığında kendisi ve ailesinin gerçekliği ile örtüşen tedbirler geliştirmek.  Bağışıklığı güçlendirici şekilde destekleyerek metabolizmada sürdürülebilir savunma geliştirmek. Günün geçirildiği alanları belli periyotlarla havalandırarak dezenfektanlarla temizliğini korumak. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi düzenli ekzersizler ihmal etmemek. Sosyal mesafeye riayet etmek.
Tarım ve hayvancılık alanında zamanı gelen (fidelerin toprakla buluşturulmasını sağlamak ,hayvancılığın geliştirilmesini sürdürmek ) işlerin ileride çok önemli sıkıntılara (kıtlık ,gıda yokluğu gibi ) meydan vermemesi için eşgüdüm içinde önlemler alınmalıdır. Medeniyetimizin öngördüğü temizlik kurallarını sadece söylem de ve irşad etme noktasında kalmamak, yaşamımıza harfiyen tatbik ederek bir çok insana örneklik teşkil etmeliyiz. 
Ayrıca isabetli okuma ve doğru bilgilenmeler ile virüs öncesi, virüs zamanı ve virüs sonrası kendimizi kaybetmeden, paniğin hayatımıza hakim olmasına izin vermeden özümüze yakışan, değerlerimiz ışığında kendimize, ailemize, toplumumuza, ülkemize ve doğal çevremize karşı sorumluluklarımızı maksimum düzeyde yerine getirebilmek için elimizden geleni yaparak musibeti def etmeliyiz.

 
Etiketler: KORONAGİLLER,
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv