Ali BAZENCİR ON NUMARA (Diego Armando Maradona)
Yazı Detayı
10 Aralık 2020 - Perşembe 15:59 Bu yazı 3143 kez okundu
 
ON NUMARA (Diego Armando Maradona)
Ali BAZENCİR
 
 


Fakir sayılan İtalyan kökenli ailenin dördüncü çocuğu olarak Arjantin’ in başkentindeki bir hastane de gözlerini dünyaya açan, 60 yıl ara ile aynı kentin başka hastanesinde çok sevdiği Küba lideri Fidel Castro‘nun ölüm tarihi 25 Kasımda gözlerini hayata kapayan.
 
Kulağı küpeli, skandalların adamı, hayatına uyuşturucuyu, ünü, zenginliği ve  devrimciliği beraber sığdırmaya çalışan, kolunda Che’nin, bacağında Castro nun dövmelerini kazıyan.
 
Kravat ve takım elbisenin üstüne oturmayacağı kadar avam ile bütünleşmiş.
 
Ortalamanın altında boyu, güçlü atletik fizyolojisi ile 10 yaşında iken yetenek avcısı tarafından fark edilerek kale arkası top toplayıcılığı ile başlayan, top sektirme cambazı, çalım ve hız tutkusunu ‘’cennete dokunma’’ ile eşdeğer tutan, top bükücü.
 
Spor Bakanlığı da yapmış efsane futbolcu, teknik direktör Zico’nun ‘’ Tanrı’nın kendisinden bile şüphe duymasına neden olacak şeyler yaptığına şahit oldum.” sözlerine mazhar nevi şahsına münhasır ikon. 
 
Futbol koçunun “Haydi Diego! Nasıl biliyorsan öyle oyna.’’ tembihini abartarak bütün yaşamına uyarlayarak bildiği gibi yaşayan efsane!.  
 
Ülkesi çocuklarının kuş yavruları gibi öldürülmelerine neden Anglo-sakson emperyalizmine karşı Falkland savaşı yenilgisini tek başına zaferle taçlandıran rövanşist. (Malvinas ın **intikamı)

Diego nun İtalya’nın güneyinde bulunan ve ülkenin diğer kesimlerince (özellikle juventus taraftarları) kolera hastaları benzetmeleri ile hakir görülen , Vezüv yanardağının alevlerinin bile iyileştiremediği yoksulluk ve fakirliğin merkezi Napoli kentinin futbol kulübünde top koşturarak bu ötekileştirme ile ezilen bölgenin varlık mücadelesine 1990’daki dünya kupasının zengin ve kuzey kesimi İtalyan kulübü yerine Arjantin futbol kulübünün desteklenmesini sağlayarak şımarık İtalyanları kendi insanı ile dünya karşısında zor duruma düşürmüştür.

1.65 lik boyu ile kendisinden 18 cm daha uzun olan kaleci ile mücadelesinde İngilizlerin kalesine tartışmalı gölü kaydederek kimisine göre Tanrı nın eli, kimisine göre Şeytan ın eli gibi kavramları literatüre kazandıran.
 
86 dünya kupasında mücadele boyunca 7 rakip oyuncuyu çalımlayarak, 11 defa aralıksız topa sihirli ayağı ile yön vererek 65 metre sürükleme sonucu ağlarla buluşturarak İngiliz aristokrasisi tarafından küstahlıkla suçlansa da dünyanın geriye kalan kesimince “yüzyılın gölü” tespitini beyinlere işleyen altın çocuk.

Japon yetkilileri tarafından uyuşturucu kullandığı gerekçesi ile vize vermemeleri üzerine “Evet, kokain kullandım ama hiç değilse Amerikalılar gibi binlerce masum insanı öldürmedim” Diyerek Hiroşima’ya atılan atom bombasına göndermelerle güç ve zulüm ilişkisine nispette bulunan.
 
Siyah ya da beyaz olan, gri olamayacak kadar politik düşünmeyen, sonuçları nereye varırsa varsın görüş ve düşüncelerini açıkça ortaya koyan, 
 
80’lerin sonu 90 ların başı olan kuşağın futbol yeteneğini, davranışlarını, tutkularını, hayallerini rol model telakki eden.
 
Gelmiş geçmiş bütün futbol takım kulüplerindeki futbolcular arasında en çok örnek gösterilerek taklidi yapılan. 

Muhtemelen tarihte doğal yeteneğe sahip en iyi oyuncu.
 
Doğarak büyüdüğü toprakların ait olduğu sokak kültürünü en değme medeniyetlere karşı özgüvenle ödün vermeksizin savunan.
 
Aile içi geçimsizliklerin neden olduğu doğal insani tepki sonucu üzüntüsünü gizlemeyen. 
 
Hayatındaki paradoksları unutmak için sığınmak istediğinden midir veya zenginlik ve şatafatın doğal sonucu abartının dayattığı zevk ve haz arayışı merakından mıdır, düştüğü uyuşturucu müptelalığından, zaman zaman tedavi olmayı kendisi de, sevdikleri de istese de hiç bir zaman hayatından nihai olarak çıkaramayıp , yaşamı boyunca etkilendiğine herkesin tanıklık ettiği Güney Amerika’nın haşarı çocuğu. 
 
2004'te ABD önderliğinde olan Irak Savaşına karşı bir protestoya katılarak haksızlığa tepki veren.

Daha önce çekal* fırlatılmış 43. Amerika nın, başkanına ”insan çöpü” nitelemesinde bulunan.
 
Bağımsız Filistin devletinin kurulmasını destekleyerek, İsrail'in 2014 İsrail-Gazze çatışması sırasında Gazze'ye yönelik askeri saldırılarını "İsrail'in Filistinlilere yaptığı utanç verici" ifadeleriyle insani yönünü ülke sınırlarının ötesine taşıran hümanist. 
 
Pablo Escobar’ ın davetlisi olarak buluşmasında “ burası ev hapsinden ziyade gördüğüm dünyanın en güzel kadınlarının bir arada bulunduğu cennettir” ifadesiyle suç ve ceza orantısızlığının çelişkisini haykıran.
 
Gecekondu kasabasında büyüyen Maradona, 1987 yılında  Vatikan ruhani liderliğinin  fakir çocukların refahı konusunda endişelendiği açıklamaları üzerine Papa II John Paul ile tartışmasında kilise Tavanını kast ederek ( kilisenin altın olan üst tavanı) sat amigo, sonra bir şeyler yap!" diyerek servet eşitsizliğine dikkat çeken halk adamı.

Ölümü ile ülkesindeki yetkililerce üç gün yas ilan edilerek, yoksullar, futbolseverler ve sevenleri tarafından müsabakalarda saygı duruşları, muhtelif sevgi gösterileri ile yad edilen.

Üstesinden gelemediği olumsuzluklarına karşın bütün çağdaşları tarafından ufak da olsa hayranlık beslenen  ve kendisinden bir parça bulunduğuna inananların bu inişli çıkışlı yaşamından dersler edinmeleri dİLEklerimizi belirterek
 
İstediği halde çıkamayarak debelendiği uyuşturucu melaneti, ünlü ve zenginlerin sınıfına intibak sağlayamayan mizacı ve aile geçimsizliklerine rağmen aynı klastaki kişilerin yapamadığı, yani dikkat çektiği emperyalizm, insan hakları, yoksulluk, adaletsizlik, fırsat eşitsizlikleri farkındalıklarına her milletten insanların ebediyete uğurlama şekli ve teveccühü ile minnetlerini arz ettiklerinden anlaşılarak, hayranlarının, sevenlerinin ve yoksulların umutlarını yaşatmak üzere uyuşturucu ve gayrımeşru alışkanlıklardan arındırılmış yeni Diego lar bağrından çıkarmaları umuduyla..
 
*Çekal :Topuğu kırık ayakkabı
**- Malvinas: ada

 
Etiketler: ON, NUMARA, , , (Diego, Armando, Maradona),
Yorumlar
Haber Yazılımı