Yazı Detayı
07 Temmuz 2017 - Cuma 19:53 Bu yazı 184 kez okundu
 
SAYIN BAŞBAKAN!.. KÜLFET NİMET DENGESİNE SAYGI GÖSTERİLMELİDİR
Mehmet YAMAN
 
 

    Malumları olduğu üzre, birkaç gün evvel işçi ücretleriyle ilgili yapılan sözleşmelerde, takdire değer iyileştirmeler yapıldı ve yıllık toplam olarak, %12.5 oranında bir zama imza atıldı. Bu zam, işçi statüsünde çalışanlarımıza hayırlı olsun.

                Ülkemizin genel ekonomik düzeninde, bu zamları gayet olağan ve tabii bir hak olarak görmekteyiz.

                Sözleşmenin imza töreni sırasında, Sayın Başbakanın gayet iyi niyetle yaptığı konuşmada geçen bazı cümleler, bazı konularda yüksek sesli düşünmemize sebep olmuş ve düşüncelerimizi de gayet iyi niyetle, icra-ı hükümet edenlerimizin dikkatine, ikazen sunma gereğini ortaya koymuştur. Şöyle ki:

                Görsel ve yazılı medyaya intikallerden anlaşıldığı kadarıyla, işçi ve memur arasında ücret farklılıkları giderilmeye ve genel bir denge oluşturulmaya çalışıldığı ifade edilmektedir.

                İlk etapta bu cümle, gayet mantıklı ve sosyal adalet ilkelerine uygun gibi görünse de yasal statüleri, kültürel, sosyal, ekonomik ve bürokratik sorumlulukları itibariyle ciddi dengesizliklere, adaletsizliklere ve sıkıntılara teşne olacağı intibaını uyandırmaktadır.

                Memur, memuriyete girdiği andan itibaren, yasal olarak pek çok sorumlulukları taşımakta ve işleyebilecekleri bazı suçlarla ilgili olarak ta, gerek Devlet Memurları Kanunu, gerek Ceza Kanunu ve gerekse özel kanunlar gereği, bir takım cezai müeyyidelerle karşı karşıya bulunmaktadır. Oysa işçilerimizin buna eş bir sorumlulukları bulunmamaktadır.

                Başka bir deyimle, memurun karar alma sorumluluğu vardır, işçinin böyle bir sorumluluğu yoktur. Memurun görevle ilgili mali sorumluluğu vardır, işçinin yoktur. Memurun imza sorumluluğu vardır, işçinin yoktur. Memurun sosyal sorumluluğu vardır, işçinin yoktur. Memurun cezai sorumluluğu ağırdır, işçinin ise, göreviyle ilgili ciddi bir sorumluluğu yoktur.

Memur, statüsü de dikkate alınarak, belli bir standarda uygun olarak giyinmeye, oturup kalkmaya ve sosyal ilişkiler kurmaya zorunludur. Oturduğu mahalle ve ev standardından tutun da, üzerine giydiği elbiseye, yeyip içmesine, gezip dolaşmasına dikkat etmek, onun maddi ve manevi sorumluluğunun bir gereğidir. Dairesine, her gün temiz bir kıyafetle gelmeye mecburdur. Örnek olarak, yağlı paslı bir pantolon giyemez, üstelik ütülü de olacaktır. Eş ve çocukları bir memur çocuğu olmanın sorumluluğuyla etrafta ilişkiler kuracaktır. Ama aynı dairede bulunan işçi ütüsüz, yağlı paslı bir pantolon giyebilir. Oturduğu ev, iç dizaynı, sosyal muhiti pek önemli değildir. Ve bu onun için gayet tabii olarak ta görülür.

Bütün bunlar dikkate alındığında, işçi ve memur statüleriyle ilgili olarak, karşımıza ciddi bir sosyal ve ekonomik farklılık çıkmaktadır. Memur asgari olarak, bunun gerektirdiği ekonomiye kavuşamazsa, bunalımlara, işlerinde verimsizliklere, sosyal ve ekonomik hayatında dengesizliklere uğrar. Maddi ve manevi hastalıkları artar. Rüşvetler ortalıklarda meşru hale gelmeye başlar ve o zaman, kusura bakmayın benim memurum işini bilir” olmaya başlar.

                Sarf edilen medyatik şirin sözlerin ve bunların uygulamalarının, sosyo-kültürel ve ekonomik olarak, ciddi dengesizlikleri oluşturabileceğinin sorumluluklarını, icra-ı hükümet edenlerin, bilmeleri ve onun gerektirdiği icraatları da, acilen yerine getirmeleri gereklidir. Siyasi manevraların, zevahiri kurtarmak için beylik laf söylemlerinin, sorumlulukla, yeniden gözden geçirilmesi gereği ortada bulunmaktadır. Ciddi ve sorumlu devlet adamlığının gereği de budur.

                Şu temel ilke de asla göz ardı edilmemelidir ki, eşitlik adaleti sağlamak değildir. Bazen bu anlayış, zulme de sebep olur. Bazılarının seviyeleri yükseltilmek istenirken, bazılarının statülerine ve kazanımlarına da zarar verilmemelidir.

                Yılların hantallaştırdığı metalik yorgunlukların, çağsal bir bakış açısıyla tahlil edilerek, yaratılış kuramları ve kuralları açısından gerekli iyileştirmelerin yapılması için, iyi neşter kullanan tecrübeli ustalara şiddetle ihtiyaç duyulduğunun, açığa çıktığı bir dönemde bulunduğumuzu, gereken icraatın suhuletle ve mutlaka yetkin kadrolarla yapılması zamanının gelmiş ve hatta geçmekte bulunduğu, takdirlerinize arz olunur.

                Saygılarımızla!..                                                             

 
Etiketler: SAYIN, BAŞBAKAN!.., KÜLFET, NİMET, DENGESİNE, SAYGI, GÖSTERİLMELİDİR,
Yorumlar
BİNGÖL Egazete
Yazarlar
Önemli Haberler
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Belediye'ye devredilen askeri alana ne yapılsın ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
36
31
3
3
11
17
2
Galatasaray
35
37
4
2
11
17
3
Fenerbahçe
33
34
2
6
9
17
4
Göztepe
30
30
5
3
9
17
5
Beşiktaş
30
29
3
6
8
17
6
Kayserispor
30
25
3
6
8
17
7
Trabzonspor
29
33
4
5
8
17
8
Sivasspor
26
23
7
2
8
17
9
Bursaspor
25
28
6
4
7
17
10
Yeni Malatyaspor
22
21
7
4
6
17
11
Kasımpaşa
19
25
8
4
5
17
12
Akhisarspor
19
22
8
4
5
17
13
Alanyaspor
18
28
9
3
5
17
14
Osmanlıspor FK
17
26
10
2
5
17
15
Antalyaspor
17
19
8
5
4
17
16
Atiker Konyaspor
15
16
10
3
4
17
17
Gençlerbirliği
14
20
9
5
3
17
18
Kardemir Karabükspor
9
14
12
3
2
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.