Mehmet YAMAN BU MÜSTESNA GECE VESİLESİTLE!
Yazı Detayı
09 Mayıs 2021 - Pazar 12:45 Bu yazı 616 kez okundu
 
BU MÜSTESNA GECE VESİLESİTLE!
Mehmet YAMAN
 
 

   Efendim, müslümanları maddi, manevi, sağlıksal ve imani yönden arındıran ramazan ayının son günlerini buruk bir şekilde idrak ediyoruz .
   “Acaba, bir daha ramazan orucu tutmak için ömrümüz vefa edecek mi?” diye hüzünleniyor, Rabbımızın huzuruna yüz akıyla çıkabilmek için gereken fiziksel görevleri yapmaya çalışarak,  dualar ediyoruz.   
   Bu dualarımızın kabulünde bazı zamanlar, çok etkilidir.
   Bunların en başında KADİR GECESİ gelir ve sadece Kadir gecesi dinimizin asli kaynağı bulunan Kur’an’da zikredilir ve bu gece, ayetlerle tasvir edilir. 
   Kadir gecesinin dışındaki diğer geceler ise, dinimizin kaynağında ismen bulunmayıp, örfen yaşadığımız ve iyi niyetle Rabbımızın afv ve mağfireti için dualar etmek için toplandığımız gecelerdir.
   Ayetleri okuduğumuzda;
   1 - Kadir gecesinin, bu gecenin dışındaki bin aydan (yaklaşık 80 yıllık bir ömür süresinden) daha hayırlı olduğunu; 
   2 - Bu gece, ta fecre (tan yerinin ağarmaya başlayıp sabah vaktinin girdiği ana) kadar, Cebrail başta olmak üzere tüm meleklerin dalga dalga ve gurup gurup dünyaya inerek, insanlar arasında gezip dolaştığı ve Rabbımızdan çeşitli isteklerde bulunup dua eden samimi kulların istek ve dualarına eşlik ettiklerini görürüz.
   Başka hiç bir gecenin kendisiyle mukayese edilemeyecek kadar kutsal olan  ve yaklaşık 80 yaşına gelmiş bir insanın tüm ömrüne bedel dua ve isteklerinin tamamı kadar kıymetli bir zaman dilimini ifade eden bu Mubarek Kadir gecemizi, boş geçirmeyelim. 
   Samimi bir kalble ve bütün benliğimizle, tüm isteklerimiz için Rabbımıza dua ve niyaz edelim. 
   Meleklerin aramızda gezip bizi dinledikleri ta sabah namazına kadar, belki de, ömrümüz vefa etmeyeceğinden, bir daha kavuşamayacağımız bu Kadir gecemizde hep dualar edelim. Nefsimizi arındıracak davranışlar sergileyelim.
   İsteyelim hep, Yüce Rabbımızdan. Bu fırsatları kaçırmayalım.
   Hepinizin bu güzel gecesini tebrik eder ve dualarımızın kabulünü dilerim.
   Geceniz mübarek olsun.
   Saygılar!..
   Mehmet Yaman

 
Etiketler: BU, MÜSTESNA, GECE, VESİLESİTLE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı