Vehbi KORKUTATA Ülkeyi "karanlığa düşürmeyin, aydınlık gelecek sizlerin elindedir"
Yazı Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 14:43 Bu yazı 470 kez okundu
 
Ülkeyi "karanlığa düşürmeyin, aydınlık gelecek sizlerin elindedir"
Vehbi KORKUTATA
 
 

Son günlerde Delta varyantı ile kafaları karıştıran açıklamaları okudukça, 20 yıldır iktidar olan ve AK Parti iktidarlarında geçmişten bugüne neredeyse yüzyıllık bekleyen sorunların birçoğu çözüme kavuşturduğunu görmezden gelen lobilerin bu konuda suratlarına şamarın indirileceğinden eminim
Önemli olan sağlık olduğuna göre Ak Parti iktidarı en kısa zamanda bu konuda ehil kadrolarla Lobilerin kafa karıştıran söylemlerine cevabı Sağlık Bakanlığımızdan önemle rica ediyoruz.
Ne diyor bu lobiler:
1- mRNA aşıları delta varyantına karşı 88-98 koruyucudur.
Bu kirli bilgi İsrail ve İngiltere sağlık kurumlarınca yalanlandı.
60-64 veya daha da az etkili olduğu bildirildi.
Aslında o kadar etkisiz ki, Uğur Şahin "yeni aşı" hazırlayacağını itiraf etti.
2- Hastalananların 99'u aşısız insanlar. Bu bile "aşısızların pandemisidir."
Bu kirli bilgi İngiltere ve İsrail sağlık otoriteleri tarafından yalanlandı. Tam tersi hastalananların en az 88'i tam aşılı insanlar.
3- Aşı hastalanmanızı engellemese de ölme riskiniz sıfırdır.
CDC Mayıs raporu: Tam aşılı 10.262 hasta bildirildi. Bunların 752 si hastaneye yatırıldı ve 160 hasta hayatını kaybetti.
İskoçya, ABD ve İngiltere'den aşılı ölümleri ile ilgili veriler geliyor.
İsrail Aşı olanların Delta virüsünü yayma tehlikesine karşı 1 Ağustosta ülkeye girişini yasaklıyor
Yani Aşı Delta virüsüne karşı zayıf. Uğur Şahinde aşılarının yetersiz olduğunu kabul etti ve yeni aşı için 100 gün süre istedi.
Bu kirli bilgilerin kim kimler tarafından servis edildiğini kafaları karıştıran sorulara Sayın Sağlık Bakanımızdan ülke insanını aydınlatılmasını talep ve rica ediyoruz.
Bu konu dahil  kirli bilgiler dahil siyasette 20 yıldır iktidar olan ve AK Parti iktidarlarında geçmişten bugüne neredeyse yüzyıllık bekleyen sorunların birçoğu çözüme kavuşturmasına rağmen muhalif liderler, birer birer kinlerini kusarak yapılanları ülkemizin aziz insanlarına "revza" görmektedirler.
Aynı Delta varyantında kirli bilgiler sosyal medyada dolaşması gibi Muhalefet yok saray tarzında malikâne, yok fazla uçak filosu, yok sarayda padişahlar gibi yaşam sürdürmek gibi konuşmaları gerçekten yakıştıramıyorum. Bu yapılan hizmetlerden sizler ve cocuklarınızda istifade ediyor. Allah aşkına yapmayın etmeyin, bu yapılan hizmetler sizler rahat edesiniz diye yapılıyor.
Siyasette hedef koymak önemlidir ve verilen sözlerin tutulması toplumsal taleplerin karşılanması anlamına gelir. Geçmişten bugüne kadar, Erdoğan siyaseti bir analize tabi tutulduğunda, onun siyasi başarısında hedef belirlemek ve verilen sözlerin yerine getirilmesi ilk sıralarda yer almaktadır. Bu durumu, köprü, yol, hastane gibi büyük projelerden, Ayasofya Camii’nin tekrar ibadete açılmasına, Taksim’e cami yapılmasına kadar birçok alanda görmek mümkündür. 20 yıllık AK Parti iktidarlarında geçmişten bugüne neredeyse yüzyıllık bekleyen sorunların bir çoğu çözüme kavuşturulmuştur. Mevcut sorunların çözülmesinin yanında, 2023 ve 2053 vizyonu gibi önemli tarih belirleyen AK Parti iktidarı, ülkemizi en güzel şekilde hedefe kilitlenmiş durumdadır.
Türkiye siyasetinde her seçimin, “kritik” ya da “hayati” gibi kavramlarla adlandırılması neredeyse bir norm haline gelmiştir. AK Parti iktidarları döneminde yapılan 15 farklı seçimin her biri benzer bir tanımlamayı hak eder niteliktedir. 2023 seçimlerinin kritik olmasının yanında aynı zamanda sembolik bir yönü de bulunmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılında gerçekleştirilecek seçimler, sadece AK Parti için değil, muhalefet partileri açısından da kritiktir.
AK Parti, 2023 vizyonunu, 2011 seçim beyannamesinde ortaya koymuştu. “Yeni Türkiye Sözleşmesi: 2023” adıyla açıklanan beyanname, sadece bir seçim dönemini değil, 2023’e kadar uzanan siyasetin temel paradigma ve parametrelerini belirlemişti.
AK Parti iktidarının ilk dönemlerinde; daha çok acil eylem planlarını önceleyen ve siyasette normalleşmeyi, istikrarı ve kalkınmayı sağlayacak, muhtemel direnç alanlarını aşabilecek bir politikayı merkeze koyarak siyaseti ön plana çıkartmıştır, aslında bu bir "Milattır." 
AK Parti iktidarı, 2023 seçimlerini kazanması halinde 2028’e kadar kesintisiz olarak 25 yıl iktidarını sürdürmüş olacak. Türkiye demokrasi tarihinde böyle bir başarıyı yakalayabilmiş parti yok. Aynı liderle demokratik seçimleri bu kadar uzun dönem kazanabilmiş parti ise dünya siyasetinde çok nadir görülen bir göstergedir. Türkiye’nin siyasal kültürü ve toplumsal yapısı dikkate alındığında bu kadar uzun dönem bir partinin iktidarını sürdürmesi, her halde tesadüfi olamaz değil mi? Farklı toplum kesimlerinin desteğini yüzde 50'nin üzerinde oy oranları ile arka arkaya alabilmek de her lidere nasip olabilecek bir durum değildir değil mi?
Başkan Erdoğan ve AK Parti siyasetini iyi anlayabilmenin başlangıç noktasını Taksim Camii’nin yapılmasında, Ayasofya’nın ibadete açılmasında olduğu gibi ve verilen sözün yerine getirilmesinin, geniş toplum kesimleri tarafından nasıl algılandığının sahici bir bakış açısıyla analiz edilmesi oluşturur.
2023 seçimlerine iki yıl kadar bir süre kaldı. Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı belli.
MHP ile AK Parti arasında taktiksel değil, stratejik bir ittifak asla yıkılamaz kimse boşuna heveslenmesin diye düşüncelerimi rahatlıkla söyleyebilirim! İki partinin taban eğilimleri birbirine oldukça yakın. Bu ittifak, şu ana kadar farklı sınamalardan geçti. Millet İttifakı’nın ise adayı belli değil ve muhalif liderlerden değişik sesler çıkmaktadır. İttifaklar arası ve parti içi mikro iktidar mücadeleleri devam ediyor. Milletin İttifakında da hem parlamento seçimleri hem de cumhurbaşkanlığı adaylığı için adeta muhalifler arasında başkan adayı için birilerini ortaya çıkartmayı hedeflemektedirler. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısında duracak mecalleri yok gibi gözükmektedir. Tüm partiler ve ittifaklar için 2023 seçimleri zorlu bir sınav gibi gözükmektedir. Bu sınavda, hizmet siyaseti ile taktik siyaseti karşı karşıya gelecek ve inanıyorum ki, ülke insanı yapılan hizmeti görmemezlikten gelemez!
20 yıllık iktidarda olan bir partinin öngörülebilirliği üzerinden şekillendirmektedirler. Böyle olunca da AK Parti ile hizmet siyaseti üzerinden değil, daha çok negatif algı siyasetine dayalı taktik hamlelerle mücadele yolunu seçmektedirler. Muhalefet partilerinin 2023 seçimleri için en önemli sermayesi tam da AK Parti döneminde normalleşen siyasi alanın imkanları ve orta sınıflaşan geniş toplum sosyolojinin siyasete bakışındaki dönüşümü üzerine siyaset yapabilecek olmasıdır.
Muhalefet partilerinin kutuplaşma siyasetini, sağ, sol ya da muhafazakar, seküler ayrımına değil, sadece Erdoğan karşıtlığı üzerine bina etmesi, AK Parti için avantaj ve dezavantajı içinde barındırıyor. Muhalefet partilerinin tek çatı altında bir araya gelmesi teknik olarak muhalefete yarasa da farklı ideolojik yönelimlere sahip seçmen kümeleri için bu tip siyasal mühendisliklerin ters tepme ihtimali yüksektir. Böyle bir ittifak siyasetinin; uluslararası çevrelerden destek görmesi, negatif siyaset söylemi ile şekillenmesi, ülkenin sahici meselelerine iktidar partisinden daha iyi alternatif çözüm yolları üretememesi, kriz siyasetinden beslenmesi, partilerin kurumsal yapı ve kimliğinin yapay ittifaklara feda edilmesi ve en nihayetinde sahicilikle olan bağlarının zayıflığı muhalefet karşısında AK Parti’ye avantaj sağlamaktadır.
Muhalefetin çoklu siyasi aktörlükle ve kademelendirilmiş siyasi içerik ve söylemle farklı seçmen kümelerine hitap etme arayışı, kutuplaştırma siyasetinin imkânlarından faydalanması, seçim ittifakının teknik yönünden dolayı taktiksel oy verme davranışının giderek yerleşmesi gibi hususlar da muhalefetin avantajlı olduğu alanlardır. Cumhur ittifakı zırh gibidir ve asla yıkılması söz konusu değildir. Önemli olan Türk siyasetinde "model" olmamaktır, model olurlarsa bu irade sizlere asla geçit vermeyecektir. Bunu böyle görmenizde yarar görmekteyim. Taktir sizlerindir, ülkeyi "karanlığa düşürmeyin, aydınlık gelecek sizlerin elindedir, benden sadece hatırlatmadan ibarettir.
Sevgi ve Saygılarımla
Araştırmacı Gazeteci Yazar
Vehbi Korkutata

 
Etiketler: Ülkeyi, "karanlığa, düşürmeyin,, aydınlık, gelecek, sizlerin, elindedir",
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
09 Eylül 2021
Sizin ufkunuz yetmez anlayamazsınız!
663 Okunma.
23 Ağustos 2021
DECCAL İŞ BAŞINDA!
962 Okunma.
19 Ağustos 2021
Koyun can derdinde kasap et derdinde
356 Okunma.
13 Ağustos 2021
Dumanların arasında kaç "Bakan" gördünüz?
453 Okunma.
09 Ağustos 2021
Ormanlar yanarken saçını tarayanlara dersini verdiler!
346 Okunma.
05 Ağustos 2021
"Sizin yakanlarla ne farkınız kalıyor"
417 Okunma.
25 Temmuz 2021
Moon tarikatı ve FETÖ arasında fark yoktur
398 Okunma.
15 Temmuz 2021
İttifak, aynı partide olmak demek değildir
661 Okunma.
08 Temmuz 2021
(IMF) toplana dursun, AK Parti eylem planını önceden devreye soktu!
590 Okunma.
28 Haziran 2021
Adını siz koyun, Delta varyantı mı? Irkçılık mı? Rant mı?
945 Okunma.
22 Haziran 2021
Dostları olanlar, Çobanınız sizleri ritme uyduruyor!
770 Okunma.
18 Haziran 2021
Kıskançlıktan çatlıyorsunuz!
512 Okunma.
14 Haziran 2021
Angut kuşu dahi olamazsınız?
660 Okunma.
09 Haziran 2021
Bulanık suda balık avlayanlara sözüm!
628 Okunma.
01 Haziran 2021
"Yemezler Ağa Şam Tatlı beş para"
847 Okunma.
25 Mayıs 2021
Tencereciler iş başında!
1003 Okunma.
18 Mayıs 2021
Başkan Erdoğan, Şakirpaşa'nın hainliği tescil edilsin!
863 Okunma.
12 Mayıs 2021
Nisan ayında rekor kırıldı!
797 Okunma.
11 Mayıs 2021
Sakın sessiz kalmayalım!!!
532 Okunma.
07 Mayıs 2021
Kan emiciler TAM TAM DANSI yapıp Karabasan gibi besleniyorlar!
860 Okunma.
30 Nisan 2021
Kısıtlamadan Dünya gündemine bakış!
861 Okunma.
22 Nisan 2021
Üzerimizde kurban kesiyorlar!
915 Okunma.
15 Nisan 2021
KADAYIFIN ALTI KIZARMADI!
787 Okunma.
12 Nisan 2021
CORONA KORKAK, TEDBİRLERİN KARŞISINDA DİZ ÇÖKÜYOR!
551 Okunma.
09 Nisan 2021
YERLİ VE MİLLİ BİR EKONOMİ HEDEFLENMEKTEDİR
594 Okunma.
04 Nisan 2021
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ DAYATMAYDI!
746 Okunma.
22 Mart 2021
“AYININ KIRK TÜRKÜSÜ VAR KIRKI DA ARMUT ÜZERİNE”
963 Okunma.
11 Mart 2021
SEBZE, MEYVE FİYATLARINA DİKKAT!
916 Okunma.
02 Mart 2021
28 ŞUBAT TARİHE KARA LEKE OLARAK GEÇTİ
700 Okunma.
16 Şubat 2021
ERDOĞAN VARKEN, O ÇAMLAR BARDAK OLUR!
910 Okunma.
07 Şubat 2021
SOKAKLAR ÇOK ENDİŞELİ!
556 Okunma.
01 Şubat 2021
SEBZE MEYVE’DE AYNI TERANE DEVAM EDİYOR!
723 Okunma.
29 Ocak 2021
KUVVET VE GÜÇ “CUMHUR İTTİFAKINDAN” GEÇER!
770 Okunma.
20 Ocak 2021
SİZ O TRENİ ÇOKTAN RAYDAN ÇIKARDINIZ!
810 Okunma.
14 Ocak 2021
SEN KİMİN AĞZIYLA KONUŞUYORSUN!
916 Okunma.
08 Ocak 2021
SAHİ KIRMIZI NEFTE’Lİ SEN NE AYAKSIN!
646 Okunma.
05 Ocak 2021
2020 SENDEN KÖTÜSÜ GELMESİN!
640 Okunma.
29 Aralık 2020
“VAR GİTSİN ORALARA, FUKARA KALDI ODALARA”
658 Okunma.
22 Aralık 2020
ABD, ULUSAL GÜVENLİĞİMİZE SALDIRINIZ SAYGISIZLIKTIR!
756 Okunma.
15 Aralık 2020
AŞI’YI KONUŞURKEN, “ARTİSTLİĞİNİZ KİME” GÜNDEM OLDU!
836 Okunma.
14 Aralık 2020
AVRUPA BİRLİĞİ KÖRLÜK İÇİNDE!
609 Okunma.
07 Aralık 2020
HADİ, KENDİNİZİ DÜŞÜNMÜYORSUNUZ?
805 Okunma.
03 Aralık 2020
BİDEN’DE OLSA ELLERİ MECBUR!
680 Okunma.
30 Kasım 2020
PETROL VE DOĞALGAZ RANTINDAN NEMALANANLAR!
604 Okunma.
27 Kasım 2020
MUHALEFET “PARLAMENTER SİSTEMİ” DERDİNDE!
726 Okunma.
20 Kasım 2020
SONUNDA YÜZ YÜZE EĞİTİM DURDURULDU!
801 Okunma.
16 Kasım 2020
ATEŞKES Mİ, SORUN YUMAĞI MI?
781 Okunma.
06 Kasım 2020
ZÜLFÜ YÂRE DOKUNMAK LAZIM!
788 Okunma.
03 Kasım 2020
GEÇMİŞ OLSUN İZMİR!
844 Okunma.
28 Ekim 2020
MAAZALLAH KUYUYA DÜŞERSİNİZ!
706 Okunma.
25 Ekim 2020
KIBRIS HALKI GELECEĞİN TEMİNATI “TATAR” DEDİ!
659 Okunma.
19 Ekim 2020
BAŞKAN ERDOĞAN’A ÇAPLARI YETMİYOR!
942 Okunma.
13 Ekim 2020
EMLEKET YANARKEN, SAÇINIZI TARAMAYIN!
998 Okunma.
Haber Yazılımı