Ali BAZENCİR Zahmet, rahmet, bereket
Yazı Detayı
21 Şubat 2022 - Pazartesi 16:16 Bu yazı 2278 kez okundu
 
Zahmet, rahmet, bereket
Ali BAZENCİR
 
 

Kar yağıyor memleketime “coğrafya kaderdir” tencere kapak buluşmasının somutlaşmış tezahürü gerçekleşsede. 

Kar yağıyor memleketime garip bir duyguyla sabah pencereden sızan diğer günlerden farklı bir aydınlık ile kendini farkettirse de.

Kar yağıyor memleketime yürüyüşlerin  güçlenip, seslerin akustiği kısıtlanarak hedeflerine ulaşımı zorlaşsada.

Kar yağıyor memleketime çiftçinin hazanda ektiği tahılı kış boyunca hayat için gerekli ısıda kucaklayıp koruyarak baharda kaldığı yerden gelişimine devam ettirsede.

Kar yağıyor memleketime her nefis geçmişine masumiyet serpiştirmek adına kızak ve kayak yerine leğen içinde ve naylon üzerinde kayma anısı kurgulasada.

Kar yağıyor memleketime Ekvatora uzaklığı, deniz seviyesine yüksekliğine karşın sakinlerini en tatlı yağış şekliyle ödüllendirsede.

Kar yağıyor memleketime kültürel, coğrafi ve ekonomik dokusuyla örtüşen, olmazsa olmazımız, hanelerimizin bereketi.

Kar yağıyor memleketime hemşehrimizin “kar iyidir” dilemesine rağmen İstanbul’a Ankara’ya İzmir’e yağmasada.

Kar yağıyor memleketime insanını ev hapsine mahkumiyete iskanla öz yüzleşmesini sağlayarak tefekkürü öğretsede.

Kar yağıyor memleketime çocukların yaşamı boyunca unutmayacağı nadide zamanlar olan kar üzerinde babalarının bir yerlerine tutunarak kayan yaramazlıklarla büyüsede. 

Kar yağıyor memleketime uzunca zamandır uğraşı ve evi arasında dokunan mekikle hamlaşmış cüssesini dış dünyayla ilişkilerine engel beyaz örtüyü bireysel çapta küreyerek kaldırmak için birikmiş ataleti üzerinden def etsede.

Kar yağıyor memleketime saçaklarda donarak kütleleşmiş ağırlığıyla mala cana zarar verecek tehditlere varsada.

Kar yağıyor memleketime çocukların ve gençlerin gruplaşarak kartopu savaşları ve kardan adam yaratıcılıklarıyla bastırılamayan sevinç çığlıkları kulakları sağır etsede.

Kar yağıyor memleketime sonsuz sayıda birbirinden farklı kristal altıgenler, etkileşmeyecek şekilde ilişmeden, yapışmadan,insanlara model olurcasına yol alsada.

Kar yağıyor memleketime pusuda harekete geçirici uygun ses ve vadesi dolmuş kurbanlarını bekleyen ölüm kusan çığlarına yataklık eden sarp ve engebeli doğa bahş edilsede.

Kar yağıyor memleketime yerel yöneticilerin zorlu sınavı ana arterlerinden temizlenmesi pahasına sabaha katlanmış sürpriziyle küçük müdahaleleri hor görsede.

Kar yağıyor memleketime yoğun yağış ve tipinin göz açtırmayarak afetleşmesi yaban hayatı yem ve içecek için yerleşim birimlerine konaklamaya dayatsada.

Kar yağıyor memleketime babanın sevdikleri üşümesinler diye ayaklarına ve üzerlerine termal giyecek alamadığından uykuları kaçsa da.

Kar yağıyor memleketime  yetişkinlerin karla birlikte sokağa atılarak el ele yürüyüşlerde ayaklarının altında ezilen karın kulaklara huzur veren  kart kurt  harmonisi ve ritminin henüz notaları kayıt edilmesede

Kar yağıyor memleketime maddenin üç hali olan önce gaz sonra sıvı en sonra da katı halde yerçekimi desteğiyle topyekün varlıklar gibi üstlendiği görevini eksiksiz yerine getirsede. 

Kar yağıyor memleketime en değme tango, vals vb  danslara taş çıkartan melankolik figürlerle güle oynaya izleyicilerine keyifli dakikalar yaşatsada.

Kar yağıyor memleketime pencere/balkondan gökyüzüne bakınarak izlenen yağışın şeffaf asansör içinde uzayın bilinmezliğine artan hızla gezintiye çıkma hissini uyandırsada.

Kar yağıyor memleketime düşüşüyle birlikte akıllara soba, kestane, patates hazzını getirse de.

Kar yağıyor memleketime su buharının atmosferik reaksiyonla belli bir derecenin altındaki ısıya maruzla yoğunlaşarak bir birinden mükemmel KARTANESi ne dönüşsede.

Kar yağıyor memleketime kimi zaman yer altı su depoları için kaynak, kimi zaman barajlarını besleyen su, kimi zaman bitkiler için azot, kimi zamanda canlılar için atmosferik nem olsada.

Kar yağıyor memleketime Ağrı’da, Erciyes’te, Sülbüs’te Uludağ da kar üstüne kar yağsa da.

Kar yağıyor memleketime küçük büyük baş hayvanlarının temkinsiz sahiplerine baharı çıkaramaz tedirginliğini yaşatsada.

Kar yağıyor memleketime çoğalan hidroelektrik santrallerinin iklim rejimini etkilediği hipotezine dayananlara inat tarihsel rolündeki sürekliliğe dikkat çeksede.

Kar yağıyor memleketime yaza kadar erimez efsaneleri hak eden devasa boyutuna nazaran üçüncü cemre panzehirine kadar biçilen ömrü olsada.

Kar yağıyor memleketime gidişata boyun eğmek zorundaki her faydanın aksine Metavers te pazarlanmak gibi bir düşüncesi olmasada.

 
Etiketler: Zahmet,, rahmet,, bereket,
Yorumlar
Haber Yazılımı