ASKERİ ALAN DUVARI YIKILDI
Haber
28 Haziran 2022 - Salı 10:49 Bu haber 2755 kez okundu
 
ASKERİ ALAN DUVARI YIKILDI
2017 yılında Bingöl Belediyesine devredilen askeri alanın duvarı 5 yıl sonra yıkıldı.
GÜNDEM Haberi
ASKERİ ALAN DUVARI YIKILDI

Bingöl’de zamanla şehir içinde kalan askeri alanın 35 bin metrekarelik  bölümü, 2017 yılında yapılan protokolle Bingöl Belediyesine devredildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu bina ve tesislerin yapılması karşılığında belediyeye askeri alanın duvarı yıkıldı.

ASKERİ TESİSLER İÇİN KREDİ ALINDI

35 bin metrekarelik askeri alan, belirlenen askeri tesislerin yapılması karşılığında Bingöl Belediyesine devredilirken, belediye bu tesisleri yapabilmek için İller Bankasından kredi kullandı.

Protokol kapsamında belediye tarafından 1 adet ısı merkezi ve trafo binası, çevre emniyet duvarı ve 3 adet nöbet kulübesi, 104 adet lojman, 2 adet 350 kişilik komando tabur binası, 1 adet kantin binasının yapımı taahhüt edildi.

Belediye tarafından bu tesislerin yapılması için; 2019 yılında 7 milyon TL, 2020 yılında 7 milyon TL, 2021 yılında 5 milyon TL İller Bankasından kredi kullanıldı.

Tesisler tamamlanamayınca 2022 yılında da kredi yolu gidildi. Konu ile ilgili Bingöl Belediyesi Meclisinde alınan kararda, şu ifadeler yer aldı: “Belediyemiz ile Milli Savunma Bakanlığı arasında 02 Mart 2017 tarihinde yapılan 35000 m² arazi devir protokolü kapsamında belediyemizce Bingöl 49.Komando Tugay Komutanlığına yapılması planlanan askeri tesislerden 2019 yılı içerisinde 1 adet Isı merkezi, 1 adet kantin binası, 1 adet ısı merkezi onarımı, 104 üniteli lojman (bekar tipi) ve 1 adet nöbetçi gözlem kulübesi inşaatlarına başlanılarak, proje kapsamında çalışmalarda sona gelinmiş olup, 2022 yılı Mart ayı içerisinde bahsedilen inşaatların geçici kabullerin yapılması planlanmıştır. Ancak 02 Mart 2017 tarihinde belediyemiz ile MSB adına Bingöl 49.Komando Tugay Komutanlığı arasında yapılan protokol kapsamında bulunan tesislerden kalan 2 adet tabur binası, 1 adet 52 üniteli lojman ve 1 adet nöbetçi gözlem kulübesi yapım işi çalışmalarına 2022 yılı içerisinde ihalesinin yapılarak başlanılması ve tesislerin 2023 yılı içerisinde tamamlanarak geçici kabullerin yapılması planlanmıştır. Belediyemiz bütçe imkânları kısıtlı olduğundan askeri tesisler için 2022 yılında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan 30 milyon TL kredinin İller Bankasından kullanılmasına, her türlü iş ve işlemi yapmak üzere Belediye Başkanı Erdal Arıkan'a yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verildi.”

ASKERİ DUVAR YIKILDI

Askeri alan için belirlenen tesislerin yapılması nedeniyle, yeni belediye hizmet binasından PTT kavşağına kadar olan askeri duvar, Belediye Başkanı Erdal Arıkan gözetiminde yıktırıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASKERİ, ALAN, DUVARI, YIKILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı