“BARAJLAR VE HES’LER KÜLTÜREL MİRASI YOK ETTİ”
Haber
24 Haziran 2022 - Cuma 11:04 Bu haber 2010 kez okundu
 
“BARAJLAR VE HES’LER KÜLTÜREL MİRASI YOK ETTİ”
Avukat Barış Yıldırım, “Bingöl’de inşa edilen Barajlar ve HES’ler ile madencilik faaliyetlerinin, bölgenin tüm ekolojik dengesini ve kültürel mirası yok ettiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“BARAJLAR VE HES’LER KÜLTÜREL MİRASI YOK ETTİ”

Bölge illerinde yıllardır doğanın korunması ve doğaya zarar verebilecek çalışmalara karşı mücadele eden Avukat Barış Yıldırım, Kiğı İlçesinde yapılmak istenen maden ocağına karşı çıktı.

Bingöl’de inşa edilen Baraj ve HES’ler ile yürütülen madencilik faaliyetlerinin bölgenin tüm ekolojik dengesini ve kültürel mirasını yok ettiğini belirten Yıldırım, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bingöl Kiğı Eskikavak Köyü’nde planlanan madencilik projeleri için verilen ÇED kararlarına karşı açtığımız davalarda iptal kararları almıştık. Şimdi de ÇED olumlu kararı alınmış. Yörede tescilli yapılar bulunuyor.

Ülkemizin en büyük su toplama havzasına sahip nehri Fırat’ın ana kolları ya Munzur ve Bingöl Dağları’ndan hayat buluyor ya da ilimiz sınırlarında birleşiyor.

Fırat havzası ekolojik önemi ve kültürel mirası ile evrensel ölçekte bir sahadır. İlk medeniyetlere beşiklik etmiş bir alandır.

Tunceli etrafında Erzincan ve Bingöl yöresinde projelendirilmiş 8 adet Baraj ve Hes Projesi ile Madencilik Projesi açtığımız davalarla iptal edildi. Munzur Vadisi’ni ise tamamen özgürleştirdik” dedi.

MAHKEME İPTAL ETTİ, BAKANLIK YENİDEN ONAY VERDİ

Kiğı İlçesi Eskikavak Köyü mevkiinde 21,964 hektarlık alanda yapılması planlanan Kompleks Cevher (Kurşun-Çinko-Gümüş) Maden Ocağı'' projesi için, 2011 yılında bakanlık tarafından ÇED gerekli değildir kararı verildi.

İlgili firma tarafından 2014 yılında 3,072 hektarlık alan artışı yapılarak toplam ÇED alanının 24.75 hektara çıkartılması için Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu ve yeniden “ÇED Gerekli Değildir” belgesi alındı.

Her iki “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali için Bingöl Valiliği aleyhine Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı ve çıkan kararda, “ÇED gerekli değildir” kararı iptal edildi.

YENİDEN ÇED OLUMLU KARARI VERİLDİ

Mahkeme kararına rağmen bölgede maden ocağının kurulması için hazırlık çalışmaları devam etti. İlgili firmanın başvurusu üzerine yeniden ÇED olumlu kararı verildi. Maden ocağı ile ilgili Bingöl Valiliğinden yapılan duyuruda, “S.201002042 Kompleks Cevher (Kurşun-Çinko-Gümüş) Maden Ocağı projesi hakkında ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Komisyon çalışmaları ve halkın görüşleri dikkate alınarak bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmiştir” denildi.

NE YAPILACAK?

Kiğı İlçesi Eskikavak Köyü mevkiinde Bingöl Metal Madencilik San. Tic. A.Ş tarafından “Kurşun Çinko Gümüş Kompleks Cevher Maden Ocağı Projesi” yapılması planlanıyor.

Yatırım bedeli 4 milyon 282 bin TL olan proje kapsamında, yılda 25 bin ton kurşun-çinko-gümüş cevheri üretilmesi hedefleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BARAJLAR, VE, HES’LER, KÜLTÜREL, MİRASI, YOK, ETTİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı