Deprem seferberliği başlatılmalı
Haber
02 Kasım 2020 - Pazartesi 09:00 Bu haber 65356 kez okundu
 
Deprem seferberliği başlatılmalı
Deprem uzmanları: Bingöl’e dikkat çekerek, deprem seferberliği başlatılmalı
GÜNDEM Haberi
Deprem seferberliği başlatılmalı

Prof. Dr. Naci Görür, İzmir depremi sonrası yeni uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Naci Görür, TGRT Haber Canlı yayından İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından yeni uyarılarda bulundu. Kentsel dönüşümün uyarıda bulunduğu yerlerde başlatılması gerektiğini belirten Görür, “Türkiye’de depremsel bölge anlamında birincisi Marmara bölgesi çok ciddi ve çok dikkat etmemiz lazım. İkincisi Bingöl Karlıova ile Erzincan arası, bir diğeri ise Doğu Anadolu fay hattı üzerinde Karlıova, Çelikhan Erkenek, Maraş Türkoğlu bölgesi dikkatli olunması gereken önlemlerin seferberlik içerisinde yapılması gereken yerler” ifadelerini kullandı.
500 dİrİ fay var ama yasası yok!
Büyük bir depremin, ülke milli güvenliğini bile tehlikeye atacağını belirten uzmanlar, çözüme yönelik bir seferberlik başlatılması gereğine dikkat çekiyor.
Bundan 21 yıl önce, 1999 yılında 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece 03:01’de başlayıp 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki deprem, Türkiye tarihinin en büyük ikinci depremi olarak kayıtlara geçti.
İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü kurucularından Prof. Dr. Okan Tüysüz “Bugün ülkemizde bilinen 500 kadar diri fay var ve bunların hepsi deprem üretme potansiyeline sahip. Diri faylar üzerinde çok sayıda yerleşim birimi ve önemli mühendislik yapıları var, ancak bu bölgelerde yerleşimi düzenleyen bir ‘Fay Yasası’ yok” diyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deprem, seferberliği, başlatılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı