Esnaf zor durumda
Haber
15 Kasım 2020 - Pazar 11:35 Bu haber 63543 kez okundu
 
Esnaf zor durumda
Aydemir, Bingöl esnafının nefes alamaz durumda olduğunu söyledi
SİYASET Haberi
Esnaf zor durumda

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl esnafının sorunlarını meclis genel kurulunda gündeme getirdi.
Mecliste konuşma yapan Aydemir, Bingöl’de esnafın nefes alamaz bir halde olduğunu söyledi. Ülkenin, içinden çıkılmaz bir hâl alan ekonomik kriz içerisinde olduğunu ifade eden Aydemir, esnafa destek verilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında Bingöl esnafının sıkıntılarını dile getiren Aydemir, “Bingöl ili yoksullukta Türkiye’nin 2’nci sırasında; Bingöl ili işsizlikte Türkiye’nin 2’nci sırasında; Bingöl ili açlık sınırında Türkiye’nin 2’nci sırasında.
Geçen ay Bingöl ili ve ilçelerinde esnaf ziyaretlerinde bulunduk, bütün esnaflarımızı tek tek dinledik. Bingöl ilinde Hacı Halim Bor isminde, yaklaşık kırk yıldır gıda toptancılığı yapan bir esnafımızla sohbette bulunduk. Bana dönüp dedi ki: “Erdal, Bingöl’ün ağır sanayisini size sayıyorum -bakın, bir ilin ağır sanayisi- bir; döner, ekmek ve lokantacılar; iki, berberler; üç, çay ocakları ve kıraathaneler; dört, cep telefonu esnafı.” Arkadaşlar, Bingöl’ün ağır sanayisinin on sekiz yıllık AKP iktidarında geldiği nokta maalesef ki bu. Bunlar benim düşüncelerim değil, Bingöl ilinde yaklaşık kırk yıldır toptan gıda esnaflığı yapmış Hacı Halim Bor’un yapmış olduğu bir değerlendirme.
Buradan iktidar partisine sesleniyorum: Bingöl’ün ticareti, Bingöl’ün esnafları nefes alamaz bir durumda” diye konuştu.
Aydemir, şunları söyledi: “Yine, bu esnaf ziyaretlerimizde esnaflarımızla paylaştığımız husus şuydu, dedik ki: “Özellikle Bingöl’de esnaf odalarına kayıtlı yaklaşık 4 bin esnafımız var. Hükûmetin bunlara yönelik 10 bin TL’lik bir hibesi olsun.” Dönüp dediler ki: “Bunun kaynağı nerede?” Biz de dedik ki: Eğer saray, Hükûmetin başı Tayyip Erdoğan “İtibardan israf olmaz.” derse… Arkadaşlar sarayın bir günlük gideri eski parayla 10,5 trilyon yeni para birimiyle 10,5 milyon. Eğer saray, Tayyip Erdoğan dört günlük bu giderinden vazgeçerse yaklaşık 40 trilyon eder, bu 40 trilyon da Bingöl’deki esnafın birikmiş kirasına, ödemediği BAĞKUR primine ilaç olacak. Dört günlük sarayın giderini, 40 trilyonu eğer, Bingöl esnafına hibe ederse Bingöl esnafının sorunları çözülmüş olacak.
Bakın, yine, Bingöl esnafını ziyaret ettiğimiz zaman işsizlik had safhada. Kamu yönetimini bitirmiş bir arkadaşımız şu anda Bingöl ilinde bir dükkânda, bir büfede çalışıyor durumda, bu arkadaşımızın ismi Recep Vural. Recep Vural’ın bizden talebi şuydu: “Meclise gittiğiniz zaman benim bu durumumu lütfen yüksek sesle ifade edin.” dedi. Recep Vural hem kamu yönetimi mezunu hem adalet öğretmenliği mezunu hem de girmiş olduğu sınavlarda 89 puan almış bir arkadaşımız. Maalesef ki şu an işsiz arkadaşlar, işsiz. On sekiz yılın AKP’sinin getirdiği Türkiye gerçekliği bu. Yine, Bingöl’ü bilen bütün hemşerilerimize “Haydar’ın Çayevi” diye bilinen çay ocağında çalışan Mehmet Kılıç diye bir arkadaşımız var. Bu arkadaşımız muhasebe ve işletme mezunu. Maalesef ki şu an o da Bingöl’de bir çay ocağında garsonluk yapmak durumunda.
Buradan bütün Bingöllü esnaflarımıza sesleniyorum: Eğer makul insan, mümin insan israfından kaçınırsa Türkiye’deki bütün esnafların sorunları çözülür.
Bakın, Türkiye genelinde 2 milyon esnaf var. Eğer yürütmenin başı Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2,5 milyar dolar S400’lere vermiş olduğu parayı Türkiye’nin esnaflarına harcamış olsaydı bütün Türkiye esnaflarına karşılıksız 10 bin lira bağışta ve hibede bulunacaktı.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnaf, zor, durumda, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı